Mam problem w związku,otóż jestem z chlopakiem ponad rok,on jest dla mnie miły,szczery,opiekuńczy, c

3 odpowiedzi
Mam problem w związku,otóż jestem z chlopakiem ponad rok,on jest dla mnie miły,szczery,opiekuńczy, chce planować przyszłość, a ja czuję nieuzasadniony lek,nie wiem czy to milosc,nie chce go stracić,ale ostatnio kontakt osłabł,jestem po 30 i mam jakieś obawy,czuje ucisk w sercu,im dłużej się znamy tym większy lek mam.
Dzień dobry,
lęk przed zaangażowaniem w relację może mieć różne przyczyny.
Wiele osób obawia się zaangażować w relację ze strachu przed odrzuceniem. Obawa przed tym, że partner może odrzucić Pani uczucia lub opuścić Panią może wywoływać lęk.
Nie wiem, jaka jest Pani historia, ale często przeszłe doświadczenia, poprzednie związki, które były trudne, w których wystąpiły np. zdrady mogą wywoływać obawy, że historia się powtórzy. U niektórych osób lęk przed zaangażowaniem w relację związany jest też z poczuciem utraty niezależności. Bycie w relacji często oznacza konieczność dzielenia czasu, uwagi i zasobów emocjonalnych z drugą osobą. Może to budzić obawę, że straci Pani niezależność lub kontrolę nad swoim życiem.
Być może Pani obawy wynikają też z niepewności co do partnera, tego, czy jest osobą odpowiedzialną, czy macie takie same wartości, cele życiowe.
Lęk przed zaangażowaniem w związek jest zrozumiałym uczuciem, ale warto zastanowić się nad przyczynami tego lęku i próbować zrozumieć, co dokładnie go wywołuje. Podane przez mnie powody tego leku są jedynie hipotetyczne, bo nie znam Pani historii. Zachęcam do udania się do psychologa, który pomoże dotrzeć do źródła problemu i wypracować rozwiązania, tak, aby mogła Pani zbudować zdrowy i satysfakcjonujący związek.
Pozdrawiam serdecznie i życzę powodzenia,
Joanna Szlasa-Więczaszek

Dzień dobry,

Może to być związane ze stylem przywiązania (dom rodzinny kształtuje w nas dany styl w zależności od wychowania), poprzednimi doświadczeniami (odrzuceniem, zdradą) bądź sytuacjami w obecnej relacji. Warto skonsultować się z psychologiem, aby móc określić, co jest przyczyną.
Sugeruję wizytę: Konsultacja online - 130 zł
Na wizytę można umówić się przez serwis ZnanyLekarz, klikając w przycisk Umów wizytę.
Droga Autorko, odczuwanie lęku i niepewności, zwłaszcza w dłużej trwających związkach, jest często spotykane. To bardzo ważne, że jesteś świadoma swoich uczuć. Ważne jest także, aby zrozumieć, że uczucia takie jak lęk i niepewność mogą mieć różne źródła i nie zawsze są bezpośrednio związane z partnerem czy jakością związku.

Pierwszym krokiem może być zastanowienie się nad własnymi uczuciami i oczekiwaniami wobec związku. Czy masz jasność co do tego, czego pragniesz od związku i od partnera? Czy są jakieś niespełnione potrzeby lub nierozwiązane kwestie osobiste, które mogą wpływać na Twoje odczucia?

Lęk w związku może być również wynikiem wcześniejszych doświadczeń życiowych. Czy masz w historii trudne doświadczenia związane z innymi związkami lub rodzinnymi relacjami, które mogą wpływać na Twój obecny związek?

Komunikacja z partnerem jest kluczowa. Wyrażanie swoich uczuć, obaw i potrzeb może pomóc w budowaniu większego zaufania i zrozumienia. Może warto porozmawiać z partnerem o Twoich obawach i uczuciach, zachowując otwartość i szacunek dla jego perspektywy.

Rozważenie wsparcia profesjonalnego, takiego jak terapia psychologiczna, może być pomocne. Terapeuta może pomóc Ci zrozumieć źródła Twojego lęku, pracować nad strategiami radzenia sobie z nim i rozwijać zdrowe sposoby komunikacji w związku.