Mam b.stresujace zycie , w zw. z tym po kazdym zdenerwowaniu zasiadam do zajadania problemow . Przyt

9 odpowiedzi
Mam b.stresujace zycie , w zw. z tym po kazdym zdenerwowaniu zasiadam do zajadania problemow . Przytylam ok. 20 kg . Co robic? Nie moge sobie sama poradzic . Od 10 lat opiekuje sie 93 letnia mama ze schizofrenia i mania przesladowcza . Jak schudnac kiedy po kazdym stresie siegam po jedzenie ?
Dzień dobry,
dobrze byłoby się spotkać i porozmawiać na ten temat.
Jednak pragnę zauważyć, że istnieją niskokaloryczne przekąski (np. warzywa).
Proszę pamiętać o tym, iż stres można rozładować w inny sposób, np. poprzez wysiłek fizyczny.
Jeśli szuka Pani specjalisty w Krakowie /Częstochowie lub on-line to zapraszam do mnie :).
Pozdrawiam
Katarzyna Dąbrowska

Uzyskaj odpowiedzi dzięki konsultacji online

Jeśli potrzebujesz specjalistycznej porady, umów konsultację online. Otrzymasz wszystkie odpowiedzi bez wychodzenia z domu.

Pokaż specjalistów Jak to działa?
Witam serdecznie,
Już sama świadomość zajadania emocji to bardzo duży krok do zmiany.
Warto się teraz przyjrzeć jakie dokładnie emocje Pani towarzyszą przy podjadaniu, a także spróbować jak napisała poprzedniczka- rozładować je w inny sposób. Spróbować rozładować Pani napięcie poprzez np. rozmowę z ważną dla Pani osobą, zjedzeniu zdrowego niskokalorycznego posiłku, wybraniu się na spacer, joggingu, śpiewu, tańca.
Wszystko co pomoże się Pani pozbyć negatywnych emocji będzie dla Pani dobrym krokiem do zmiany.
Oczywiście może też być tak, że tych emocji ma Pani tak w sobie dużo, że terapia także będzie potrzebna. To wówczas warto wybrać się na terapię do terapeuty do którego będzie miała Pani zaufanie.
Pozdrawiam serdecznie i życzę wytrwałości i powodzenia,
Joanna Francik
Witam serdecznie. Rzeczywiście "zajadanie" to częsty sposób radzenia sobie z tłumionymi emocjami. Jest to mechanizm często o charakterze impulsu - mimo składanych sobie postanowień i obietnic osoba nie jest w stanie powstrzymać się od sięgnięcia po jedzenie, co pełni jakąś funkcję, np. nagradzania, rekompensaty, autoagresji. Dopiero uświadomienie sobie tych mechanizmów może przynieść skuteczną zmianę nieprawidłowych zachowań. Pierwszy krok już Pani zrobiła, uświadamiając sobie zależność pomiędzy stresem a "zajadaniem" oraz szukając pomocy. Życzę wytrwałości w dążeniu do poradzenia sobie z problemem. Pozdrawiam serdecznie, Aneta Libera.
Dzień dobry. Opieka nad starszą osobą w dodatku cierpiącą na zaburzenia psychiczne jest wykończające dla osoby, która jest opiekunem. Dobrym rozwiązaniem będzie udanie się na konsultacje do psychoterapeuty i porozmawianie o trudnościach związanych z opieką, jak i zajadaniem stresu. Pozdrawiam Piotr Włodarczyk
Szanowna Pani,
wiele osób przeżywając trudne emocje, jako sposób radzenia sobie z nimi, sięga po jedzenie. W zapytaniu, zwróciła Pani uwagę na to, że tak jest również w Pani przypadku.
To, co może Pani pomóc w ustabilizowaniu swoich nawyków żywieniowych to:
-prowadzenie dzienniczka posiłków - dzięki niemu będzie mogła Pani monitorować ilość zjadanego jedzenia
-robienie zakupów tak, by nie miała Pani dużych zapasów oraz kupowanie takiego jedzenia, które nie będzie wymagało przygotowania (nie szybkie przekąski itp)
-nauka relaksacji
-korzystanie z różnych przyjemności w momentach, gdy przeżywa Pani stres
To są podpowiedzi, które mogą Pani pomóc w odzyskiwaniu wagi. Dodatkowo, wesprzeć mogą Panią dietetyk i psychodietetyk.
Powodzenia i pozdrawiam!
Witam Panią, wyobrażam sobie, że sama opieka nad osoba która jest chora psychicznie jest niezwykle obciążająca emocjonalnie. Najważniejsze w takich sytuacjach jest umiejętność dbania o siebie przy równoczesnym wsparciu specjalisty, który zna specyfikę relacji z osobami chorującymi na schizofrenie. Serdecznie zapraszam do kontaktu Elwira Adamczyk!
Proszę poszukać pomocy lekarza, psychiatry lub lekarza psychoterapeuty. Często nadmierne objadanie się jest jedynym sposobem pacjenta na podtrzymanie poziomu serotoniny. Dobrze w takich sytuacjach działają leki z grupy SSRI, oczywiście pomoc psychoterapeutyczna i ewentualnie dietetyka w drugiej kolejności też może być potrzebna. Na pewno nie pomagają w takich sytuacjach rady typu weź się w garść, ani samooskarżanie. Prosze zrozumieć, że Pani organizm i psychika w taki ( dość kosztowny) sposób stara się poradzić sobie z problemem. Pozdrawiam
Dzień dobry, z tego co Pani pisze, rozumiem, że jedzenie jest pewnego rodzaju katalizatorem dla pojawiających się emocji. Nie jest to kwestia samej diety. Co oznacza, że sama zmiana jadlospisu nie wiele pomoże, bo gdy pojawi się większa dawka stresu to wrócą stare nawyki. Polecam Pani terapię, ponieważ problem z zaburzeniami odżywiania siedzi głębiej. Dopiero po przepracowaniu pewnych kwestii unormuje się stosunek z jedzeniem. Przy kompulsywnym objadaniu się pojawia się problem z rozróżnieniem objedzenia od nasycenia. Dlatego przyda się pomoc dietetyka.
Pozdrawiam ciepło, Aleksandra Dejewska Terapeutka Zaburzeń Odżywiania
Dzień dobry,
Zaburzenia Odżywiania stają się coraz bardziej powszechnym problemem. Jednym z czynników wpływających na rozwijanie się zespołu kompulsywnego objadania się jest stan emocjonalny. W procesie leczenia niezwykle istotna jest więc rola czynników psychologicznych. Niezbędne jest również konsultacja dietetyczna i ustalenie dla danej osoby odpowiedniego planu żywieniowego. Polecam podjęcie współpracy z psychoterapeutą oraz dietetykiem specjalizującym się w pomocy osobom z zaburzeniami odżywiania.

Eksperci

Maria Snarska

Maria Snarska

Psycholog, Psychoterapeuta

Warszawa

Ewa Bąk

Ewa Bąk

Psycholog

Piaseczno

Waldemar Wojnicz

Waldemar Wojnicz

Internista, Lekarz rodzinny

Toruń

Marta Bartczak

Marta Bartczak

Psycholog

Poddębice

Bożena Orzechowska

Bożena Orzechowska

Alergolog, Pulmonolog, Pediatra

Radomsko

Dorota Kardas - Sobantka

Dorota Kardas - Sobantka

Alergolog, Pediatra

Łódź

Podobne pytania

Masz pytania?

Nasi lekarze i specjaliści odpowiedzieli na 41 pytań dotyczących usługi: zaburzenia odżywiania
  • Twoje pytanie zostanie opublikowane anonimowo.
  • Pamiętaj, by zadać jedno konkretne pytanie, opisując problem zwięźle.
  • Pytanie trafi do specjalistów korzystających z serwisu, nie do konkretnego lekarza.
  • Pamiętaj, że zadanie pytania nie zastąpi konsultacji z lekarzem czy specjalistą.
  • Miejsce to nie służy do uzyskania diagnozy czy potwierdzenia tej już wystawionej przez lekarza. W tym celu umów się na wizytę do lekarza.
  • Z troski o Wasze zdrowie nie publikujemy informacji o dawkowaniu leków.

Ta wartość jest zbyt krótka. Powinna mieć __LIMIT__ lub więcej znaków.


Wybierz specjalizację lekarza, do którego chcesz skierować pytanie
Użyjemy go tylko do powiadomienia Cię o odpowiedzi lekarza. Nie będzie widoczny publicznie.
Wszystkie treści, w szczególności pytania i odpowiedzi, dotyczące tematyki medycznej mają charakter informacyjny i w żadnym wypadku nie mogą zastąpić diagnozy medycznej.