Mam następujący problem, a właściwie przypadłość. Jestem mężczyzną lat 26, bez nadwagi, niepijącym,

1 odpowiedzi
Mam następujący problem, a właściwie przypadłość. Jestem mężczyzną lat 26, bez nadwagi, niepijącym, niepalącym. Podczas każdej wizyty u lekarza wychodzą mi bardzo wysokie wartości ciśnienia krwi np. 170 na 100 i tętno 120, natomiast w regularnych pomiarach wykonywanych w domu, u znajomych na różnych sprzętach zawsze ciśnienie w granicach 120/80 - 110/70 i tętno spoczynkowe 70. Odczuwam przy każdej wizycie u lekarza bardzo silny lęk, stres i ogromny wyrzut katecholamin. Juz przekraczając próg gabinetu czuję jak
przyspiesza mi serce. Wiele miałem takie same indydenty i podejrzewano nadciśnienie, ale zrobiono mi badania serca i wykluczono. Teraz po podobnym incydencie zostałem wysłany na wszystkie badania, miałem EKG, pełną morfologię, TSH, potas, sód, mocz itd, RTG klatki i wszystkie wyniki wyszły prawidłowe. Lekarze mi nie wierzą, że pomiar jest wynikiem stresu, co jeszcze bardziej nasila reakcję lęku i poczucie zagrożenia, że będę miał problemy, narąbane w papierach i że mnie zdyskwalidikują przy następnych badaniach do pracy lub w przyszłości będę miał przez to problemy, żeby zrobić jakieś uprawnienia czy wykonywać inny zawód. Wszystko to potęguje lęk i nie potrafię się uspokoić. Tym bardziej, że lekarze mi nie wierzą, gdy pokazuje im zdjęcia z pomiarów ciśnienia w domu i mówią, że nie obchodzą ich badania, które miałem u kogoś innego nawet niedawno. To wszystko nasila reakcję lękową i efekt jest jeszcze gorszy, a ja nie potrafię żadnymi technikami opanować tego lęku przed lekarzem i badaniami. Co zrobić, żeby ten efekt nie występował przy kolejnych wizytach?
witam!
jeśli jest tak, że :" lekarze mi nie wierzą, gdy pokazuje im zdjęcia z pomiarów ciśnienia w domu i mówią, że nie obchodzą ich badania, które miałem u kogoś innego nawet niedawno"
to proszę zmienić lekarza :-)...
Proszę pamiętać że to właśnie ambulatoryjne pomiary RR czy HR odzwierciedlają ich wartości "w życiu codziennym" i to do tych wartości powinno się odnieść planując diagnostykę i leczenie.
Doskonałą weryfikacją może być holter RR i holter EKG, a prawidłowe wyniki już przeprowadzonych badań napawają optymizmem.
Głowa do góry!