Mam krótkie wędzidełko, jako dziecko chodziłam do logopedy ale wada pozostała, wolałabym je podciąć

4 odpowiedzi
Mam krótkie wędzidełko, jako dziecko chodziłam do logopedy ale wada pozostała, wolałabym je podciąć nawet jeżeli nie wróciłabym do logopedy. Jeżeli wada nie jest duża uzyskam skierowanie na podcięcie bo sama chcę to zrobić czy logopeda może się nie zgodzić?
Dzień dobry, sam zabieg podcięcia jest usługą odpłatną bez skierowania. Jednak podcięcie nie jest panaceum na sukces. Zamierzone efekty wydłużenia wędzidełka będą efektywne, jeśli zgłosi się Pani do neurologopedy przed podcięciem w celu oceny i zalecenia właściwych ćwiczeń oraz będzie Pani dalej postępować zgodnie z zaleceniami.
Pozdrawiam.
Sugeruję wizytę: Konsultacja online - 180 zł
Na wizytę można umówić się przez serwis ZnanyLekarz, klikając w przycisk Umów wizytę.

Uzyskaj odpowiedzi dzięki konsultacji online

Jeśli potrzebujesz specjalistycznej porady, umów konsultację online. Otrzymasz wszystkie odpowiedzi bez wychodzenia z domu.

Pokaż specjalistów Jak to działa?
Szanowna Pani,
proponuję udać się najpierw na konsultację do logopedy. Nie zawsze krótkie wędzidełko należy podciąć (chociaż w wielu przypadkach wykonuje się ten zabieg). Być może przyczyną wady wymowy jest coś innego, na przykład nieprawidłowe ułożenie języka lub wada zgryzu. Do podcięcia wędzidełka dobrze jest się odpowiednio przygotować.
Łączę wyrazy szacunku
Bogumiła Wilk.
Zasadniczym pytaniem jest to, co obecnie skłania Panią do wykonania zabiegu przecięcia wędzidełka: czy jest to towarzysząca temu wada wymowy, kwestia estetyki i wyrazistości mowy, czy dodatkowo także wzmożone napięcie dna jamy istnej i towarzyszący temu dyskomfort, a może wada zgryzu i stan przed rozpoczęciem leczenia ortodontycznego. Te i szereg innych informacji zbiera w wywiadzie logopeda. Ocenia on budowę aparatu artykulacyjnego i, jeśli zachodzi taka potrzeba, zleca wykonanie przecięcia wędzidełka. Proszę ponadto pamiętać, że zabieg wymaga uprzedniego przygotowania miofunkcjonalnego, a zatem bezpośredniej pracy z wykwalifikowanym w tym zakresie logopedą. Co więcej - jeżeli do wykonania zabiegu skłania Panią istniejąca wada wymowy, należy jasno podkreślić, że sam zabieg nie rozwiąże problemu realizacji dźwięków mowy. Niezależnie od zabiegu niezbędna będzie praca korekcyjna nad wywołaniem, utrwaleniem i automatyzacją normatywnych dźwięków mowy pod okiem specjalisty. Zachęcam zatem do odbycia konsultacji logopedycznej i ustalenia kompleksowego planu terapii. Powodzenia.
Logopeda nie wystawia skierowania na podcięcie wędzidełka. Żeby wykonać ten zabieg w ramach NFZ należy przejść kwalifikację do zabiegu
Myślę,że samo podcięcie nie załatwia sprawy,zawsze taki zabieg powinien być poprzedzony intensywną pracą na mięśniach,czyli do zabiegu należy się przygotować. Podobnie po podcięciu, należy pracować nad uelastycznieniem języka oraz nad blizną po zabiegu,aby nie powstał zrost

Wciąż szukasz odpowiedzi? Zadaj nowe pytanie

  • Twoje pytanie zostanie opublikowane anonimowo.
  • Pamiętaj, by zadać jedno konkretne pytanie, opisując problem zwięźle.
  • Pytanie trafi do specjalistów korzystających z serwisu, nie do konkretnego lekarza.
  • Pamiętaj, że zadanie pytania nie zastąpi konsultacji z lekarzem czy specjalistą.
  • Miejsce to nie służy do uzyskania diagnozy czy potwierdzenia tej już wystawionej przez lekarza. W tym celu umów się na wizytę do lekarza.
  • Z troski o Wasze zdrowie nie publikujemy informacji o dawkowaniu leków.

Ta wartość jest zbyt krótka. Powinna mieć __LIMIT__ lub więcej znaków.


Wybierz specjalizację lekarza, do którego chcesz skierować pytanie
Użyjemy go tylko do powiadomienia Cię o odpowiedzi lekarza. Nie będzie widoczny publicznie.
Wszystkie treści, w szczególności pytania i odpowiedzi, dotyczące tematyki medycznej mają charakter informacyjny i w żadnym wypadku nie mogą zastąpić diagnozy medycznej.