Mam kilka pytań odnośnie problemów ze stawem żuchwowo-skroniowym......Mam nadzieję,że uzyskam tutaj

3 odpowiedzi
Mam kilka pytań odnośnie problemów ze stawem żuchwowo-skroniowym......Mam nadzieję,że uzyskam tutaj wystarczające odpowiedzi :) Może,żeby aż tak bardzo się nie rozpisywać pominę etap jak się to zaczęło kilka miesięcy wstecz,a skupie się na aktualnych przemyśleniach,oraz diagnozie. Więc byłem u chirurga szczękowego, zrobił zdjęcie panaromiczne, przebadał mnie i stwierdził artropatie stawu SŻ( chrząstka stawowa w słabym stanie).....na dole zęby dostałem szynę relaksacyjną, lek przeciwzapalny oraz suplement oparty na glukosaminie, chondroitynie,kwasie hal. oraz kolagenie. Lek przeciwzapalny jakoś specjalnie nie pomógł, suplementy przyjmuje....Moje pytania są takie, proszę o szczerą merytoryczną odpowiedź. Czy suplementy coś pomogą ? Czy zrobić rezonans magnetyczny( , tylko on pokaże w jakim stanie jest tak naprawdę chrząstka stawowa,czy jest maź, w jakim stanie jest mięsień żucia,itd,itp) ? Czy poddać się kuracji kwasem haluronowym w zastrzykach( podobno skuteczny) ? Czy poddać się toksynie botulinowej? Czy wykonać artroskopię tego stawu? Jaka fizjoterapia jest najskuteczniejsza? Proszę o odp. osób,które mają doświadczenie w tej sprawie...za pomoc będę bardzo wdzięczny :)
Podał Pan za mało informacji o sobie. Brakuje chociażby wieku i opisu innych objawów. Czy był Pan leczony przez terapeutę, który zajmuje się tego typu problemami? Problemy z dyskiem w SSŻ rzadko powstają same z siebie. Najczęściej problem rozpoczyna się od zaburzeń zgryzu, polecam wizytę u dobrego ortodonty i stomatologa. Artroskopia jest ostatecznością. Zastrzyki mogą pomóc o ile jest Pan osobą młodą, a staw jeszcze rokuje poprawę. O skuteczności suplementów znajdzie Pan sporo artykułów w internecie.
Sugerowałbym taką kolejność leczenia:
Fizjoterapeuta, ortodonta, w między czasie jeśli brak skuteczności można zrobić MRI, nastepnie podać kwas h oraz stosować szynę relaksacyjną i dopiero gdy wyczerpane zostaną wszystkie możliwości będzie można myśleć o artroskopii. Opieram się o szczątkowe, podane przez Pana informacje. Być może będzie trzeba coś zmienić.
Najskuteczniejsza fizjoterapia to ta, która znajdzie przyczynę i skupi się na jej naprawie lub łagodzeniu skutków. Doświadczony terapeuta lub osteopata powinien sobie poradzić, oczywiście we współpracy z pozostałymi specjalistami.

Uzyskaj odpowiedzi dzięki konsultacji online

Jeśli potrzebujesz specjalistycznej porady, umów konsultację online. Otrzymasz wszystkie odpowiedzi bez wychodzenia z domu.

Pokaż specjalistów Jak to działa?
Witam serdecznie.
Nie da się jednoznacznie określić rokowań i sposobu postępowania ale z opisanych dolegliwości osobiście zalecałbym jednoczesną terapię prowadzoną przez fizjoterapeutą lub osteopatę oraz ortodontę. Co do suplementów można znaleźć różnie opinie na ich temat. Osobiście mam mieszane uczucia. Raczej nie zaszkodzą ale też nie wiązałbym z nimi jakiś specjalnie wielkich oczekiwań. Co do kwas hialuronowego oczywiście można próbować podawać ale z relacji pacjentów wiem, że efekt potrafi być pozytywny jak i negatywny. Nie ma tutaj niestety zasady. Co więcej przed podaniem kwasu osobiście wolałbym mieć pewność po rezonansie magnetyczny, iż jest to celowy zabieg, ponieważ tez nie jest to najtańsza procedura. Artroskopie pozostawiłbym jako ostateczność. Polecam korzystać z szyny i wizyt u terapeuty które powinny obecnie przynieść zmniejszenie dolegliwości, a także pomóc w odnalezieniu przyczyny problemu. Jeżeli jest nią wada zgryzu to taka forma leczenia powinna pomóc w walce z kompensacjami i niekorzystnymi mechanizmami powstałymi na jej skutek.
Pozrawiam
Robert Hetman
Proponowany kierunek rozwiązania problemu: konsultacja z
fizjoterapeutą i/lub osteopatą przeszkolonymi w globalnej (model tensegracyjny) pracy z ciałem współpracującymi z ortodontą (badanie ortodontyczne metodą Gerbera).
Życzę powodzenia,
Daniel

Wciąż szukasz odpowiedzi? Zadaj nowe pytanie

  • Twoje pytanie zostanie opublikowane anonimowo.
  • Pamiętaj, by zadać jedno konkretne pytanie, opisując problem zwięźle.
  • Pytanie trafi do specjalistów korzystających z serwisu, nie do konkretnego lekarza.
  • Pamiętaj, że zadanie pytania nie zastąpi konsultacji z lekarzem czy specjalistą.
  • Miejsce to nie służy do uzyskania diagnozy czy potwierdzenia tej już wystawionej przez lekarza. W tym celu umów się na wizytę do lekarza.
  • Z troski o Wasze zdrowie nie publikujemy informacji o dawkowaniu leków.

Ta wartość jest za krótka. Powinna mieć __LIMIT__ lub więcej znaków.


Wybierz specjalizację lekarza, do którego chcesz skierować pytanie
Użyjemy go tylko do powiadomienia Cię o odpowiedzi lekarza. Nie będzie widoczny publicznie.
Wszystkie treści, w szczególności pytania i odpowiedzi, dotyczące tematyki medycznej mają charakter informacyjny i w żadnym wypadku nie mogą zastąpić diagnozy medycznej.