Mam pytanie. Jakiś czas temu byłam w klinice stomatologicznej. Moim problemem jest ząb zatrzymany. W

2 odpowiedzi
Mam pytanie. Jakiś czas temu byłam w klinice stomatologicznej. Moim problemem jest ząb zatrzymany. W bardzo późnym wieku kiedy skończyłam już prawie 18 lat zaczęły mi rosnąć zęby stałe górne 4. Po prawej stronie ząb wyrósł mi na dziąśle nad zębem przez co dokonano jego usunięcia gdyż jego ułożenie zagrażało innym zębom. Ponieważ druga 4 szła mi podniebieniem (tak wyszło ze zdjęcia) lekarz zdecydował, że wyrwie tego zęba, a później wyrwie drugiego. Zgodziłam się na to. 4 po prawej została usunięta bez kłopotów. Niestety jednak 4 po lewej stronie jamy ustnej nie wyszła na zewnątrz. Zaczęła rosnąć w pochyleniu i w końcu została w środku w dziąśle pochylona w stronę jedynki. W miejscu gdzie miał wyrosnąć ząb zrobiło mi się takie zgrubienie dziąsła. Czasami mam tam lekki stan zapalny, dziąsło jest zaczerwienione i boli, ale po kilku dniach samoczynnie problem znika. Mój dentysta kazał mi pójść z tym do specjalistycznej kliniki na konsultację. W klinice natomiast usłyszałam, że usunięcie tego zęba będzie bardzo problematyczne. Wymaga to rozharatania mi dziąsła i ogólnie mogą naruszyć mi tym jedynkę. Ogólnie stwierdzono, że mają podobne przypadki i zazwyczaj nie usuwają takich zębów, mam jedynie co jakiś czas robić zdjęcie czy czasem w jego miejscu nie tworzy się torbiel czy jakaś inna zmiana chorobowa. Czy taki ząb można zostawić? Mam czasami problemy z zatokami i czasami boli mnie głowa. Nie wiem czy to przez tego zęba czy powód inny? Zazwyczaj gdy jestem przeziębiona w miejscu tego zęba na dziąśle robi mi się lekki stan zapalny. Normalnie na codzień nie ma problemu
Jeśli była wykonywana tomografia komputerowa oraz konsultacja chirurga stomatologa (i powiedziała Pani o niepokojących Panią objawach) i nie stwierdzono żadnych patologii to najpewniej takie postępowanie i obserwacja jest najlepszym wyjściem.
Czasem ryzyko zabiegu i możliwych powikłań jest wskazaniem do obserwacji i badań kontrolnych.

Witam
proszę zaufać chirurgom znaja sie na tym najlepiej
Pozdrawiam Anita Małysa