Mam problem z moją przyjaciółką, ma na imię Klaudia i ma 15 lat. Jesteśmy w tym samym wieku. Jako do

4 odpowiedzi
Mam problem z moją przyjaciółką, ma na imię Klaudia i ma 15 lat. Jesteśmy w tym samym wieku. Jako dojrzewająca dziewczyna mam swoje problemy czy poważne, czy też mniej. Jednakże wiem, że zdarzają się osoby, które mają właśnie te większe problemy. Takim przypadkiem jest Klaudia. Wydaje mi się, że ma problemy z nerwami i stresem. Dzisiaj zobaczyłam na jej ręce ranę. Spytałam się co się stało i czy robiła to już wcześniej. Odpowiedziała, że tylko jak się stresuje to ma napady nerwowe i drapie bezlitośnie swoją rękę, jednak jej odpowiedź nie była wyczerpująca. Spytałam się o jej rodziców, jej mama widziała rozdrapania na ręce, ale kazała jej tylko przestać. Klaudia ma młodszą siostrę, która jest wręcz oczkiem w głowie jej rodziców. Mimo, że jest młodsza to posiada, że tak to ujmę więcej przywilejów. Bardzo się martwię o moją przyjaciółkę. Sama jestem bezsilna, chciałabym żeby porozmawiała ze swoją mamą i udała się do specjalisty, jednak odmawia. Co mam zrobić w takiej sytuacji? Co powiedzieć Klaudii żeby było jej lepiej?
Dobrze, że szukasz wsparcia, to rzeczywiście nie jest sprawa na Twoje barki. Warto, byś poinformowała kogoś dorosłego. Może jest w szkole Pedagog, albo psycholog. Może zaufany, mądry nauczyciel. Ktoś, kto porozmawia z rodzicami Twojej koleżanki i kogo oni usłyszą.
Powodzenia!
Gratuluję Tobie czujności, odwagi i empatii. Pozdrawiam.

Uzyskaj odpowiedzi dzięki konsultacji online

Jeśli potrzebujesz specjalistycznej porady, umów konsultację online. Otrzymasz wszystkie odpowiedzi bez wychodzenia z domu.

Pokaż specjalistów Jak to działa?
Zgodnie z polskim prawem osoba niepełnoletnia musi przyjść na spotkanie z psychologiem ze swoim prawnym opiekunem. Wyjątkiem jest psycholog szkolny. Jeśli Twoja przyjaciółka odmawia wspólnej wizyty, zaproponuj jej rozmowę z pedagogiem szkolnym. Być może to będzie najlepsze rozwiązanie na początek rozwiązywania jej problemów.
Dzień Dobry,
Rzeczywiście warto, aby Klaudia otrzymała fachową pomoc. Może liczyć na wsparcie psychologa lub pedagoga szkolnego. Dodatkową opcją może być telefon zaufania, gdzie specjaliści będą w stanie podpowiedzieć dalsze kroki postępowania. Wsparcie przyjaciółki jest nieocenione w takich sytuacjach, ale warto sprawdzić czy nie potrzebuje np. psychoterapii. Nie rezygnuj z prób namówienia Klaudii do podzielenia się swoimi kłopotami z mamą. Być może jej reakcja wynikała z tego, że nie zdaje sobie sprawy z rzeczywistego stanu córki.
Pozdrawiam
Dzień dobry, proszę porozmawiać z Klaudią, że wizyta u specjalisty, takiego jak na przykład szkolny psycholog nie oznacza od razu, że ktoś jest chory psychicznie. Wiele osób korzysta ze wsparcia psychologa a wizyty pomagają im spokojnie i zdrowo żyć. Czasami wsparcie przyjaciół nie wystarczy, choć jest ono bardzo cenne. Być może to pozwoli namówić Klaudię na wizytę u psychologa, a wizyta taka wydaje się jest potrzebna. Powodzenia!!!

Wciąż szukasz odpowiedzi? Zadaj nowe pytanie

  • Twoje pytanie zostanie opublikowane anonimowo.
  • Pamiętaj, by zadać jedno konkretne pytanie, opisując problem zwięźle.
  • Pytanie trafi do specjalistów korzystających z serwisu, nie do konkretnego lekarza.
  • Pamiętaj, że zadanie pytania nie zastąpi konsultacji z lekarzem czy specjalistą.
  • Miejsce to nie służy do uzyskania diagnozy czy potwierdzenia tej już wystawionej przez lekarza. W tym celu umów się na wizytę do lekarza.
  • Z troski o Wasze zdrowie nie publikujemy informacji o dawkowaniu leków.

Ta wartość jest za krótka. Powinna mieć __LIMIT__ lub więcej znaków.


Wybierz specjalizację lekarza, do którego chcesz skierować pytanie
Użyjemy go tylko do powiadomienia Cię o odpowiedzi lekarza. Nie będzie widoczny publicznie.
Wszystkie treści, w szczególności pytania i odpowiedzi, dotyczące tematyki medycznej mają charakter informacyjny i w żadnym wypadku nie mogą zastąpić diagnozy medycznej.