Mam problem z bliska mi osoba. Rok temu została zgwalcona przez kobiety Moja kuzynka od tamtej pory

4 odpowiedzi
Mam problem z bliska mi osoba. Rok temu została zgwalcona przez kobiety
Moja kuzynka od tamtej pory się zmieniła ostatnim razem zobaczyłam na jej ciele samookaleczenia ,minął rok A ona nie chce słyszeć o żadnej terapi ,gdy zaczynam temat od razu denerwuje się .jak z nią rozmawiać, wyprowadzila się do innego miasta jest sama do nikogo się nie odzywa .jak ja namówić na terapię ,ma 22 lata moja kuzynka
Dzień dobrym. Psychoterapia ma na celu przepracowanie i zmierzenie się z trudnymi doświadczeniami, których doznała. Podjęcie takiego kroku oraz wytrwanie w procesie terapii wymaga odwagi, ale i wsparcia ze strony najbliższych. Uciekanie oraz izolowanie się w tej sytuacji jest naturalnym sposobem radzenia z trudną sytuacją. Jeżeli kuzynka nie czuję się "na siłach", by podjąć terapię, warto uszanować jej stanowisko, ale i zarazem utrzymywać z nią kontakt, interesować się jej życiem, rozmawiać z nią życzliwie oraz ofiarowywać własne wsparcie. Od czasu do czasu można rozmawiać z nią o wizycie u psychologa jako sposobu na poradzenie sobie z wyrażaniem emocji bądź innymi zmianami, które pojawiły się w zdrowszy sposób niż poprzez samookaleczenia.

Proponowałabym aby zgłosić się do Interwencji Kryzysowej w swoim mieście. Przedstawić dokładnie aktualną sytuację i nurtujący problem, a na pewno otrzyma Pani wskazówki dotyczące postępowania w określonych sytuacjach i wsparcie. Pozdrawiam, Violetta Patryn
Witam serdecznie,
Z opisu wynika, że Pani Kuzynka nie jest gotowa na kontakt z terapeutą a tym samym konfrontacje z problemem traumy po przemocy seksualnej. Proszę nie "naciskać" na kuzynkę a dać jej do zrozumienia, że istnieje taka możliwość -( jak psychoterapia/kontakt z psychologiem), ale ostateczna decyzja należy do niej i jakakolwiek by ona nie była - Pani postara się ją zaakceptować.

Ze swojej strony może Pani pomóc swoim zainteresowaniem, rozmową, wsparciem - zasygnalizowaniem, że Pani po prostu przy niej jest.
Osoby doświadczające przemocy często wycofują się z życia społecznego. Nierzadko doszukują się w sobie winy i odpowiedzialności. Proszę nie piętnować jej zachowania. Samookaleczenie jest formą wyrażenia emocji, radzenia sobie z przeżywanym napięciem. Warto podarować jej broszury, informacje dotyczące postępowania w sytuacji doświadczenia przemocy, aby sama na spokojnie mogła się z nimi zapoznać. W ten delikatny sposób może ją Pani zachęcić do kontaktu z lekarzem/psychologiem.

Pozdrawiam serdecznie,
Karolina Palczewska
Dzień dobry. Z Pani opisu wynika, że bardzo martwi się Pani o swoją kuzynkę, a jednocześnie czuję się bezradna, gdy próby namówienia jej na konsultacje u specjalisty nie przynoszą efektów. Kuzynka jest pełnoletnia, a zatem decyzja o udaniu się na wizytę i poddaniu ewentualnej psychoterapii należy do niej. Oczywiście nie oznacza to, że musi być Pani bezczynna - może Pani dbać o Waszą relację, okazywać troskę i zrozumienie oraz wspierać, szanując granice i decyzje kuzynki. Pozdrawiam serdecznie
Martyna Borowiec-Dengusiak