Mam problem z lękami. 4 lata temu urodziłam syna i od tego czasu zdrowie zaczęło mi szwankować. Ciąg

1 odpowiedzi
Mam problem z lękami. 4 lata temu urodziłam syna i od tego czasu zdrowie zaczęło mi szwankować. Ciągle coś mnie bolało (plecy, brzuch, głowa, serce), jedyne co się potwierdziło to nadciśnienie i tachykardia. Biorę na to leki i bardzo pomagają ale nadal zdarzają się epizody kołatania serca. Panicznie boję się choroby i śmierci. Mam tylko 32 lata a mam wrażenie że mało życia mi zostało. Mam wrażenie też że prześladuje mnie śmierć bo ciągle w sieci pokazują mi się informacje że młodzi ludzie umierają. Boję się bo wkręciłam sobie że szczepionki na COVID doprowadzają do śmierci młodych ludzi a ja byłam szczepiona 3 razy ze względu na mój zawód (nauczyciel). Mąż ma już mnie dosyć że co chwilę coś mi jest. Chodzę do psychologa od czterech miesięcy ale nic nie pomaga. Biorę hydroksyzyne trochę pomaga ale jeśli pojawi się bodziec czyli jakaś choroba w rozmowie albo śmierć albo jakieś inne wspomnienie wywoła u mnie niepokój. Właściwie to niepokój czuję ciągle bez przerwy. Nie mam wielkich ataków paniki ale natrętne myśli i dolegliwosci somatyczne które przychodzą niespodziewanie. Nie mogę się spotykać ze starymi znajomymi bo oni kojarzą mi się z latami beztroski kiedy byłam młoda bez chorób pełna życia i myślałam że do śmierci mi jeszcze daleko. A teraz myślę cały czas o tym jakie życie jest kruche i tak szybko mija że nie mogę przez to normalnie funkcjonować. Czy powinnam udać się do psychiatry? Boję się że po psychotropach będzie jeszcze gorzej i wpadnę w jakąś poważną chorobę psychiczną.
Dzień dobry,

z Pani opisu można wnioskować, że ma Pani problem w zakresie zaburzeń lękowych. Bardziej szczegółową diagnozę może Pani uzyskać jedynie po zbadaniu przez lekarza.

Hydroksyzyna, którą Pani przyjmuje jest lekiem psychotropowym czyli takim, który działa na psychikę, w przypadku tego leku działa on przeciwlękowo. W leczeniu zaburzeń lękowych są dostępne inne leki psychotropowe o innych mechanizmach działania. Lekarz psychiatra po zbadaniu jeżeli będzie to konieczne dobierze Pani taki lek, który będzie dla Pani bezpieczny uwzględniając alergie, choroby towarzyszące itd.

Wspomniała Pani, że chodzi Pani do psychologa. Psychoterapia to obok farmakoterapii jedna z form leczenia zaburzeń lękowych. Będąc w terapii warto dowiedzieć się w jakim nurcie psychoterapeutycznym pracuje nasz terapeuta. Wsparcia psychologicznego udzielają również "psycholodzy", którzy nie są psychoterapeutami. Warto wybierać terapeutów, którzy tytułują się certyfikatem, lub są w trakcie certyfikacji(szkolenia) w danym nurcie terapeutycznym. Najogólniej mówiąc w zaburzeniach lękowych poleca się terapie z nurtu behawioralno-poznawczego, ale nie ma tu sztywnej reguły.

Pozdrawiam,
Krzysztof Szwajka.