Mam paraliżujący lęk w kontaktach z ludżmi, z wyrażaniem swoich opinii. Cale życie lubiłem samotność

3 odpowiedzi
Mam paraliżujący lęk w kontaktach z ludżmi, z wyrażaniem swoich opinii. Cale życie lubiłem samotność, w kontaktach byłem dobry tylko z osobami mojego pokroju, które nie radzą sobie w życiu. Nie umiem wogóle rozmawiać z ludźmi o przeciwstawnych cechach. Szczególnie zle się czuję w czasie wystąpień publicznych. Jestem osobą niesmiałą. Nie umiem, albo nie mam odwagi by to zmienić. U tutaj moje pytanie, czy to można w ogóle wyleczyć?
Dzień dobry, Rozumiem, że lęk w kontaktach z ludźmi i trudności w wyrażaniu swoich opinii mogą być bardzo obciążające. Ważne jest, aby wiedział Pan, że praca nad tymi trudnościami jest możliwa.

Istnieją różne metody, które mogą pomóc w zwiększeniu pewności siebie i zmniejszeniu lęku, takie jak praca nad samoakceptacją, stopniowe wystawianie się na trudne sytuacje społeczne, czy rozwijanie umiejętności komunikacyjnych. Z czasem można osiągnąć większą swobodę w kontaktach z innymi i poczuć się pewniej.

Zachęcam do rozważenia wsparcia specjalisty, który pomoże Panu w tym procesie i dostosuje metody do Pana indywidualnych potrzeb.

Dzień dobry, czasem pomocne jest zajrzenie w przeszłość i zastanowienie się nad źródłem tych trudności. Czasem jest tak, że wszystko zaczęło się jeszcze w dzieciństwie, gdy jako dzieci mieliśmy niewiele do powiedzenia i żyliśmy w lęku lub staraliśmy się robić wszystko, by " nie sprawiać kłopotu". Podczas terapii pracujemy nad zmianą, która uczyni różnice w codziennym życiu. Pozdrawiam i życzę wszystkiego dobrego
Dzień dobry, dziękuje za podzielenie się swoimi wątpliwościami. Jak najbardziej praca nad wymienionymi przez Pana trudnościami jest możliwa.
Zachęcam do skonsultowania się z psychologiem, który pomoże Panu w procesie zmiany.
Pierwszy krok już Pan podjął, zadając to pytanie.
Życzę wszystkiego dobrego :)