Mam pytanie co to jest dyskryminacja pozytywna i kogo obejmuje ?

2 odpowiedzi
Mam pytanie co to jest dyskryminacja pozytywna i kogo obejmuje ?
Dyskryminacją pozytywną nazywa się stosowanie pewnych rozwiązań które mają na celu wyrównanie szans osób pochodzących z dyskryminowanych grup ze względu np. na płeć, religię, pochodzenie, orientację seksualną.
Przykładem dyskryminacji pozytywnej mogą być dodatkowe punkty przydzielane osobom za pochodzenie w procesie rekrutacji na uczelnię, tak jak to było w czasach PRL.

Uzyskaj odpowiedzi dzięki konsultacji online

Jeśli potrzebujesz specjalistycznej porady, umów konsultację online. Otrzymasz wszystkie odpowiedzi bez wychodzenia z domu.

Pokaż specjalistów Jak to działa?

Dyskryminacja pozytywna, zwana również afirmatywną lub odwrotną dyskryminacją, to zjawisko, w którym pewne grupy społeczne otrzymują preferencyjne traktowanie w celu zrównoważenia nierówności historycznych lub społecznych. Jest to próba skompensowania dyskryminacji, zaniedbania lub niesprawiedliwości doświadczanej przez konkretne grupy.

Dyskryminacja pozytywna obejmuje różne obszary życia, takie jak zatrudnienie, edukacja czy dostęp do świadczeń społecznych. Głównym celem jest stworzenie równych szans i przeciwdziałanie nierównościom.

Wciąż szukasz odpowiedzi? Zadaj nowe pytanie

  • Twoje pytanie zostanie opublikowane anonimowo.
  • Pamiętaj, by zadać jedno konkretne pytanie, opisując problem zwięźle.
  • Pytanie trafi do specjalistów korzystających z serwisu, nie do konkretnego lekarza.
  • Pamiętaj, że zadanie pytania nie zastąpi konsultacji z lekarzem czy specjalistą.
  • Miejsce to nie służy do uzyskania diagnozy czy potwierdzenia tej już wystawionej przez lekarza. W tym celu umów się na wizytę do lekarza.
  • Z troski o Wasze zdrowie nie publikujemy informacji o dawkowaniu leków.

Ta wartość jest zbyt krótka. Powinna mieć __LIMIT__ lub więcej znaków.


Wybierz specjalizację lekarza, do którego chcesz skierować pytanie
Użyjemy go tylko do powiadomienia Cię o odpowiedzi lekarza. Nie będzie widoczny publicznie.
Wszystkie treści, w szczególności pytania i odpowiedzi, dotyczące tematyki medycznej mają charakter informacyjny i w żadnym wypadku nie mogą zastąpić diagnozy medycznej.