Mam pewne wątpliwości i proszę o rade. Chłopak z którym buduje relacje powiedział mi że widzi u mnie

4 odpowiedzi
Mam pewne wątpliwości i proszę o rade. Chłopak z którym buduje relacje powiedział mi że widzi u mnie dość spory kłopot z okazywaniem uczuć i że nie chce by było tak na dłuższą mete. Wcześniej tego problemu w sobie nie zauważałam ale jak głębiej się nad tym zastanowiłam zaczełam rozumieć o co mu może chodzić. Myślałam nad tym jaki może być powód tych moich problemów i doszłam do wniosku że jest to możliwie spowodowane moim dzieciństwem i tym że rodzice nie okazywali mi zbyt dużo emocji, spędzali ze mną mniej czasu niż powinni, nie poświecali wystarczającej uwagi. Częściej też obserwowałam jak się kłócili niż okazywali sobie jakieś uczucia. I czy to może mieć właśnie ten wpływ na to jak teraz zachowuje się w relacjach i czy przez to mam problem z ukazywaniem emocji?
Tak, doświadczenia z dzieciństwa mogą mieć duży wpływ na sposób, w jaki wyrażamy emocje w dorosłych relacjach. Jeśli w dzieciństwie brakowało Ci ciepła, bliskości czy pozytywnego okazywania uczuć, mogło to wpłynąć na Twoje obecne trudności z wyrażaniem emocji. Gdy obserwujemy rodziców, którzy nie są emocjonalnie dostępni, możemy podświadomie nauczyć się unikać emocjonalnych reakcji lub je tłumić. Może to wynikać z poczucia, że okazywanie uczuć jest ryzykowne, prowadzi do konfliktów lub nie jest odpowiednio odbierane przez innych.

W relacjach dorosłych często odtwarzamy wzorce wyniesione z domu rodzinnego, nawet jeśli nie jesteśmy tego w pełni świadomi. Może to powodować, że masz trudność z otwieraniem się na drugą osobę, pokazywaniem swojej wrażliwości czy inicjowaniem bliskości. Jednak to, że rozpoznałaś ten problem, to pierwszy krok w jego rozwiązaniu.

Jeśli chcesz poprawić swoje zdolności do okazywania uczuć, mogłabyś spróbować kilku kroków:

Świadome ćwiczenie otwartości – próbuj stopniowo dzielić się swoimi myślami i uczuciami, nawet jeśli na początku wydaje się to trudne.
Rozwijanie empatii i zrozumienia – kiedy zrozumiesz swoje emocje, łatwiej będzie je wyrazić w sposób, który buduje więź.
Rozmowa z partnerem – otwarta komunikacja na temat tego, dlaczego masz trudności z wyrażaniem uczuć, może pomóc w budowaniu zaufania i zrozumienia w relacji.

Jeśli czujesz, że to głębszy problem, terapia może być bardzo pomocna w zrozumieniu i przezwyciężeniu tych trudności. Pozwoli to na zbudowanie większej otwartości emocjonalnej i pogłębienie relacji.

Dziękuję, że podzieliła się Pani swoimi przemyśleniami. To, co Pani opisuje, rzeczywiście może mieć związek z Pani dzieciństwem. Dzieci, które dorastają w środowisku, gdzie emocje nie są wyrażane otwarcie, a relacje między rodzicami są nacechowane konfliktem, mogą mieć trudności w dorosłym życiu z wyrażaniem uczuć. To dlatego, że w okresie dzieciństwa uczymy się od rodziców, jak radzić sobie z emocjami, jak okazywać miłość i jak budować zdrowe relacje. Jeżeli rodzice nie poświęcali Pani wystarczającej uwagi lub nie okazywali sobie wzajemnie uczuć, mogło to wpłynąć na Pani zdolność do otwartego wyrażania emocji w relacjach.

Jednak ważne jest, że Pani to dostrzegła i zaczęła nad tym myśleć. To pierwszy krok w kierunku zmiany. Może warto rozważyć rozmowę z partnerem na ten temat, aby zrozumiał, że jest to dla Pani ważne, ale wymaga czasu i pracy nad sobą. Jeśli czuje Pani, że trudno jest to zmienić samodzielnie, pomocna może być konsultacja z psychologiem, który pomoże Pani odkryć, jak budować bardziej otwarte relacje i wyrażać emocje w sposób, który będzie komfortowy dla Pani i dla partnera.
Dzień dobry, zazwyczaj to co się dzieje w naszym dzieciństwie, w jakim środowisku się wychowujemy, jakie nawyki zostają nam przekazane, ma bardzo duży wpływ na to jacy jesteśmy czy jak się zachowujemy na późniejszym etapie naszego życia. Jeżeli Pani rodzicie byli chłodni emocjonalnie to nie było możliwości aby Pani nauczyła się okazywania miłości. Warto zacząć od zwyczajnych gestów przytulania, dotykania, głaskania i warto sobie uzmysłowić, że nie będzie to łatwe, skoro nie miała Pani takiego wzorca na co dzień w dzieciństwie. Może warto siadać z partnerem i wspólnie rozmawiać o tym co do siebie czujecie, warto aby partner rozpoczął takie rozmowy żeby Pani było łatwiej się otworzyć. Sama Pani zobaczy, że z czasem będzie dużo łatwiej, zwłaszcza jeżeli okażecie sobie cierpliwość w tym temacie. Pozdrawiam serdecznie i życzę wszystkiego dobrego.
To, co opisujesz, ma sens i wiele osób doświadcza podobnych trudności. Nasze dzieciństwo i sposób, w jaki rodzice okazywali emocje, mogą mieć istotny wpływ na to, jak my sami wyrażamy uczucia w dorosłym życiu. Jeśli w Twoim domu brakowało ciepła i bliskości, naturalne jest, że możesz mieć trudności z otwieraniem się na innych.
Zrozumienie tego, jak Twoje dzieciństwo wpłynęło na Ciebie, to pierwszy krok do zmiany. Możesz spróbować zastanowić się nad swoimi odczuciami i tym, co sprawia Ci trudność w okazywaniu emocji.
Pracuj nad małymi krokami w wyrażaniu uczuć. Może to być dzielenie się swoimi myślami lub emocjami z chłopakiem na poziomie, którym czujesz się komfortowo.
Pozdrawiam serdecznie