Mam jamistość rdzenia kręgowego w odcinku szyjnym i piersiowym. Jamy sa znaczne (20x7; 20x5, 11x17 i

2 odpowiedzi
Mam jamistość rdzenia kręgowego w odcinku szyjnym i piersiowym. Jamy sa znaczne (20x7; 20x5, 11x17 i pare mniejszych) W okresie 5 lat progresja jam. Cześć lekarzy stwierdza Zespół Arnolda-Chiariego (migdałki obniżone wg. jednych na 3mm i nie blokują przepływów wg. innych na 6,25mm i blokują odpływ płynu). Jestem małoobjawowa. Jedynie uczucie opuchnietych palcy ręki oraz jej okresowe drętwienie. Działać czy czekać?
Dzień dobry. Odpowiedź na tak skomplikowane pytanie bez obejrzenia zdjęć i bez zbadania pacjenta nie jest pełnowartościowa. Spróbuję przekazać ogólne informacje, mam nadzieje, że pomogą one Pani w podjęciu decyzji. Jamistosć rdzenia (syringomyelia) nigdy nie jest samodzielna jednostką chorobową. Pojawienie się podobnych zmian w rdzeniu zawsze jest wtórne do innego procesu, który toczy się w ośrodkowym układzie nerwowym. Najczęściej jest to zespół Chiariego typu I, zakotwiczenie rdzenia, guż śródrdzeniowy, ale nie tylko. Dlatego podjęcie decyzji o postępowaniu wymaga przeanalizowania wszystkich możliwych przyczyn wystąpienia choroby i z reguły nie jest łatwe. Właśnie z powodu tego, że jamostość zawsze jest objawem wtórnym nie należy zaczynać leczenia od drenowania jam, tylko od leczenia podstawowej choroby, która spowodowała pojawienie się jamostości rdzenia. Leczenie samych torbieli rzadko przynosi poprawę stanu pacjenta, najwyżej zatrzymuje objawy, i to nie zawsze, skuteczność takiego leczenia jest nie wielka. Dla przykładu, leczenie operacyjne zespołu Chiariego typu I zalecane jest w ciągu pierwszych dwóch lat od pojawienia się objawów klinicznych zespołu Chiariego, dale ono wtedy najlepszy wynik kliniczny i wtórnie wpływa korzystnie na przebieg jamistości rdzenia. To samo dotyczy leczenia zakotwiczenia rdzenia. Jeżeli uznaje się, że choroby te są objawowe, leczenie podstawowej choroby nabiera większego sensu. Obawiam się, że wykonanie tylko samego drenowania jam syringomyelitycznych może nie mieć korzystnego wpływu na przebieg Pani choroby. W razie potrzeby może Pani skorzystać z konsultacji w kilku ośrodkach. Wg mojej wiedzy doświadczenie w leczeniu tej patologii ma zespół Kliniki Neurochirurgii Szpitala Bródnowskiego w Warszawie. Pozdrawiam

Uzyskaj odpowiedzi dzięki konsultacji online

Jeśli potrzebujesz specjalistycznej porady, umów konsultację online. Otrzymasz wszystkie odpowiedzi bez wychodzenia z domu.

Pokaż specjalistów Jak to działa?
Odpowiedź na pytanie wymaga osobistej wizyty u specjalisty w celu badania lekarskiego i obejrzenia wyników badań obrazowych. Zapraszam na konsultację.

Wciąż szukasz odpowiedzi? Zadaj nowe pytanie

  • Twoje pytanie zostanie opublikowane anonimowo.
  • Pamiętaj, by zadać jedno konkretne pytanie, opisując problem zwięźle.
  • Pytanie trafi do specjalistów korzystających z serwisu, nie do konkretnego lekarza.
  • Pamiętaj, że zadanie pytania nie zastąpi konsultacji z lekarzem czy specjalistą.
  • Miejsce to nie służy do uzyskania diagnozy czy potwierdzenia tej już wystawionej przez lekarza. W tym celu umów się na wizytę do lekarza.
  • Z troski o Wasze zdrowie nie publikujemy informacji o dawkowaniu leków.

Ta wartość jest zbyt krótka. Powinna mieć __LIMIT__ lub więcej znaków.


Wybierz specjalizację lekarza, do którego chcesz skierować pytanie
Użyjemy go tylko do powiadomienia Cię o odpowiedzi lekarza. Nie będzie widoczny publicznie.
Wszystkie treści, w szczególności pytania i odpowiedzi, dotyczące tematyki medycznej mają charakter informacyjny i w żadnym wypadku nie mogą zastąpić diagnozy medycznej.