Mam problem z nawiązywaniem znajomości. Mam 33 lata i jestem sama, z tego powodu prawdopodobnie mam

3 odpowiedzi
Mam problem z nawiązywaniem znajomości. Mam 33 lata i jestem sama, z tego powodu prawdopodobnie mam depresje. Szukalam pomocy psychologow (przeszlam przez 5), niestety bezskutecznie. Co zrobic jak „nie nauczono” mnie budowania glebszych relacji? Zawsze bylam odsuwana w grupie spolecznej co spotegowalo moj problem.
Witam serdecznie,
z tego co Pani napisała przebija ogromna świadomość problemu, tego co może być jego powodem oraz wpływ na codzienne życie. To jest naprawdę bardzo cenne i widać ogrom pracy jaka Pani już włożyła w uporanie się z nim. Ważne jest również to, ze pomimo wcześniejszych niesatysfakcjonujących doświadczeń w zakresie pomocy psychologicznej, nie poddała się Pani i wciąż poszukuje sposobu na uporanie się z trudnością o której Pani pisze. Nawiązywanie relacji, budowanie ich w satysfakcjonujący sposób oraz ich podtrzymywanie to bardzo złożony i indywidualny proces. Nie ma niestety prostego, ani uniwersalnego przepisu. Dlatego terapia, tak jak Pani intuicyjnie czuje, to najlepszy sposób na rozwiązanie Pani problemu. Relacja z terapeutą to doskonała możliwość aby zacząć w bezpiecznych, akceptujących warunkach "naukę" budowania satysfakcjonującej relacji. Dlatego też wybór odpowiedniego terapeuty to ważny proces. Proszę sobie dać czas i zastanowić się z jakim terapeutą czułaby się Pani bezpiecznie i komfortowo. Często nie bez znaczenie jest płeć terapeuty, jego wiek, czy sposób pracy. Tutaj mam na myśli nurt psychoterapeutyczny. Proszę sobie przejrzeć profile terapeutów oferujących wsparcie i wybrać osobę, która najlepiej odpowiada Pani preferencjom czy oczekiwaniom, która wzbudza w Pani największe zaufanie. Zaufanie to filar dobrej relacji. Te wcześniejsze nieudane relacje terapeutyczne, proszę potraktować, jako zasób, jako podpowiedź, czego Pani napewno nie chce, to bardzo ważna wiedza.
Wierzę, że wybierze Pani odpowiednią osobę.
Ogromnie ściskam za Panią kciuki.
Pozdrawiam serdecznie
Ewelina Prigan

Dzień dobry. Pani sytuacja z pewnością nie ułatwia codziennego satysfakcjonującego funkcjonowania, w szczególności jeśli do tej pory korzystała Pani z pomocy kilku psychologów przy czym bezskutecznie. Poza rozważeniem podjęcia terapii, proponowałabym wzięcie pod uwagę dodatkowo dwóch kwestii:
1. Czy ma Pani problem z nawiązaniem relacji, czy też z jej podtrzymaniem, pogłębieniem? Dość istotne dla określenia sedna problemu.
2. Przed podjęciem terapii sugerowałabym pełną wielowymiarową diagnozę psychologiczną uwzględniającą Pani temperament, styl funkcjonowania, osobowość, umiejętności interpersonalne, styl komunikacji etc. Taka kompleksowa diagnoza być może mogłaby Pani umożliwić znalezienie rozwiązania dla Pani problemu.
Życzę powodzenia i trzymam kciuki za nieodpuszczanie w walce o poprawę jakości swojego życia. Pozdrawiam serdecznie.

Dzień dobry
Podczas terapii warto byłoby cofnąć się właśnie do dzieciństwa bo tam nie została Pani nauczona relacji i to właśnie jest potrzebne przerobić w sobie oczywiście i wtedy przyjdą efekty dzisiaj w Pani życiu.