Mam pytanie dotyczące suplementów. Zmagam sie z niewielkim trądzikiem i dla swojego zdrowia chcę doł

2 odpowiedzi
Mam pytanie dotyczące suplementów. Zmagam sie z niewielkim trądzikiem i dla swojego zdrowia chcę dołączyć do swojej diety parę suplementów a mianowicie:
- laktoferyne
- cynk
- magnez
- maślan sodu
- kwasy omega
- witamina D
- kurkuma
- węgiel aktywny

Te pierwsze 6 zaleciła mi pani kosmetolog. Dwa ostatnie przypisałam sobie sama bo słyszałam o nich wiele dobrego. Zrobiło mi się tego jednak całkiem sporo i chciałam się spytać czy mogę tyle tego przyjmować. Jeżeli mogę to w jaki sposób? Czy robić między niektórymi tabletkami odstępy? Może mogę je przyjąć jednocześnie?

Z góry bardzo dziękuję za odpowiedzi
Dzień dobry,

Polecam pierwsze 6, zaleconych przez kosmetologa. Do tego dieta przeciwzapalna o niskim IG i ŁG z eliminacją cukru. Do obserwacji produkty nabiałowe gdyż niektóre badania potwierdzają korelację pomiędzy ich spożyciem, a nalaniem zmian trądzikowych.
Witaminę D3 warto przyjmować z posiłkiem tłuszczowym. Można dołączyć do omega-3 i przyjąć przy śniadaniu.
Cynk najlepiej przyjmować z posiłkiem np. do obiadu, aby uniknąć mdłości.
Magnez w formie organicznej np cytrynian, mleczan - na noc.
Laktoferryne i maślan można przyjmować rano i wieczorem.
Rozważyłabym też GLA.
Co do węgla to jest on silnym adsorbentem więc mógłby zakłócić wchłanialność stosowanych minerałów.
Pozdrawiam i życzę powiedzenia w zastosowanej terapii

Decyzja o włączeniu suplementów do diety powinna być dobrze przemyślana, zwłaszcza w kontekście interakcji między różnymi składnikami oraz wpływem na stan zdrowia. Dobrze, że zasięgnęłaś porady specjalistów w przypadku pierwszych sześciu suplementów, ale warto również skonsultować się rozpoczęciem przyjmowania suplementów, które dobrałaś samodzielnie, takich jak kurkuma i węgiel aktywny.
Suplementy, które wybrałaś: Laktoferyna - jest białkiem, które może pomagać w regulacji procesów immunologicznych i przeciwzapalnych, co potencjalnie przyczynia się do zmniejszenia trądziku. Cynk - jest znany z właściwości przeciwzapalnych i może wspomagać leczenie trądziku przez zmniejszenie produkcji sebum. Magnez - jest ważny dla wielu procesów metabolicznych w organizmie i może wspierać funkcjonowanie układu nerwowego i mięśniowego. Maślan sodu - może wpływać na zdrowie jelit, co indywidualnie może przekładać się na poprawę stanu skóry. Kwasy omega-3 - mają działanie przeciwzapalne, które może być korzystne w leczeniu trądziku. Witamina D - jej niedobory mogą przyczyniać się do wielu problemów zdrowotnych, w tym problemów skórnych. Kurkuma - ma silne właściwości przeciwzapalne i antyoksydacyjne, co może być pomocne w leczeniu stanów zapalnych. Węgiel aktywny - jest często stosowany jako detoksykant, choć brakuje naukowych.
Zawsze zaleca się konsultację z lekarzem przed rozpoczęciem przyjmowania nowych suplementów, szczególnie jeśli już przyjmujesz inne leki lub masz określone problemy zdrowotne. Niektóre suplementy mogą wpływać na wchłanianie lub efektywność innych. Na przykład, węgiel aktywny może zmniejszać wchłanianie niektórych substancji, w tym leków i suplementów. Cynk najlepiej przyjmować oddzielnie od magnezu, ponieważ mogą wzajemnie zakłócać swoje wchłanianie. Przyjmowanie zalecanych dawek jest kluczowe. Przekroczenie zalecanej dawki może prowadzić do negatywnych skutków zdrowotnych. Rozłożenie suplementów w ciągu dnia może pomóc zminimalizować ryzyko interakcji i zwiększyć ich przyswajanie. Na przykład, magnez można przyjmować wieczorem, gdyż może działać relaksująco, a witaminy i minerały przyjmować w różnych porach dnia. Dobrego dnia