Mam nadmiar selenu od roku we krwi, tzn ponad 200 ug. Nie suplementuję selenu. Czy może to być związ

2 odpowiedzi
Mam nadmiar selenu od roku we krwi, tzn ponad 200 ug. Nie suplementuję selenu. Czy może to być związane z tym, że żywność pochodząca z Ukrainy jest bardziej bogata w selen? Ziemie na Ukrainie są bardziej żyzne.
Dzień dobry, selen w atmosferze może pochodzić ze źródeł przemysłowych, a głównie ze spalania węgla i ropy naftowej (40% zawartości selenu przedostaje się do atmosfery). Wzrost stężenia selenu w powietrzu odnotowuje się również nad wysypiskami śmieci i nad bagnami, gdzie stężenie jego wynosi około 1 ng/m3. Do naturalnych źródeł selenu w glebach należą skały macierzyste, opady pochodzenia wulkanicznego oraz parowanie z powierzchni mórz i oceanów. W specyficznych rejonach morskich zatem, opad selenu wraz z deszczami może być znaczny i wtedy utrzymywać dodatni bilans tego pierwiastka w glebie. Znaczne stężenie selenu w glebie, jako zanieczyszczenie natomiast, może pochodzić ze spalania węgli, z nawozów fosforowych oraz z niektórych odpadów bytowych.

Dzień dobry, jeśli nie suplementuje Pani/Pan selenu, a poziom utrzymuje się wysoki, proponowałabym wykonać badanie peroksydazy glutationowej oraz stężenia jodu w dobowej zbiórce moczu. Czasem niedobór jodu powoduje wysokie stężenia selenu w surowicy.
Może też dzień wcześniej zjedzone zostało sporo bogatych w selen produktów?