Mam problem, gdy rozmawiam z ludźmi i patrzę na nich muruje mnie nie wiem co powiedzieć i zaczynam s

3 odpowiedzi
Mam problem, gdy rozmawiam z ludźmi i patrzę na nich muruje mnie nie wiem co powiedzieć i zaczynam się jąkać z tego stresu zaczynam czegoś szukać co mam pod ręką lub się rozglądać do tego zalewają mnie gorące poty. Lecz gdy nie patrzę na tą osobę coś robię w telefonie lub po prostu jestem czymś zajęta i w trakcie tej czynności rozmawiam to wszystko jest w jak najlepszym porządku. Nie jąkam się mówi płynnie. I czasami jak z kims rozmawiam patrze na niego to napinaja mi sie miesnie twarzy.Co to może być? Jak sobie z tym poradzić? Proszę o konkretne stwierdzenie . Czy to może być fobia lub nerwica lękowa? I czy da się z tego wyjść. Do jakiego lekarza się udać?
Proszę udać się po diagnozę oraz dalsze kierunkowskazy w powyższej sprawie do najbliższej poradni zdrowia psychicznego lub gabinetu prywatnego psychologicznego, bądź terapeutycznego. Polecam zwłaszcza w takich stanach terapię EMDR, jest eklektyczna - zawiera zarówno elementy psychodynamiczne i sięga głębiej, do źródeł naszych reakcji interpersonalncyh, społecznych, jak poznawczo-behawioralne, skupiąjące się na Tu i Teraz oraz zmianie i ją przeprowadzające oraz gruntujące efekty.

Uzyskaj odpowiedzi dzięki konsultacji online

Jeśli potrzebujesz specjalistycznej porady, umów konsultację online. Otrzymasz wszystkie odpowiedzi bez wychodzenia z domu.

Pokaż specjalistów Jak to działa?
Dzień dobry,
opisane przez Pana zachowania wskazują , na problemy bycia w kontakcie. Proponuję psychoterapie u wybranego Psychologa, psychoterapety. W toku sesji z pewnościa uda się dojśc do sedna problemu i rozwiązac je w gabinecie.
To, co Pani opisała, jest właściwe dla fobii społecznej (lęku społecznego) lub zaburzenia lękowego. W takich przypadkach kontakt z inną osobą może wywołać silny stres, co prowadzi do takich objawów, jak m.in. poczucie zagrożenia, problemy z wysławianiem się, jąkanie się, odczucie nadmiarowego pocenia się, napinanie twarzy. Te objawy występują gdy uwaga jest skierowana na sytuację oraz na nas samych – na „jakość” naszego zachowania w danej sytuacji. Lęk może nie występować, gdy nasza uwaga zajęta jest inną aktywnością np. patrzeniem w telefon.
Lęk społeczny polega na poczuciu zagrożenia przed oceną lub negatywną reakcją innych, co powoduje unikanie kontaktu z ludźmi lub paraliżujący stres w sytuacjach społecznych.
Dobra wiadomość jest taka, że da się nad tym pracować i to zmienić. Terapia poznawczo-behawioralna (CBT) jest jedną z głównych metod w leczeniu fobii społecznych i zaburzeń lękowych. Pomaga ona znaleźć źródło lęku oraz pracować nad nim w taki sposób aby nie wpływał on w negatywny sposób na codzienne funkcjonowanie. Techniki relaksacyjne oraz ćwiczenia uważności mogą być również dodatkowo pomocne w kontrolowaniu zaburzeń lękowych.
Wszystkiego dobrego.

Wciąż szukasz odpowiedzi? Zadaj nowe pytanie

  • Twoje pytanie zostanie opublikowane anonimowo.
  • Pamiętaj, by zadać jedno konkretne pytanie, opisując problem zwięźle.
  • Pytanie trafi do specjalistów korzystających z serwisu, nie do konkretnego lekarza.
  • Pamiętaj, że zadanie pytania nie zastąpi konsultacji z lekarzem czy specjalistą.
  • Miejsce to nie służy do uzyskania diagnozy czy potwierdzenia tej już wystawionej przez lekarza. W tym celu umów się na wizytę do lekarza.
  • Z troski o Wasze zdrowie nie publikujemy informacji o dawkowaniu leków.

Ta wartość jest zbyt krótka. Powinna mieć __LIMIT__ lub więcej znaków.


Wybierz specjalizację lekarza, do którego chcesz skierować pytanie
Użyjemy go tylko do powiadomienia Cię o odpowiedzi lekarza. Nie będzie widoczny publicznie.
Wszystkie treści, w szczególności pytania i odpowiedzi, dotyczące tematyki medycznej mają charakter informacyjny i w żadnym wypadku nie mogą zastąpić diagnozy medycznej.