Mam problem z nieuzasadnionym tyciem. Mam 21 lat, problemy z wagą zaczęły się ok pół roku po ciąży.

2 odpowiedzi
Mam problem z nieuzasadnionym tyciem. Mam 21 lat, problemy z wagą zaczęły się ok pół roku po ciąży. Nie przytyłam w niej dużo, bo tylko 7kg, które po ciąży zniknęło. Po pół roku od porodu w ciągu dwóch tygodni waga skoczyła mi o 9kg, nie zmieniłam w tym czasie sposobu odżywiania, jem zdrowo, nie jem mięsa i ćwiczę. Niedawno waga skoczyła o kolejne 10... Karmię piersią. Wyniki morfologii oraz tsh, FT4 oraz AntyTPO w normie. Kilka lat temu miałam problemy ze zbyt niskim cukrem, podczas ciąży zdiagnozowano cukrzycę ciążową, jednak poza badaniem krzywej ani razu nie zdarzyło się żeby cukier był podwyższony. Gdzie może leżeć problem? Zaczynam trącić nadzieję na powrót do normalnej wagi..
Dzień dobry,
W odpowiedzi na pytanie, myślę, że warto byłoby wykonać również badanie w kierunku insulinooporności oraz dodatkowo usg tarczycy.
Pozdrawiam,
Mgr inż. Klaudia Kotecka-Majchrzak

Dzień Dobry
Bardzo ciężko jest odpowiedź na Pani pytanie. Ponieważ subiektywna Pani ocena odżywiania i aktywności fizycznej jest ciężka do zweryfikowania (dla każdego będzie to inna ilość aktywności oraz sposobu odżywiania). Jeżeli problem tkwi w insulinooporności, będzie to najprawdopodobniej spowodowane nadmierną masą ciała oraz dużą ilością tłuszczu trzewnego. Trzeba wdrożyć odpowiednie metody dietoterapii (obniża zawartość węglowodanów, zwiększona ilość białka, odpowiednia modyfikacja zawartości kwasów tłuszczowych, zwiększona podaż kwasów omega3) oraz aktywność fizyczną (trening aerobowy i oporowy). Jeżeli nie ma Pani stwierdzonej insulinooporności, problem może tkwić w sytuacjach stresowych (stres przewlekły) który może powodować tycie (w dłuższym okresie czasu).
Do usłyszenia
Marek Kochajkiewicz