Mam problem z przesuwaniem się tzw dysków szyjnych i piersiowych co najprawdopodobniej wynika z napi
9
odpowiedzi
Mam problem z przesuwaniem się tzw dysków szyjnych i piersiowych co najprawdopodobniej wynika z napięcia mięśniowego i przechylania szyji do przodu. Czy stretching byłby odpowiedni aby wzmocnić mięśnie? Czy takie ćwiczenia mogą zaszkodzić?
Dzień dobry ! :)
Stretching to zły pomysł, zdecydowanie ćwiczenia stabilizacyjne odcinek szyjny i piersiowy, połączone z manualną pracą mającą na celu normalizację całej postawy dadzą lepsze efekty.
Stretching to zły pomysł, zdecydowanie ćwiczenia stabilizacyjne odcinek szyjny i piersiowy, połączone z manualną pracą mającą na celu normalizację całej postawy dadzą lepsze efekty.
Uzyskaj odpowiedzi dzięki konsultacji online
Jeśli potrzebujesz specjalistycznej porady, umów konsultację online. Otrzymasz wszystkie odpowiedzi bez wychodzenia z domu.
Pokaż specjalistów Jak to działa?
Stretching sam w sobie nigdy nie jest odpowiedni, by wzmocnić mięśnie, a ewentualnie przygotować do wysiłku. Jeżeli mamy pewność, że przyczyną jest napięcie mięśniowe, to należałoby unormować to napięcie i włączyć ćwiczenia stabilizujące. Należy jednak pamiętać o tym, że problem z przesuwalnością stawów kręgosłupa może też wynikać z zablokowania stawu i wtedy należy zgłosić się do terapeuty manualnego w celu mobilizacji. W skrócie: Najpierw dobra diagnostyka funkcjonalna, a potem dobrana do tego terapia. Fizjoterapeuta powinien móc określić co jest przyczyną problemu.
Bez zbadania przyczyny samo rozciąganie mięśni może zaszkodzić. Wzmacnianie też tylko tego odcinka może nie być skuteczne a wręcz może powodować bóle napięciowe. Często do ćwiczeń kręgosłup trzeba przygotować manualnie, wspomóc a dopiero potem ćwiczyć. Fizjoterapeuta po zbadaniu i przetestowaniu powinien dopasować trening pod względem siły, intensywnosi i rodzaju. Odradzam testowanie na sobie ćwiczeń tzw. " dla wszystkich" z ulotek. Odcinek szyjny jest delikatną strukturą, którą przez nieumiejętne traktowanie możemy doprowadzić do gorszego stanu.
Stretching nie wzmacnia tylko rozciąga poprawia elastyczność mięśni. Zazwyczaj jestem zwolennikiem korzystania z ćwiczeń stabilizacyjnych (wzmacniających) wraz z ćwiczeniami rozciągającymi. Żeby nasze mięśnie czy stawy były "zdrowe" musi zachować równowagę między siłą, dobrą stabilizacją i ich dobrą elastycznością. Trzeba by było ocenić jak wygląda elastyczność i siła mięśniowa tego odcinka i wtedy dobrać odpowiedni zestaw ćwiczeń.
Jeśli mięśnie szyi są napięte i dodatkowo istnieje możliwość występowania choroby dyskowej zdecydowanie nie polecam stretchingu. Mięśnie należy rozluźnić, ale w inny sposób, a dodatkowo wykluczyć lub potwierdzić czy rzeczywiście jest problem z krążkami międzykręgowymi. Diagnoza jest tu kluczowa do dobrania odpowiedniej terapii. Polecam wizytę u dobrego fizjoterapeuty lub osteopaty w Pana/Pani mieście.
Dzień dobry,
Proponuję skontaktować się z fizjoterapeutą, który wytłumaczy Pani problem.
Pozdrawiam
Proponuję skontaktować się z fizjoterapeutą, który wytłumaczy Pani problem.
Pozdrawiam
Stretching rozciąga, a nie wzmacnia. Zaszkodzic mogą, szczególnie w zaawansowanym stanie lub źle wykonywane. Proszę udac się do wykwalifikowanego fizjoterapeuty, który przeprowadzi terapię i pokaże cwiczenia do domu. Pozdrawiam.
Dzień Dobry, zachęcam do skorzystania z usług fizjoterapeuty. Fizjoterapeuta zbierze pełen wywiad, wykona badanie funkcjonalne, ustali przyczynę problemu oraz wdroży plan leczenia. Stretching nie jest najlepszym rozwiązaniem, dużo lepszym rozwiązaniem będą ćwiczenia stabilizujące.
Przy wypuklinach dyskopatii (bo o to chyba chodzi z "przesuwającymi się dyskami") naciąganie mięśni a zarazem szyi niesie ryzyko nasilenia problemu i dolegliwości. Najlepszym kierunkiem będzie fizjoterapeuta specjalizujący się w diagnostyce i terapii kręgosłupa (np. certyfikowany terapeuta metody McKenzie), który po wnikliwej analizie i badaniu dobierze odpowiednie ćwiczenia. Stosowanie "ćwiczeń na kręgosłup" z Internetu zdecydowanie odradzam. Pozdrawiam serdecznie.
Sugeruję wizytę: Diagnostyka i terapia kręgosłupa (pierwsza wizyta) - 220 zł
Na wizytę można umówić się przez serwis ZnanyLekarz, klikając w przycisk Umów wizytę.
Na wizytę można umówić się przez serwis ZnanyLekarz, klikając w przycisk Umów wizytę.
Wciąż szukasz odpowiedzi? Zadaj nowe pytanie
Wszystkie treści, w szczególności pytania i odpowiedzi, dotyczące tematyki medycznej mają charakter informacyjny i w żadnym wypadku nie mogą zastąpić diagnozy medycznej.