Mam ochotę nie wrócić kiedyś do domu...

1 odpowiedzi
Mam już za sobą epizody depresji. Wiele rzeczy w tym czasie zrozumiałam i zmieniłam. Uwierzyłam też, że dzięki temu moje życie może być - jeśli nie szczęśliwe - to przynajmniej spokojne. Mam trójkę małych dzieci, 15-letni staż związku i widmo kolejnego kryzysu przed sobą. Czuję się wyczerpana, wyżęta, bezsilna, rozgoryczona, uwięziona, samotna. Chciałabym zamknąć za sobą drzwi i już nie wrócić. Odejść lub zniknąć.
Mój dom to wieczny hałas, kłótnie, perswadowanie, pilnowanie, poganianie, nerwy, krzyki, płacze, sterty rzeczy i listy spraw do opanowania. Czasem wracając tam wolałabym zostać i spędzić noc w aucie, w garażu, niż w domu. Brak mi sił na mierzenie się z tym wszystkim, nie daję rady się zregenerować, choć wiele odpuszczam, pilnuję czasu dla siebie a mój mąż nie jest jedynie malowanym ojcem.
Gdzie szukać tych sił?...
Szanowna Pani,
Dziękuję za zaufanie i cieszę się, ze zdecydowała się Pani poszukać wsparcia w takiej formie. Po przeczytaniu Pani listu czuję, że w obecnej sytuacji bardzo Pani cierpi. Mówi Pani o wielu negatywnych emocjach, braku sił, zniechęceniu – z pewnością w takiej sytuacji warto zadbać o siebie i zatroszczyć się o swoje samopoczucie, zastanowić się, co w takiej sytuacji chciałaby Pani zmienić.
Siły – o którą Pani pyta, zazwyczaj poszukujemy w zasobach, jakie posiadamy – w doświadczeniach, jakie już mamy – kiedy udało nam się pokonać wiele trudności, w przekonaniach o tym, że wszystko w życiu mija i po burzy przychodzi słońce, w dobrym słowie osób bliskich, przyjaciół, czasem w medytacji. Niekiedy trudno do tych zasobów dotrzeć od razu, bo ciężar życia codziennego nam na to nie pozwala. W zależności od okoliczności, ale też „głębokości”, jaki osiągnął stan depresyjny, czasem pomaga krótki odpoczynek, czasami zwiększenie aktywności fizycznej i towarzyskiej, ale czasami warto skorzystać z pomocy specjalistów.
Sądzę, że dobrym pomysłem może być konsultacja z lekarzem psychiatrą, który jako specjalista w dziedzinie zdrowia psychicznego podejmie decyzję, czy warto podjąć farmakoterapię. Wizyta u lekarza pozwoli też upewnić się, czy nie ma Pani nawrotu depresji.
Czy miała Pani dotychczas doświadczenie z psychoterapią? Jest to taka szczególna forma pomocy, dzięki której można dotrzeć do tego, jakie okoliczności (doświadczenia, przekonania) sprawiły, że dana osoba cierpi i czuje się nieszczęśliwa, ale przede wszystkim pozwala na ustalenie obszarów i kierunków zmiany zgodnie z wartościami i potrzebami osoby, która zgłasza się po pomoc. Najważniejszym celem psychoterapii jest poprawa samopoczucia.
Jeśli chciałaby Pani poznać więcej szczegółów na temat psychoterapii, proszę o taką informację.
Zachęcam Panią do znalezienia odpowiedzi na pytanie – czego aktualnie potrzebuję? Co sprawi, ze poczuję się lepiej? I zastanowienia się, jak można to osiągnąć, kto mi może w tym pomóc.
Życzę powodzenia w zbieraniu sił! Jeśli będę mogła jakoś pomóc – proszę o kontakt.
Załączam pozdrowienia,
A.Najder

Uzyskaj odpowiedzi dzięki konsultacji online

Jeśli potrzebujesz specjalistycznej porady, umów konsultację online. Otrzymasz wszystkie odpowiedzi bez wychodzenia z domu.

Pokaż specjalistów Jak to działa?

Podobne pytania

Wciąż szukasz odpowiedzi? Zadaj nowe pytanie

  • Twoje pytanie zostanie opublikowane anonimowo.
  • Pamiętaj, by zadać jedno konkretne pytanie, opisując problem zwięźle.
  • Pytanie trafi do specjalistów korzystających z serwisu, nie do konkretnego lekarza.
  • Pamiętaj, że zadanie pytania nie zastąpi konsultacji z lekarzem czy specjalistą.
  • Miejsce to nie służy do uzyskania diagnozy czy potwierdzenia tej już wystawionej przez lekarza. W tym celu umów się na wizytę do lekarza.
  • Z troski o Wasze zdrowie nie publikujemy informacji o dawkowaniu leków.

Ta wartość jest za krótka. Powinna mieć __LIMIT__ lub więcej znaków.


Wybierz specjalizację lekarza, do którego chcesz skierować pytanie
Użyjemy go tylko do powiadomienia Cię o odpowiedzi lekarza. Nie będzie widoczny publicznie.
Wszystkie treści, w szczególności pytania i odpowiedzi, dotyczące tematyki medycznej mają charakter informacyjny i w żadnym wypadku nie mogą zastąpić diagnozy medycznej.