Mam bardzo duży problem ze snem. Domyślam się, że to może mieć podłoże psychiczne. Ostatnio bardzo

3 odpowiedzi
Mam bardzo duży problem ze snem. Domyślam się, że to może mieć podłoże psychiczne.
Ostatnio bardzo ciężko mi jest zasnąć, odczuwam lęk zawsze gdy zamknę oczy. Jest to spowodowane moimi przeżyciami z paraliżem sennym. Nie potrafię już zasnąć, gdy jestem sama lub przy zgaszonym świetle.
Chcę się dowiedzieć czy to może być związane z psychiką i czy wymaga to konsultacji z lekarzem specjalistą.
Zawsze warto spróbować konsultacji, szczególnie, gdy jak pani pisze, objawy utrudniają pani sen, a więc i odpoczynek. Istotne jest jak długo trwa pani kłopot i co dzieje się teraz w pani życiu. Zachęcam do kontaktu z terapeutą celem przyjrzenia się dokładniej temu problemowi. Pozdrawiam

Uzyskaj odpowiedzi dzięki konsultacji online

Jeśli potrzebujesz specjalistycznej porady, umów konsultację online. Otrzymasz wszystkie odpowiedzi bez wychodzenia z domu.

Pokaż specjalistów Jak to działa?
Dzień dobry, zachęcam do zgłoszenia się do Instytuty Psychiatrii i Neurologii w Warszawie, można w poradni uzyskać konsultacje, działa też grupa wsparcia dla osób z zaburzeniami snu. Jeżeli to niemożliwe proszę zgłosić się na konsultacje do psychiatry i psychoterapeuty w swojej okolicy, przedłużające się kłopoty ze snem są bardzo szkodliwe dla zdrowia. Pozdrawiam serdecznie.
Znalazłam na stronie Medonetu bardz ciekawy tekst:
PRZYCZYNY PARALIŻU SENNEGO
Paraliż senny to stan, w którym nasz mózg zdążył się już obudzić, a ciało jeszcze nie. Odzyskujemy pełną świadomość, ale nie mamy kontroli nad naszym ciałem. Jest to pewnego rodzaju "błąd fizjologiczny", w większości przypadków występujący samoczynnie i jednorazowo. Czynnikami zwiększającymi ryzyko wystąpienia paraliżu sennego są:

nieodpowiednia higiena snu: zbyt późne kładzenie się spać, niedobór snu, nieregularne pory snu,
silny stres lub napięcie emocjonalne,
uzależnienie od alkoholu, leków, substancji psychoaktywnych.
Czasami jednak paraliż senny może nawracać i pojawiać się z niepokojącą częstotliwością. W takiej sytuacji należy zasięgnąć porady specjalisty, ponieważ paraliż senny bywa mylony z napadami padaczki oraz z bezdechem sennym, który może zagrażać zdrowiu lub życiu.

LECZENIE PARALIŻU SENNEGO
Ponieważ paraliż senny nie jest postrzegany jako jednostka chorobowa, nie można mówić o leczeniu go, natomiast istnieje kilka sposobów na zniwelowanie przykrych doświadczeń, jeśli już się pojawiły. Wybudzenie może ułatwić wykonywanie szybkich i gwałtownych wdechów i wydechów lub skoncentrowanie wszystkich swoich sił i całej woli na poruszeniu palcem u dłoni lub stopy – w chwili, gdy człowiek jest w stanie poruszyć choć jednym mięśniem, paraliż senny mija.

W sytuacji nawracającego paraliżu sennego należy zgłosić się do neurologa, najlepiej w poradni leczenia zaburzeń snu. Niezbędne będzie przeprowadzenie badania EEG, które będzie mogło wykluczyć (bądź potwierdzić) padaczkę. W bardzo rzadkich sytuacjach lekarze zalecają farmakologiczne leczenie zaburzeń snu, związanych z występowaniem paraliżu sennego.

===
Powodzenia u neurologa! A gdyby potrzebowała Pani terapii, zapraszam na Skype :)

Wciąż szukasz odpowiedzi? Zadaj nowe pytanie

  • Twoje pytanie zostanie opublikowane anonimowo.
  • Pamiętaj, by zadać jedno konkretne pytanie, opisując problem zwięźle.
  • Pytanie trafi do specjalistów korzystających z serwisu, nie do konkretnego lekarza.
  • Pamiętaj, że zadanie pytania nie zastąpi konsultacji z lekarzem czy specjalistą.
  • Miejsce to nie służy do uzyskania diagnozy czy potwierdzenia tej już wystawionej przez lekarza. W tym celu umów się na wizytę do lekarza.
  • Z troski o Wasze zdrowie nie publikujemy informacji o dawkowaniu leków.

Ta wartość jest zbyt krótka. Powinna mieć __LIMIT__ lub więcej znaków.


Wybierz specjalizację lekarza, do którego chcesz skierować pytanie
Użyjemy go tylko do powiadomienia Cię o odpowiedzi lekarza. Nie będzie widoczny publicznie.
Wszystkie treści, w szczególności pytania i odpowiedzi, dotyczące tematyki medycznej mają charakter informacyjny i w żadnym wypadku nie mogą zastąpić diagnozy medycznej.