Mam pulsowania w klatce które nie są bolesne. Jednak gdy wzrasta mój wysiłek fizyczny(bieganie,rower

1 odpowiedzi
Mam pulsowania w klatce które nie są bolesne. Jednak gdy wzrasta mój wysiłek fizyczny(bieganie,rower itd) pulsowania te wzrastają. Dodam że miałem robione badania kardiologiczne( echo,holter,,ekg,próba wysilkowa). Wszystko wyszło ok. Czy może mieć to związek z napadami lękowymi A dokładniej nerwica lękową który mam ? Nie wiem czy nie mam tym się przejmować i uprawiać normalnie sport.
Dzień dobry,
Opisywane przez Pana objawy mogą być związane z napadami lękowymi. Napady lęku, zwane atakami paniki przybierają bardzo często postać, o której Pan pisze. Podczas napadu paniki dochodzi do interpretacji bodźca neutralnego (np. w postaci pulsowania występującego normalnie przy wysiłku fizycznym) jako bodźca zagrażającego, co motywuje układ współczulny do neurohormonalnej kaskady zmian- organizm wchodzi w stan pobudzenia charakterystycznego dla reakcji walcz/uciekaj. Osoba w panice zauważając zmiany w organizmie, zaczyna myśleć katastroficznie, co przekłada się na zaostrzenie fizjologicznych objawów paniki. Jeśli lekarze na podstawie badań wykluczyli nieprawidłowości, nie ma przeciwskazań do uprawiania sportu.
Pozdrawiam,
Agata Trzcina