Mam bardzo niska ferrytyne 9 (norma 30-400 tu gdzie mieszkam) inne parametry morfologii w normie. Cz

5 odpowiedzi
Mam bardzo niska ferrytyne 9 (norma 30-400 tu gdzie mieszkam) inne parametry morfologii w normie. Czuje sie wiecznie zmęczona i niewyspana. Latwo sie męcze i pocę przy wiekszym wysilku. Mam czesto zimne stopy i rece. Do lekarza udalam sie z powodu omdlenia. Otrzymalam 200mg sulfate ferrous 3*dziennie na 3 miesiace. Czy należy pogłębić diagnostykę np o tarczycę? Foliany i wit B12 normie, hemoglobina 13.Żelazo powoduje u mnie problemy gastryczne i mam wrażenie ze szybko je wydalam. Nie jestem weganka i wydaje mi się ze moja dieta nie odbiega od diety innych domowników.
Należałoby przyjrzeć się bliżej całemu procesowi wchłaniania / metabolizmu żelaza i tworzenia erytrocytów.
Sugeruję wizytę: Konsultacja lekarza rodzinnego - 110 zł
Na wizytę można umówić się przez serwis ZnanyLekarz, klikając w przycisk Umów wizytę.

"Leczenie" poziomu ferrytyny, przy prawidłowym poziomie morfologi, podobnie jak podawanie przy prawidłowej morfologii żelaza, nie wydaje mi się celowe, i faktycznie wiele osób nie najlepiej toleruje preparaty żelaza, szczególnie w postaci siarczanu. proszę powtórzyć badanie morfologii, i zdecydowanie TSH też, ew. kreatyninę, CRP i ALAT.
Niski poziom ferrytyny wskazuje na niedobór poziomu żelaza w surowicy krwi. Należy wykryć od kiedy, w jakim czasie ten ubytek nastąpił. To, że na obwodzie obraz morfologiczny jest jeszcze w normie, świadczy, ze ubytek następuje bardzo wolno i uzupełnia Pani braki żelaza z zapasów w organizmie, ale one już się kończą, stąd tak niski poziom ferrytyny. Należy szukać przyczyny i leczyć przyczynowo. Może to być uboga w żelazo dieta, podkrwawianie z przewodu pokarmowego, zbyt obfite miesiączki, toczący się stan zapalny w organiźmie itp. To wymaga dobrego wywiadu i ukierunkowanej diagnostyki
Tak, proszę wykonać badania w kierunku chorób tarczycy. Nie wiem jaki ma Pani poziom żelaza, ale jeśli jest zbyt niski, warto poszukać przyczyny - gastroskopia, konsultacja ginekologa.
Ferrytyna jest głównym białkiem magazynującym żelazo i jej stężenie jest dobrym miernikiem zapasów żelaza. Zmniejszenie jej stężenia świadczy o niedoborze żelaza w ustroju. Proponuję oznaczenie parametrów gospodarki żelazem (poziom żelaza, TIBC oraz UIBC) i dalsze postępowanie, w tym decyzję o suplementacji żelaza po otrzymaniu w/w wyników. Przy złej tolerancji preparatów doustnych jest możliwość podawania żelaza z pominięciem drogi doustnej, jednakże tylko w warunkach szpitalnych.