Mam pacjentkę u której wszystkie parametry tarczycowe są w normie, tzn. TSH, ft3, ft4, natomiast prz

2 odpowiedzi
Mam pacjentkę u której wszystkie parametry tarczycowe są w normie, tzn. TSH, ft3, ft4, natomiast przeciwciała są na bardzo wysokim poziomie, antyTG 298 (norma: 15-60),
antyTPO 11085,3 (norma: 28-60). USG tarczycy wykazało liczne, niewielkie guzki. Pani ma objawy takie jak nieregularne miesiączki, plamienia problemy ze snem, problemy z cerą, wypadające włosy, jest rozdrażniona. Pani była u endokrynolog, która stwierdziła, że wszystko jest jak najbardziej w porządku a przeciwciała o niczym nie świadczą, ponieważ inne parametry są w normie. Czy spotkali się Państwo z takim przypadkiem? Czy rzeczywiście takimi przeciwciałami nie należy się martwić, jak mówi Pani endokrynolog, czy nie jest to choroba Hashimoto? Czym jeszcze mogą być spowodowane tak wysokie przeciwciała? Bardzo proszę o radę :)
Witam serdecznie, tak wysokie miano przeciwciał sugeruje problem z funkcjonowaniem układu odpornościowego. Aczkolwiek pomimo wysokich wartości aTG i aTPO oraz wartości TSH, T3 i T4 w normie (istotne pytanie o wartość TSH u tej Pani) wygląda na to że oś tarczyca- przysadka póki działa w sposób prawidłowy i nie doszło do rozwoju niedoczynności. Nie jestem endokrynologiem, ale zawsze można zasięgnąć opinii drugiego specjalisty z tej samej dziedziny jeśli są wątpliwości. Z mojej strony mogę tylko dodać, że można zasugerować Pani aby skonsultowała się z dietetykiem w celu ustalenia odpowiedniej, indywidualnej dietoterapii.

Uzyskaj odpowiedzi dzięki konsultacji online

Jeśli potrzebujesz specjalistycznej porady, umów konsultację online. Otrzymasz wszystkie odpowiedzi bez wychodzenia z domu.

Pokaż specjalistów Jak to działa?
Witam, nie jestem endokrynologiem, natomiast od strony dietetycznej zastanowiłabym się nad tym, czy podwyższone parametry nie są następstwem np. zaburzeń odżywiania, czy nieprawidłowej diety, stresu. Jeśli są nadal wątpliwości, może warto zasięgnąć opinii dietetyka, innego endokrynologa i sprawdzić inne parametry krwi np. hormony płciowe.

Wciąż szukasz odpowiedzi? Zadaj nowe pytanie

  • Twoje pytanie zostanie opublikowane anonimowo.
  • Pamiętaj, by zadać jedno konkretne pytanie, opisując problem zwięźle.
  • Pytanie trafi do specjalistów korzystających z serwisu, nie do konkretnego lekarza.
  • Pamiętaj, że zadanie pytania nie zastąpi konsultacji z lekarzem czy specjalistą.
  • Miejsce to nie służy do uzyskania diagnozy czy potwierdzenia tej już wystawionej przez lekarza. W tym celu umów się na wizytę do lekarza.
  • Z troski o Wasze zdrowie nie publikujemy informacji o dawkowaniu leków.

Ta wartość jest zbyt krótka. Powinna mieć __LIMIT__ lub więcej znaków.


Wybierz specjalizację lekarza, do którego chcesz skierować pytanie
Użyjemy go tylko do powiadomienia Cię o odpowiedzi lekarza. Nie będzie widoczny publicznie.
Wszystkie treści, w szczególności pytania i odpowiedzi, dotyczące tematyki medycznej mają charakter informacyjny i w żadnym wypadku nie mogą zastąpić diagnozy medycznej.