Mam problem z 2,5 letnim synem. 4 tygodnie temu urodziłam córkę, przez całą ciążę tłumaczyłam

1 odpowiedzi
Mam problem z 2,5 letnim synem. 4 tygodnie temu urodziłam córkę, przez całą ciążę tłumaczyłam synkowi że będzie miał siostrę, rozmawiałam z nim na ten temat bardzo dużo. Wcześniej postawiłam łóżeczko w sypialni w której także śpi 2,5 letni syn. 2 tygodnie po porodzie syn zaczął być bardzo zazdrosny o siostrę, wpada w szał gdy biorę małą na ręce, gdy leży w bujaczku podchodzi do niej i kładzie jej na twarz różne rzeczy, najczęściej pieluche, kocyk, do oczek wkłada jej palce, szarpie za główkę. Gdy zwracam mu uwagę że źle robi syn wpada w histerie. W nocy także budzi się z krzykiem, nie mogę go uspokoić przez ponad godzinę, nie pomaga przytulanie, noszenie. W ciągu dnia staram się spędzać z synem jak najwięcej czasu, kiedyś to było bardzo grzeczne dziecko, potrafił pół dnia przesiedzieć w kąciku z zabawkami, także spał w dzień, a od 4 dni nie kładzie się na drzemki choć próbuję go uspać. Od początku wychowywałam syna sama, rok temu przeprowadziliśmy się do mojego obecnego partnera, biologiczny ojciec syna ma ograniczoną władze rodzicielską, syn jeździ do niego 2 razy w miesiącu na noc, nie wiem już co robić, jak radzić sobie z własnym dzieckiem. Proszę o pomoc.
Rozumiem, że obecna sytuacja przysparza Pani wiele trudności i obaw. Szanuję Pani wysiłki w radzeniu sobie z tymi wyzwaniami. Chciałabym podzielić się kilkoma sugestiami, które mogą być pomocne. Po pierwsze, bardzo dobrze, że Pani próbowała przygotować syna na przyjście nowego członka rodziny. To ważne, żeby dziecko wiedziało, że jest kochane i ważne, nawet jeśli teraz trzeba się dzielić uwagą z siostrą.

Rozumiem, że zachowania syna wobec siostry są niepokojące i wymagają interwencji. Ważne jest, żeby nie tylko tłumaczyć mu, co robić źle, ale także pokazywać, jak zachować się odpowiednio. Warto próbować angażować go w opiekę nad siostrą wtedy, gdy można mieć pewność, że oboje są w bezpiecznym otoczeniu.

W przypadku zazdrości i histerii, ważne jest, żeby podkreślać, jak ważne są uczucia syna i jak bardzo Pani go kocha. Warto rozmawiać z nim spokojnie, dając mu przestrzeń na wyrażenie emocji.

Rozumiem, że brak drzemek w ciągu dnia, może to być wyzwanie. Warto spróbować różnych podejść, takich jak czytanie książek przed snem, spokojna muzyka, czy kołysanie przed zaśnięciem.

Jeśli sytuacja nie ulegnie poprawie, proszę rozważyć skonsultowanie się z terapeutą lub specjalistą ds. rozwoju dzieci. Mają oni doświadczenie w radzeniu sobie z trudnościami, jakie mogą pojawić się w takiej sytuacji.

Ważne jest, żeby Pani również dbała o własne samopoczucie. Proszę pamiętać, żeby szukać wsparcia w otoczeniu, być może znajomi lub rodzina mogą pomóc w opiece nad dziećmi, dając Pani chwilę na oddech.

Niech Pani nie zapomina, że mimo trudności, Pani wysiłki i miłość do swoich dzieci są najważniejsze. Warto szukać wsparcia tam, gdzie jest dostępne, i nie wahać się prosić o pomoc, gdy tego Pani potrzebuje.