Mam pewien problem z zaczynaniem całować i okazywać bliskości. Potrafię się przytulić do partnera, p

2 odpowiedzi
Mam pewien problem z zaczynaniem całować i okazywać bliskości. Potrafię się przytulić do partnera, powiedzieć mu, że go kocham, czy dbać o niego poprzez czyny czy aranżowanie spotkania, ale kiedy mam sama pierwsza pocałować boję się i nie za bardzo to robię. W moim domu mama nie okazuje uczuć tacie, nie mam żadnego wzorca, który pokazywałby w jaki sposób okazywać uczucia, a mój chłopak bardzo chcę żebym otwarcie okazywała mu uczucie bo to miłe. Wiem o tym, ale nie przychodzi mi to z taką łatwością jak jemu. Mam jakąś blokadę, wstydzę się i zaczynam się stresować jak mam to ja zrobić ten pierwszy krok, żeby całować się po francusku. Nie wiem co robić
Witam. Piszesz o problemie z bliskością. Być moze trafnie to łączysz z relacja swoich rodziców. Sugerowałabym przyjrzenie się problemowi z życzliwym psychoterapeuta, dzięki pomocy którego będziesz mogła dotrzeć do źródła problemu oraz uczyć się wchodzenia w bezpieczna relacje. Angelika Urban, pozdrawiam

Rozumieję, że dla wielu osób wyrażanie uczuć poprzez pocałunki i bliskość może być wyzwaniem. Ważne jest, abyś nie czuła się zobowiązana do naśladowania konkretnego wzorca, ale raczej eksperymentować z wyrażaniem uczuć w sposób, który jest dla ciebie komfortowy. Oto kilka sugestii, które mogą ci pomóc:

1. **Komunikacja:** Zawsze warto rozmawiać z partnerem o swoich uczuciach i obawach. Wyraź mu, że to nie jest związane z brakiem uczuć, ale raczej z osobistymi przekonaniami czy doświadczeniami.

2. **Małe kroki:** Nie musisz od razu przechodzić do pocałunków po francusku, jeśli to dla ciebie zbyt intymne. Zacznij od delikatnych pocałunków, które są dla ciebie komfortowe, a z czasem możesz eksplorować bardziej zaawansowane formy bliskości.

3. **Wzmacnianie poczucia pewności:** Pracuj nad zrozumieniem własnych uczuć i akceptacją swojego ciała. Poczucie pewności może pomóc w zminimalizowaniu stresu związanego z wyrażaniem uczuć fizycznych.

4. **Terapia:** Jeśli blokada jest silna, rozważ skonsultowanie się z terapeutą, który pomoże zidentyfikować przyczyny i pracować nad przezwyciężeniem trudności.

5. **Eksperymentowanie:** Staraj się myśleć o tych chwilach jako o formie eksperymentowania. Nie ma jednego "poprawnego" sposobu na wyrażanie uczuć, więc bądź otwarta na odkrywanie, co dla ciebie działa najlepiej.

Pamiętaj, że każdy rozwija się w swoim tempie, i ważne jest, aby szanować swoje własne granice. Komunikacja z partnerem i eksplorowanie stopniowe mogą pomóc w przezwyciężeniu ewentualnych blokad czy obaw.