Mam pogłębioną kifozę piersiowa (wiek 34 lata). Jakiś czas temu w badaniu radiologicznym wyszła prze

5 odpowiedzi
Mam pogłębioną kifozę piersiowa (wiek 34 lata). Jakiś czas temu w badaniu radiologicznym wyszła przebyta choroba Scheuermannna. Jakie metody fizjoterapii pomoglyby w utrzymaniu "prostszej" postawy? Jakie sporty moglyby pomóc, a jakie są odradzane? Plecy bolą przy wysiłku, długim siedzeniu i staniu. (Mam świadomość, że kręgosłupa już nie wyprostuję.)
Przyczyn pogłębienia kifozy można doszukiwać się z przodu ciała np. Zbyt silne mięśnie przedniej części ciała lub zbyt słabe z tylu, przewlekłe problemy trzewne, problemy z układem oddechowym. W problem mogą być zaangażowane problemy sfery emocjonalnej jak również przebyte schorzenia. Bez badania i terapii można powiedzieć tyle, iz prawdopodobnie ból ulegnie zmianie poprzez cwiczenia wzmacniające tył ciała i rozciągające przednie części. Jakie konkretnie cwiczenia wykonywać podpowie terapeuta na wizycie.

Uzyskaj odpowiedzi dzięki konsultacji online

Jeśli potrzebujesz specjalistycznej porady, umów konsultację online. Otrzymasz wszystkie odpowiedzi bez wychodzenia z domu.

Pokaż specjalistów Jak to działa?
Pomocna będzie Ortopedyczna Terapia Manualna, Osteopata, PNF.
Ulgę przyniesie ortopedyczna terapia manualna oraz trening rehabilitacyjny. Procedury powinny zostać dobrane indywidualnie po wcześniejszym badaniu funkcjonalnym.
Sugeruję wizytę: Terapia manualna - 120 zł
Na wizytę można umówić się przez serwis ZnanyLekarz, klikając w przycisk Umów wizytę.
Dzień dobry, ogólnie rzecz biorąc wskazane będą rozciąganie klatki piersiowej, ćwiczenia mięśni grzbietu oraz wzmocnienie głębokich mięśni core. W chorobach kifotycznych kręgosłupa świetnie sprawdza się basen - pływanie tyłem, grzbietem, unikanie stylu typu żabka oraz wszystkich sportów które będą mobilizowały klatkę piersiową do zamknięcia. Ważne jest utrzymywanie prawidłowej biomechaniki podczas ćwiczeń, aktywacja łopatek, prawidłowe siedzenie - zachęcam do udania się na konsultacje do fizjoterapeuty, który oceni postawę i pomoże w dobraniu odpowiednich ćwiczeń i aktywności.
Dzień dobry, w tego typu sytuacjach utrzymanie jakiejkolwiek aktywności fizycznej zwiększającej mobilność klatki piersiowej oraz żeber, będzie dawało pozytywne skutki. Pływanie na plecach wydaje się być jedną z lepszych opcji, oprócz tego specyficzne ćwiczenia zalecone przez fizjoterapeutę, który oceni gdzie występują deficyty ruchowe i zlokalizuję przyczynę wystepujących dolegliwości bólowych. Pozdrawiam.

Wciąż szukasz odpowiedzi? Zadaj nowe pytanie

  • Twoje pytanie zostanie opublikowane anonimowo.
  • Pamiętaj, by zadać jedno konkretne pytanie, opisując problem zwięźle.
  • Pytanie trafi do specjalistów korzystających z serwisu, nie do konkretnego lekarza.
  • Pamiętaj, że zadanie pytania nie zastąpi konsultacji z lekarzem czy specjalistą.
  • Miejsce to nie służy do uzyskania diagnozy czy potwierdzenia tej już wystawionej przez lekarza. W tym celu umów się na wizytę do lekarza.
  • Z troski o Wasze zdrowie nie publikujemy informacji o dawkowaniu leków.

Ta wartość jest zbyt krótka. Powinna mieć __LIMIT__ lub więcej znaków.


Wybierz specjalizację lekarza, do którego chcesz skierować pytanie
Użyjemy go tylko do powiadomienia Cię o odpowiedzi lekarza. Nie będzie widoczny publicznie.
Wszystkie treści, w szczególności pytania i odpowiedzi, dotyczące tematyki medycznej mają charakter informacyjny i w żadnym wypadku nie mogą zastąpić diagnozy medycznej.