Mam bardzo duży problem z nadmierną potliwością całego ciała ,cukier mam w normie,hormony tarczycy t

2 odpowiedzi
Mam bardzo duży problem z nadmierną potliwością całego ciała ,cukier mam w normie,hormony tarczycy też jakie jeszcze mogą być przyczyną "patologicznej "potliwości .Mam problemy nerwicowe i lękowe czy one mogą powodować aż tak dużą potliwość.Dodam,że pocenie występuje niezależnie od sytuacji w jakiej się znajduję tzn. czy siędzę w domu przed telewizorem czy jest to jakaś sytuacja stresowa.
Dzień dobry,
myślę,że w pierwszej kolejności warto skonsultować się z lekarzem pierwszego kontaktu i dopytać,czy trudności nie mają podłoża medycznego. Po wykluczeniu przyczyn medycznych, można przeanalizować w jakich konkretnie sytuacjach pojawia się nadmierna potliwość. Być może są to faktycznie przyczyny stresowe/lękowe,ponieważ pozornie neutralna sytuacja (oglądanie telewizji) także może powodować wzrost napięcia i nadmierne pocenie się. Warto też zapewne skonsultować te trudności na spotkaniu z psychologiem. Być może bardziej szczegółowy wywiad pozwoli ustalić jakieś prawidłowości.
Pozdrawiam,
Natalia Szymańska

Uzyskaj odpowiedzi dzięki konsultacji online

Jeśli potrzebujesz specjalistycznej porady, umów konsultację online. Otrzymasz wszystkie odpowiedzi bez wychodzenia z domu.

Pokaż specjalistów Jak to działa?
Dzień dobry,
Potliwość skóry jest mocno związana z funkcjonowaniem układu nerwowego i jest duża szansa, że są powiązane z problemami z lękiem. Nie jest to jednak pewne, dlatego warto najpierw skonsultować to z lekarzem, aby wykluczyć przyczyny chorobowe.
Jeśli jednak wykluczone są przyczyny medyczne, to warto się zastanowić nad stresem przewlekłym i w tym kierunku szukać pomocy psychologicznej. Poleciłbym HRV biofeedback jako dodatek do pomocy psychologicznej ze względu na najbardziej bezpośredni wpływ właśnie na funkcjonowanie układu nerwowego - co pomaga w nadmiernej potliwości wynikającej ze stresu chronicznego - a także pomaga zmniejszyć dolegliwości lękowe (które także są mocno powiązane z nadmierną aktywnością układu nerwowego współczulnego - czyli układu walki/ucieczki).

Pozdrawiam, Andrzej Głodek

Wciąż szukasz odpowiedzi? Zadaj nowe pytanie

  • Twoje pytanie zostanie opublikowane anonimowo.
  • Pamiętaj, by zadać jedno konkretne pytanie, opisując problem zwięźle.
  • Pytanie trafi do specjalistów korzystających z serwisu, nie do konkretnego lekarza.
  • Pamiętaj, że zadanie pytania nie zastąpi konsultacji z lekarzem czy specjalistą.
  • Miejsce to nie służy do uzyskania diagnozy czy potwierdzenia tej już wystawionej przez lekarza. W tym celu umów się na wizytę do lekarza.
  • Z troski o Wasze zdrowie nie publikujemy informacji o dawkowaniu leków.

Ta wartość jest za krótka. Powinna mieć __LIMIT__ lub więcej znaków.


Wybierz specjalizację lekarza, do którego chcesz skierować pytanie
Użyjemy go tylko do powiadomienia Cię o odpowiedzi lekarza. Nie będzie widoczny publicznie.
Wszystkie treści, w szczególności pytania i odpowiedzi, dotyczące tematyki medycznej mają charakter informacyjny i w żadnym wypadku nie mogą zastąpić diagnozy medycznej.