Mam problemy z dogadywaniem się z rodziną, jak temu zaradzić?

4 odpowiedzi
Witam serdecznie. Od jakiegoś czasu nie potrafię porozmawiać normalnie z najbliższą mi rodziną. Mąż, a nawet syn 10-letni, wszystkie z nim rozmowy kończą się krzykiem. Wszystko mnie denerwuje, choć nie chciałabym krzyczeć to wszystko tym psuję, doszło nawet do tego, iż mąż mnie już nie może znieść i chce byśmy się rozwiedli po 12 latach bycia razem. Nie chcę tego wszystkiego zepsuć, ale nie wiem czy uda się to już uratować. Nie potrafię zapanować nad tym i mimo, iż nie powinnam na każdy sprzeciw, bądź chęć wyegzekwowania czegoś odpowiadam krzykiem. Nie mam pojęcia co mam zrobić? Mąż od 3 dni taktuje mnie jak powietrze, a ja powoli tracę siłę na walkę by to wszystko naprawić. Wiem, że dla dzieci powinnam walczyć tylko, że nie widzę żadnej nadziei w tej chwili.
Najlepszym sposobem byłoby skorzystanie z psychoterapii.
Pomogła by ona, znaleźć źródło konfliktu i ułatwić
skuteczne poradzenie sobie z emocjami. Nie ma
jedynego sposobu by zaradzić takiej sytuacji. Pacjenci często
sięgając po poradę psychologa oczekują, że dostaną jakiś
gotowy przepis - uniwersalną radę. Nie ma czegoś takiego.
Każda sytuacja jest inna, więc trzeba ją rozpatrywać indywidualnie,
by znaleźć przyczynę/przyczyny problemu.

Uzyskaj odpowiedzi dzięki konsultacji online

Jeśli potrzebujesz specjalistycznej porady, umów konsultację online. Otrzymasz wszystkie odpowiedzi bez wychodzenia z domu.

Pokaż specjalistów Jak to działa?
Czytam, że dzieje się z Panią coś czego Pani nie rozumie i nie ma Pani wpływu na własne zachowanie. W drodze pisemnej trudno z tym coś zrobić. Zapraszam na wizytę, aby temu się przyjrzeć.
Witam.
Pierwszą moją myślą po przeczytaniu Pani "historii" była refleksja jak bardzo zależy Pani na utrzymaniu przy sobie bliskich. Nie oszukujmy się, gdyby były to dla pani osoby obojętne nie reagowałaby Pani na sytuacje z nimi związane tak silnie.
Odnoszę wrażenie, że czuje się Pani, jak w potrzasku. Ma Pani pełną świadomość, że dzieje się źle, że "nie powinna tak Pani", a mimo wszystko, coś staje na przeszkodzie złamania tego schematu (złamania schematu krzyku i kłótni).
Nie znając głębiej sytuacji trudno mi coś poradzić. Wydaje się Pani być osobą silnie znerwicowaną, zestresowaną, być może jest tak, że wydaje się Pani, że tylko Pani wszystkim się przejmuje, o wszystko i wszystkich musi zadbać? Są to moje pierwsze hipotezy. Jeśli rzeczywiście, któraś z nich lub większość jest trafnych warto udać się po pomoc. Proszę z tym nie czekać. Porada wysłana mail'em, sms'em, czy umieszczona na portalu nie rozwiąże sytuacji. W pierwszej kolejności trzeba zadbać o Pani równowagę, a to pociągnie za sobą kolejne zmiany. Pozdrawiam serdecznie i życzę powodzenia!
Sugeruję wizytę:
Na wizytę można umówić się przez serwis ZnanyLekarz, klikając w przycisk Umów wizytę.
Dzień dobry,
opisuje Pani trudności emocjonalne, częste przeżywanie złości i gniewu, co wpływa negatywnie na Pani relacje z rodziną. Gdyby przyszła Pani do mnie na konsultację, zapytałabym, od jakiego czasu doświadcza Pani takich trudności emocjonalnych, czy były w Pani życiu wydarzenia, które mogły mieć wpływ na zmianę Pani funkcjonowania? Czy w ostatnim czasie coś wpływa na wyższy poziom stresu w Pani życiu? Czy jest coś w relacji z mężem, co może powodować trudności z porozumieniem się i nasilać Pani frustrację? Jak bywało wcześniej w Pani rodzinie? W tej chwili niestety niewiele mogę powiedzieć bez dokładnego wywiadu.
Rozumiem, że szuka Pani pomocy ze względu na zagrożenie rozpadem rodziny i że chciałaby Pani znaleźć sposób na zapanowanie nad emocjami i lepsze porozumienie się z rodziną. To bardzo ważna motywacja, która może wpłynąć na dużą skuteczność pomocy psychologicznej. Być może bardzo korzystna i skuteczna byłaby psychoterapia indywidualna, dzięki której dowiedziałaby się Pani więcej o przyczynach takiego przeżywania relacji rodzinnych, nauczyłaby się Pani inaczej przeżywać stresujące sytuacje oraz panować nad rozładowywaniem emocji w formie krzyku itp. Jest także możliwość, że więcej zyskałaby Pani oraz Pani rodzina w przypadku psychoterapii rodzinnej lub terapii małżeńskiej (jeśli mąż zgodziłby się na podjęcie wspólnej terapii).
Zachęcam do kontaktu osobistego z psychologiem/psychoterapeutą, który po dokładniejszym wywiadzie na temat Pani sytuacji wskaże najlepsze rozwiązanie.
Z pozdrowieniami
Anna Mach - psycholog, psychoterapeutka, dr n. hum.

Podobne pytania

Wciąż szukasz odpowiedzi? Zadaj nowe pytanie

  • Twoje pytanie zostanie opublikowane anonimowo.
  • Pamiętaj, by zadać jedno konkretne pytanie, opisując problem zwięźle.
  • Pytanie trafi do specjalistów korzystających z serwisu, nie do konkretnego lekarza.
  • Pamiętaj, że zadanie pytania nie zastąpi konsultacji z lekarzem czy specjalistą.
  • Miejsce to nie służy do uzyskania diagnozy czy potwierdzenia tej już wystawionej przez lekarza. W tym celu umów się na wizytę do lekarza.
  • Z troski o Wasze zdrowie nie publikujemy informacji o dawkowaniu leków.

Ta wartość jest zbyt krótka. Powinna mieć __LIMIT__ lub więcej znaków.


Wybierz specjalizację lekarza, do którego chcesz skierować pytanie
Użyjemy go tylko do powiadomienia Cię o odpowiedzi lekarza. Nie będzie widoczny publicznie.
Wszystkie treści, w szczególności pytania i odpowiedzi, dotyczące tematyki medycznej mają charakter informacyjny i w żadnym wypadku nie mogą zastąpić diagnozy medycznej.