Mam pewien problem z moją Żoną. A wiec tak: jesteśmy ze sobą 4 lata po ślubie ponad rok mamy jedno d

4 odpowiedzi
Mam pewien problem z moją Żoną. A wiec tak: jesteśmy ze sobą 4 lata po ślubie ponad rok mamy jedno dziecko. Po porodzie coś zaczeło dziać się z Żoną ciągle były tylko słowa że dziecko jest jej , i tak cały czas cięzko było wziąć dziecko od niej. Od miesiąca zaczeła się masakra. Ja jako ojciec dziecka nie mogłem zabrać małej nawet do dziadków bo była zaraz awantura, rozmowa telefoniczna z rodzicami kończyła sie awanturą, żona zawsze wtedy zabierała mi dziecko bo jest jej, trzymając małą na rękach potrafiła uderzyć mnie w twarz parę razy tak że były bardzo widoczne ślady. Czy to jest normalne zachowanie czy może być coś nie tak na podłożu psychicznym? pomóżcie mi bo nie wiem co mam robić dalej. Żona powoli robi się nie obliczalna boje się o moją Córeczkę i o Siebie powoli.
Dzień dobry,
na podstawie prezentowanych informacji, trudno diagnozować czy zachowania żony są reaktywne, spowodowane sytuacją - macierzyństwem, zmianami hormonalnymi związanymi z ciążą i połogiem itp., czy też są symptomami poważniejszych zaburzeń. W żadnym razie nie są naturalną reakcją i z pewnością wymagają diagnozy specjalisty. Być może żona przeżywa zbyt dużą presję związaną z realizacją roli mamy, może czuje się osamotniona, może odgrywają tu rolę jakieś inne, niezauważalne czynniki. Sugeruję rozmowę z żoną na temat Pana niepokoju o nią i o Waszą rodzinę. Rozumiem, że jest to delikatna sytuacja i sugerowanie żonie, aby to ona udała się na wizytę do specjalisty, może wywołać niechęć i opór. Być może dobrym rozwiązaniem byłoby zaproponowanie konsultacji z psychoterapeutą małżeńskim, gdzie zarówno Pan jak i małżonka moglibyście przedstawić problem z własnego punktu widzenia. Konsultacja z psychoterapeuta nie zobowiązuje Państwa do niczego, natomiast specjalista mając możliwość rozmowy z Pańska żoną, prawdopodobnie będzie w stanie ocenić przyczyny zachowań żony.
Pozdrawiam

Uzyskaj odpowiedzi dzięki konsultacji online

Jeśli potrzebujesz specjalistycznej porady, umów konsultację online. Otrzymasz wszystkie odpowiedzi bez wychodzenia z domu.

Pokaż specjalistów Jak to działa?
Witam problem jest na tyle złożony że przyczyn takiego stanu rzeczy może być przynajmniej kilka.

Pierwsza ważna kwestia to taka czy zachowania agresywne ze strony pana małżonki względem Pana miały miejsce przed ciążą i porodem? W sytuacji w której to żona miała skłonność do takiej skrajnie wyrażonej dominacji oraz braku kontroli nad emocjami, już przed ciążą i porodem mogą wskazywać na to że problemem są wasze wzajemne relacje, "rozkład sił w związku" zasady waszego codziennego współżycia itd..

Może być też tak że żona ma skłonności do zaburzeń nerwicowych. Lęk przed tym że może stać się coś złego dziecku jest tak silny i irracjonalny że aby go zmniejszyć posuwa się do takich ekstremalnych nieadekwatnych zachowań.

Może być również tak że ciąża, poród i związany z nimi stres stał się wyzwalaczem poważniejszych zaburzeń psychicznych (zaburzeń dysforycznych, zespołu urojeniowego, nasilić zaburzenia osobowości) jest to najmniej optymistyczny scenariusz ale nie można go wykluczyć. Z pewnością sytuacja wymaga pilnej konsultacji psychologicznej bądź psychiatrycznej na którą powinniście udać się oboje, pierwsza wizyta da Wam wstępną diagnozę problemu oraz pokaże alternatywne drogi wyjścia z problemu.

Pozdrawiam
Radek Szafrański
Sugeruję wizytę: Psychoterapia online - 100 zł
Na wizytę można umówić się przez serwis ZnanyLekarz, klikając w przycisk Umów wizytę.
Dzień dobry, moi znakomici przedmówcy zwrócili uwagę na ważne aspekty zachowania Pana żony. Ja jeszcze od siebie dodam, że również te zachowania mogą być spowodowane depresą poporodową, o której wiemy coraz więcej i są odpowiedni fachowcy zajmujący się tą dziedziną. Jeśli Pana żona nie jest do końca przekonana, czy warto szukać pomocy, to na stronie Fundacji Wemenders jest dostępny online krótki test dla mam. Myślę, że warto namówić żonę do jego wykonania (Is. This. org). Niewątpliwie jednak powinien Pan namówić żonę na spotkanie z psychiatrą, bądź z psychologiem w celu zdiagnozowania problemu. Małe dziecko powinno dostarczać samych radosnych chwil obojgu rodzicom. Jeśli tak się nie dzieje to znaczy, że pomoc jest bardzo potrzebna. Proszę się od żony nie odsuwać, wręcz przeciwnie, proszę ją wspierać i namawiać do wizyty u specjalisty. Życzę wytrwałości i szczęścia, serdecznie pozdrawiam, Małgorzata Ostrowska
Bardzo Panu współczuję, ze czas macierzynstwa jest dla Pana taki trudny.Smutne jest to ,ze mezczyzni sa odsuwani od dzieci,ze matki maja tendencje do zaanektowania przestrzeni dla siebie i dziecka.Nie jest jasne dlaczego zona tak kategorycznie stawia sprawy dziecka i kontaktow z Pana rodzina.Zawsze nalezy zapytac dlaczego tak stawia sprawy , dlaczego ogranicza kontakty.Czy jest to osoba dobrze wychowana czy boi sie o siebie i dziecko i unika kontaktow z rodzina?Czy wczesniej miala konflikt z Pana rodzina ,a dziadkami córki?Nim porozmawiamy o depresji,choc watpie bo corka ma juz dwa lata jak Pan podaje- czasami po urodzeniu daja znac problemy charakterologiczne,osobowosc ,wychowanie wyniesione z domu.Nalezy porozmawiac z żoną jak Pan widzi swoja role w sytuacji gdy zona tak rzadzi malzenstwem i jakie sa konsekwencje dla Pana malzenstwa i Pana bedacego w roli ojca.Nim pojdzie Pan do specjalisty prosic o pomoc prosze samemu urealnic problem i dowiedziec sie od zony co sie tak naprawde stalo miedzy Wami ,ze nie ma dobrego kontaktu i ze czuje sie Pan odsuniety przez nia od dziecka.Jaki jest powod tego odsuwania się.Na pewno Panu przyda sie pomoc psychologa w wyjasnieniu swoich niepokojow w wychowaniu corki.Warto skupic sie u specjalisty nad pytaniem jak podniesc morale zwiazku i zapanowac nad emocjami zony.Powodzenia Tamara Bogdanowicz ,psycholog,Krakow.

Wciąż szukasz odpowiedzi? Zadaj nowe pytanie

  • Twoje pytanie zostanie opublikowane anonimowo.
  • Pamiętaj, by zadać jedno konkretne pytanie, opisując problem zwięźle.
  • Pytanie trafi do specjalistów korzystających z serwisu, nie do konkretnego lekarza.
  • Pamiętaj, że zadanie pytania nie zastąpi konsultacji z lekarzem czy specjalistą.
  • Miejsce to nie służy do uzyskania diagnozy czy potwierdzenia tej już wystawionej przez lekarza. W tym celu umów się na wizytę do lekarza.
  • Z troski o Wasze zdrowie nie publikujemy informacji o dawkowaniu leków.

Ta wartość jest za krótka. Powinna mieć __LIMIT__ lub więcej znaków.


Wybierz specjalizację lekarza, do którego chcesz skierować pytanie
Użyjemy go tylko do powiadomienia Cię o odpowiedzi lekarza. Nie będzie widoczny publicznie.
Wszystkie treści, w szczególności pytania i odpowiedzi, dotyczące tematyki medycznej mają charakter informacyjny i w żadnym wypadku nie mogą zastąpić diagnozy medycznej.