Mam problem w związku. Spotykamy się od 9 miesięcy.Jednak z czasem zauważyłam,że mężczyzna się ode

4 odpowiedzi
Mam problem w związku.
Spotykamy się od 9 miesięcy.Jednak z czasem zauważyłam,że mężczyzna się ode mnie oddala.
Spotykamy się w weekendy bo jesteśmy z różnych miast.Wcześniej przyjeżdżał tez w tygodniu aby spędzić ze mną wolne chwile.Teraz rzadko to się zdarza tłumaczy to natłokiem pracy i faktycznie widzę,ze pracuje od rana do wieczora.Kiedy spotykamy się w weekend ja chce jak najwiecej czerpać z tego spotkania bliskości a zauwazylam,ze on nie ma takich potrzeb jak ja im bardziej okazuje mu uczucie on się oddala jakby bal się tego co chce mu ofiarować. Ja wtedy zaczynam wymuszać płaczem aby mnie przytulił albo robie awanturę,że mu nie zależy i pewnie z kimś pisze chociaż nigdy nie dał mi podstaw abym mogła tak myśleć.
Ostatnio powiedział mi,że w weekend nie przyjedzie i ze tez ma prawo spędzić czas z przyjaciółmi i żebym zajęła się sobą. A ja od razu panikuje,ze chce mnie zostawić i przeżywam to jakbyśmy mieli się już nigdy nie zobaczyć. Martwi mnie to ,że dzwoni do mnie rzadziej za co ja potem karze go cisza , nie odbieram albo dzwonie po dwóch dniach.
Wiem,ze gdyby zapewnił mnie ze wszystko jest w porządku i mówił otwarcie o swoich uczuciach było by mi łatwiej się z tym pogodzić Ze mamy odmienne charaktery i ktoś może mieć mniejsze potrzeby ale on o tym nie mówi.
Jak z nim rozmawiać ? Jak poradzić sobie z lekiem przed odrzuceniem który mnie paraliżuje.
Nie ma dwóch osób o tych samych potrzebach. I nie ma tu znaczenia płeć.
Na początku związku bujamy się na różowej chmurce. Potem jest inaczej.
Wracamy do swojej pracy, znajomych, codziennego rytmu.
To normalne i zdrowe.
Zastanawia mnie dlaczego Pani wymusza płaczem reakcje. Nie odbiera Pani jego telefonów.
Czy karze Pani jego czy Siebie ?
Ma Pani dużą potrzebę bliskości, ale zdecydowała się Pani na związek na odległość. Trochę to sprzeczne.
Może dobrze by było się przyjrzeć swoim potrzebą ze specjalistą.

Trudno wypowiadać się o związku bez perspektywy dwóch stron, więc odniosę się wyłącznie do Pani opisu. Jak Pani sama obserwuje, obecna sytuacja aktywuje u Pani lęk przed odrzuceniem. Sama Pani zauważa, że odmowa spotkania ze strony Partnera jest przez Panią interpretowana jako chęć zerwania i nakręca taką "negatywną spiralę". Warto się zastanowić, czy w innych bliskich relacjach funkcjonuje Pani w podobny sposób? W trakcie rozwoju, na podstawie najwcześniejszych relacji z opiekunami, uczymy się jednego stylu przywiązania i potem wnosimy go w relacje w dorosłym życiu. Czy zauważa Pani, że taki lęk przed odrzuceniem nie jest czymś nowym i pojawiał się również wcześniej, w innych sytuacjach? Jeśli tak jest i utrudnia to życie, to warto skorzystać z psychoterapii. Razem z terapeutą będzie Pani mogła znaleźć przyczyny takiego sposobu funkcjonowania i pracować nad zmianą, tak by prowadzić bardziej satysfakcjonujące życie – we dwoje i osobno :)
Rozumiem, że jesteś zaniepokojona sytuacją i obawiasz się, że twój partner się od ciebie oddala. W takich sytuacjach komunikacja jest kluczowa. Otwarta i szczerze rozmowa z twoim partnerem może pomóc w zrozumieniu, co się dzieje i jak sobie z tym poradzić.

Oto kilka wskazówek, które mogą Ci pomóc:

1. Wybierz odpowiedni moment: Wybierz moment, w którym oboje będziecie mieli czas i będziecie mogli porozmawiać bez zakłóceń. Nie rób tego podczas sporu, gdy wszyscy są zdenerwowani.

2. Bądź spokojna i wyraź swoje uczucia: Powiedz swojemu partnerowi, że jesteś zaniepokojona i że coś się zmieniło. Wyraź, jak się czujesz i dlaczego jest to dla Ciebie ważne.

3. Zadawaj pytania i słuchaj uważnie: Zapytaj partnera, dlaczego jest tak samo odległy i czy coś się zmieniło w jego życiu. Słuchaj uważnie, bez osądzania.

4. Szukaj kompromisów: Jeśli twoje potrzeby różnią się od potrzeb twojego partnera, razem szukajcie rozwiązania, które będzie odpowiednie dla obojga. Być może możecie znaleźć kompromis, który spełni wasze oczekiwania.

5. Uważaj na manipulację emocjonalną: Unikaj manipulowania płaczem i robienia awantury, aby zyskać uwagę partnera. To może pogorszyć sytuację i nie jest zdrowym sposobem rozwiązywania problemów.

6. Wspieraj swoje poczucie własnej wartości: Staraj się skierować swoją uwagę na inne aspekty swojego życia, które sprawiają ci radość i dają poczucie spełnienia. To może pomóc w zmniejszeniu strachu przed odrzuceniem.

7. Proś o wsparcie: Możesz poprosić bliskich przyjaciół lub rodzinę o wsparcie i rozmowę na temat twoich zmartwień. Często rozmowa z osobami bliskimi może dać ci perspektywę i rady na temat sytuacji.

Pamiętaj, że każdy związek jest inny i wymaga od nas kompromisów i zrozumienia. Jeśli mimo rozmów i prób znalezienia rozwiązania nadal masz wątpliwości i strach przed odrzuceniem, warto skonsultować się z terapeutą lub specjalistą ds. związków, którzy mogą pomóc Ci przepracować te emocje i znaleźć zdrowe rozwiązania.
Dziękuję za podzielenie się swoimi obawami. Związek, szczególnie na etapie budowania bliskości, może być źródłem różnych emocji, w tym lęku przed odrzuceniem. To naturalne, że w sytuacji, gdy zauważasz zmianę w zachowaniu partnera, mogą pojawić się wątpliwości i lęki.
Warto zastanowić się nad kilkoma kluczowymi aspektami, które mogą pomóc w lepszym zrozumieniu sytuacji oraz wzmocnieniu relacji:
Różnice w potrzebach emocjonalnych: Każdy z nas ma inne potrzeby związane z bliskością i sposobami wyrażania uczuć. Twój partner może wyrażać swoje uczucia w sposób, który różni się od Twojego, co niekoniecznie oznacza, że mu mniej zależy. Ważne jest, aby zrozumieć i zaakceptować te różnice, jednocześnie komunikując swoje potrzeby w sposób, który nie obciąża drugiej osoby.
Komunikacja bez oskarżeń: Gdy rozmawiasz z partnerem, spróbuj unikać oskarżeń i wyrażania swojego lęku w formie ataku, jak na przykład wymuszanie bliskości przez płacz czy stawianie ultimatum. Zamiast tego, wyrażaj swoje uczucia w sposób otwarty, używając „ja” komunikatów, np. „Czuję się niepewnie, gdy nie spędzamy razem tyle czasu, ile bym chciała. Czy możemy porozmawiać o tym, jak możemy to rozwiązać?”
Radzenie sobie z lękiem przed odrzuceniem: Lęk przed odrzuceniem często wiąże się z wcześniejszymi doświadczeniami lub obawami, które mogą nie być związane bezpośrednio z obecną relacją. Praca nad wzmocnieniem własnego poczucia wartości i niezależności emocjonalnej może pomóc w złagodzeniu tych obaw. Warto też rozważyć, czy nie warto popracować nad tym lękiem z terapeutą, aby lepiej zrozumieć jego źródło i nauczyć się radzić sobie z nim w sposób konstruktywny.
Zaufanie i przestrzeń: Związek oparty na zaufaniu i wzajemnym szacunku wymaga, aby każda ze stron miała przestrzeń na realizację swoich potrzeb, także tych związanych z czasem spędzonym poza związkiem. Ważne jest, abyś znalazła równowagę między wspólnym czasem a czasem, który spędzasz na rozwijaniu swoich pasji i relacji z innymi.

Spróbuj podejść do tej sytuacji z otwartością i zrozumieniem zarówno dla siebie, jak i dla partnera. Otwarte i spokojne rozmowy mogą pomóc Wam lepiej zrozumieć wzajemne potrzeby i oczekiwania, a także znaleźć sposoby na wspólne budowanie relacji, która daje satysfakcję obu stronom.
Jeśli poczujesz, że lęki stają się trudne do samodzielnego opanowania, rozważ wsparcie terapeutyczne, które może pomóc w zrozumieniu i przezwyciężeniu tych emocji. Wszystkiego dobrego.