Mam niemożność powiedzenia że czegoś nie wiem, przyznania się że coś nie działa albo że źle się czuj

2 odpowiedzi
Mam niemożność powiedzenia że czegoś nie wiem, przyznania się że coś nie działa albo że źle się czuję w sytuacjach społecznych z ludźmi spoza grona moich bliskich. Mam tak przez fobię społeczną. Już wyjaśniam o co w tym chodzi w moim przypadku. Nie umiem powiedzieć że czegoś nie wiem na spotkaniach ze specjalistami od zdrowia psychicznego, oni zadają pytanie na które nie znam odpowiedzi a zamiast to wyrazić to ja wymyślam jakąś odpowiedź która jest najbliższa prawdzie ale nie robię tego celowo, tylko przez fobię społeczną. Jeśli chodzi o brak przyznania że coś nie działa to miałam tak na spotkaniu z psycholożką na oddziale psychiatrycznym - ona stosowała metodę wyobrażania sobie swojego "bezpiecznego miejsca" i poleciła mi sobie najpierw wyobrazić dowolną sytuację ze szkoły z tyranem która była negatywna a potem miałam przejść do bezpiecznego miejsca - nie przeczę że to może być skuteczne i pewnie byłabym w stanie sama w domu to wykonywać ale nie w sytuacji społecznej gdy mam pustkę w głowie i nie mogę sobie nawet przypomnieć żadnej sensownej sytuacji z tym tyranem... A przyznanie się że źle się czuję jest dla mnie niemożliwe gdy ktoś obcy pyta "jak tam?", było tak na oddziale psychiatrycznym, gdzie otwarcie mogłam powiedzieć że jest nie za dobrze, a tylko się uśmiechałam i odpowiadałam "dobrze" (a pytali mnie inni pacjenci i tylko ich mam na myśli, jak psychiatrzy pytali o moje samopoczucie na obchodzie to starałam się mówić prawdę ale z rozwinięciem się na ten temat był problem, zwłaszcza że obchód był przy innych pacjentach). Czy to normalne w fobii społecznej i podobnych zaburzeniach?
Czytam w Pani informacji o ogromnym leku paralizujacym Pania w sytuacjach z innymi ludzmi, o niemoznosci mowienia o sobie, switch uczuciach, pokazania siebie innym. Ten mechanizm byl Pani do czegos potrzebny w Pani przeszlosci, przed czyms Pania chronil I dawal Pani mozliwosc przetrwania. Dzis Pani utrudnia.I tak sie zdarza,ze to,co kiedys Nas chronilo, w dalszym zyciu jest powodem naszego cierpienia. Pani fobia przed czyms Pania chroni,cos Pani daje, co?I cos zabiera,co?Te I inne pytanie warto sobie stawiac, z czuloscia I cierpliowscia dla siebie , najlepiej w towarzystwie terapeuty, do czego Pania zachecam.

Uzyskaj odpowiedzi dzięki konsultacji online

Jeśli potrzebujesz specjalistycznej porady, umów konsultację online. Otrzymasz wszystkie odpowiedzi bez wychodzenia z domu.

Pokaż specjalistów Jak to działa?
Twoje doświadczenia są zrozumiałe i zgodne z charakterystycznymi objawami fobii społecznej oraz z trudnościami w komunikacji z osobami spoza najbliższego kręgu. Fobia społeczna to zaburzenie lękowe, które objawia się silnym strachem przed sytuacjami społecznymi, w których jednostka mogłaby być oceniana lub oceniana negatywnie przez innych.

Trudność w przyznawaniu się do braku wiedzy, nieumiejętność otwartego wyrażania się o uczuciach czy problemach, to typowe aspekty fobii społecznej. Osoby z tym zaburzeniem często obawiają się oceny innych ludzi, a więc starają się unikać sytuacji, które mogą prowadzić do potencjalnego osądu czy krytyki.

Jest ważne zrozumienie, że fobia społeczna jest rzeczywistym zaburzeniem psychicznym, które może wpływać na różne aspekty życia codziennego, w tym na komunikację z profesjonalistami od zdrowia psychicznego. Specjaliści są świadomi, że osoby z fobią społeczną mogą mieć trudności w otwartej rozmowie na temat swoich doświadczeń, problemów czy nawet braku wiedzy.

Jeśli to możliwe, warto poinformować specjalistów, z którymi współpracujesz, o swoich trudnościach z wyrażaniem się. To może pomóc im dostosować podejście i stworzyć bezpieczne i wspierające środowisko, w którym będziesz bardziej skłonna do otwartej komunikacji.

Jeśli fobia społeczna wpływa znacząco na twoje funkcjonowanie, ważne jest, aby kontynuować pracę z profesjonalistami od zdrowia psychicznego, którzy specjalizują się w leczeniu tego typu zaburzeń. Terapia poznawczo-behawioralna (CBT) jest jednym z efektywnych podejść w leczeniu fobii społecznej, pomagającym zmniejszyć lęk i poprawić umiejętności społeczne.

Wciąż szukasz odpowiedzi? Zadaj nowe pytanie

  • Twoje pytanie zostanie opublikowane anonimowo.
  • Pamiętaj, by zadać jedno konkretne pytanie, opisując problem zwięźle.
  • Pytanie trafi do specjalistów korzystających z serwisu, nie do konkretnego lekarza.
  • Pamiętaj, że zadanie pytania nie zastąpi konsultacji z lekarzem czy specjalistą.
  • Miejsce to nie służy do uzyskania diagnozy czy potwierdzenia tej już wystawionej przez lekarza. W tym celu umów się na wizytę do lekarza.
  • Z troski o Wasze zdrowie nie publikujemy informacji o dawkowaniu leków.

Ta wartość jest zbyt krótka. Powinna mieć __LIMIT__ lub więcej znaków.


Wybierz specjalizację lekarza, do którego chcesz skierować pytanie
Użyjemy go tylko do powiadomienia Cię o odpowiedzi lekarza. Nie będzie widoczny publicznie.
Wszystkie treści, w szczególności pytania i odpowiedzi, dotyczące tematyki medycznej mają charakter informacyjny i w żadnym wypadku nie mogą zastąpić diagnozy medycznej.