Mam dziwny pieprzyk na nodze i boję się, że może to być czerniak. Urósł na przestrzeni kilu lat. Kie

1 odpowiedzi
Mam dziwny pieprzyk na nodze i boję się, że może to być czerniak. Urósł na przestrzeni kilu lat. Kiedyś wyglądał normalnie, a teraz ma jakby brązowe tło o nieregularnych krawędziach a sam jest bardzo ciemny. Nie boli ani nie krwawi.
Szanowna Pani/Szanowny Panie,

Każde znamię, które powiększa się, zmienia kształt, kolor, fakturę, krwawi, jest wielokolorowe i ma nieostry brzeg powinno być PILNIE poddane dermatoskopii w gabinecie dermatologicznym w celu wykluczenia czerniaka. Przypuszczam, że wiele poradni w okolicy mimo epidemii wygospodarowało chociaż 1 dzień na pilne wizyty. Uważam, że z tą sprawą nie powinno się zwlekać.

Ten nowotwór mimo, że stanowi mniej niż 1% wszystkich nowotworów skóry, odpowiada za ponad 99% śmierci z powodu tej grupy guzów. Mimo, że szczyt zachorowań przypada na okres powyżej 60rż, to jest to również najczęstszy nowotwór złośliwy osób przed 40rż - czyli młodych dorosłych. Chociaż istnieją czerniaki, które dają przerzuty w ciągu 2 tygodni od powstania, większość rośnie miesiącami, rzadziej latami, nim stanie się groźna.

Chciałbym podkreślić, że dermatoskopia pojedynczej podejrzanej zmiany jest wadliwym badaniem i błędem w sztuce. Chociaż, większości pacjentów zależy na sprawdzeniu jednej zmiany, to takie badanie nie stanowi skutecznej profilaktyki czerniaka. By wcześnie uchwycić przeważającą większość czerniaków NIEZBĘDNE jest pełne badanie dermatoskopowe zmian na całym cielue, również z oceną głowy owłosionej, spojówek, otworów naturalnych ciała, czy podeszew, ponieważ chcemy uchwycić czerniaki na wczesnym etapie wzrostu, a te mogą mieć <1mm średnicy i nie odróżniać się w żaden sposób od znamion. By badanie było dokładne nie może trwać 5 czy 15 minut i powinno obejmować dokumentację fotograficzną wszystkich zmian zakwalifikowanych do monitorowania lub usunięcia, co wiąże się oczywiście z kosztami. Swoim pacjentom poświęcam na to 30minut lub więcej, jeśli to konieczne. Sugeruję unikać lekarzy, którzy zmiany barwnikowe oglądają w 5minut lub zza biurka.

Z wyrazami szacunku,
dr n. med. Paweł Pietkiewicz, FEBDV

Uzyskaj odpowiedzi dzięki konsultacji online

Jeśli potrzebujesz specjalistycznej porady, umów konsultację online. Otrzymasz wszystkie odpowiedzi bez wychodzenia z domu.

Pokaż specjalistów Jak to działa?

Wciąż szukasz odpowiedzi? Zadaj nowe pytanie

  • Twoje pytanie zostanie opublikowane anonimowo.
  • Pamiętaj, by zadać jedno konkretne pytanie, opisując problem zwięźle.
  • Pytanie trafi do specjalistów korzystających z serwisu, nie do konkretnego lekarza.
  • Pamiętaj, że zadanie pytania nie zastąpi konsultacji z lekarzem czy specjalistą.
  • Miejsce to nie służy do uzyskania diagnozy czy potwierdzenia tej już wystawionej przez lekarza. W tym celu umów się na wizytę do lekarza.
  • Z troski o Wasze zdrowie nie publikujemy informacji o dawkowaniu leków.

Ta wartość jest zbyt krótka. Powinna mieć __LIMIT__ lub więcej znaków.


Wybierz specjalizację lekarza, do którego chcesz skierować pytanie
Użyjemy go tylko do powiadomienia Cię o odpowiedzi lekarza. Nie będzie widoczny publicznie.
Wszystkie treści, w szczególności pytania i odpowiedzi, dotyczące tematyki medycznej mają charakter informacyjny i w żadnym wypadku nie mogą zastąpić diagnozy medycznej.