Mam prawie 15 lat mój chłopak prawie 16. Rodzice zabraniają mi mieć z nim kontaktu. Nie mogę się z n

2 odpowiedzi
Mam prawie 15 lat mój chłopak prawie 16. Rodzice zabraniają mi mieć z nim kontaktu. Nie mogę się z nim widywać a tym bardziej pisać czy rozmawiać. Nasi rodzice się znają jednak moi nie lubią rodziców jego. Nawet nie poznali go tak naprawde a już go oceniają. Nasz związek nie podobał im się od zawsze. Jednak gdy zemną zerwał bo miał dość tego jak jestem traktowana że nie możemy się spotykać rodzice byli źli . Po miesiącu wróciliśmy do siebie. Rodzice dowiedzieli się tego przypadkiem. I jasno zaznaczyli że nie podoba im się ten związek. Chciałam nawet żęby sie poznali to moja mama na to że ona przyprowadziła chłopaka do domu w wieku 19 lat i jestem za młoda na chłopaków. 2 lata wcześniej chciała nawet bym swojego wtedy obecnego chlopaka przyprowadziła na obiad bo chcialaby go poznać a teraz uważa że jestem za młoda. Zagrozila mi że jak będe się z nim widywać to nie będe mogła nigdzie wychodzić wsumie i tak już nie moge wychodzić ponieważ on mieszka zbyt blisko i napewno byśmy się widywali. Telefon mi zabierają i sprawdzają wiadomości. Co mam zrobić by było dobrze? Jak ich przekonać do siebie? Co zrobić by pozwolili się nam spotykać jak rozmowy nawet spokojnie nie poskutkowały tylko pogorszyły sprawę?
Dzień dobry. Prawdopodobnie rodzice martwią się o Ciebie i w ten sposób starają się Ciebie chronić. Zazwyczaj więcej swobody rodzice dają dzieciom, jeśli oceniają je jako bardziej odpowiedzialne, samodzielne i godne zaufania. W świecie rodziców oznacza to najczęściej dobre oceny i porządek wokół siebie. Wychodzą bowiem z założenia, że jeśli córka lub syn podchodzą odpowiedzialnie na przykład do odrabiania lekcji to w podobny sposób będą podchodzić do spraw seksu czy alkoholu. Z perspektywy młodej osoby te sprawy nie mają ze sobą nic wspólnego. Dlatego tak trudno tu o porozumienie. Może dobrym pomysłem byłoby upewnienie się, że wiesz co jest ważne dla Twoich rodziców i czy będą skłonni rozważyć ponownie kwestię spotkań, jeśli potwierdzą, że mają do Ciebie zaufanie w codziennych sprawach. Pozdrawiam, Marzena Pietrusińska

Prawdopodobnie rodzice nie mają złych intencji, jednak skutki ich zachowań wydają się być dla Ciebie szkodliwe. Jeśli nie widzisz w nich zrozumienia, zaproponuj byście porozmawiali ze sobą w obecności psychologa lub terapeuty rodzinnego. To często bywa pomocne w znalezieniu porozumienia. Osoba z zewnątrz (psycholog) jest bezstronna i może z dystansem ocenić sytuację, trafić do rodziców tłumacząc im Twoje potrzeby.