Mam pytanie na temat swojej przeszłości otóż gdy miałem 9 lat dostałem kulką w oko z pistoletu ASG p

5 odpowiedzi
Mam pytanie na temat swojej przeszłości otóż gdy miałem 9 lat dostałem kulką w oko z pistoletu ASG po czym po tym wypadku miałem wykrytą wadę serca po której miałem operację. Wszystko działo się w dość młodym wieku. Czy to wydarzenie mogło zmienić moją osobowość bo przed wypadkiem byłem osobą raczej uśmiechniętą a po też nie było źle ale nie było już to samo. Nie wiem czy mogłem mieć PTSD czy coś innego dostałem sam nie wiem.
Takie wydarzenia mogą wywołać traumę, szczególnie u dziewięciolatka. Na pytanie czy miał Pan PTSD nie sposób odpowiedzieć po tych informacjach. Mimo to najważniejsze jest pytanie o teraz. Czy przeżywa Pan w tym momencie jakieś emocje w związku z tymi wydarzeniami (lub innymi)? Czy w tym momencie jest coś w Pana osobowości, co Panu przeszkadza lub nie pozwala normalnie żyć. Nawet jeśli to wydarzenie było bardzo trudne, to pytanie czy wywiera dzisiaj wpływ na Pana.
Jeżeli obecnie boryka się Pan z jakimiś trudnościami natury psychologicznej lub emocjonalnej to warto to skonsultować ze specjalistą.
Pozdrawiam! Paweł Wencki Eunoia

Wydarzenia o jakich Pan pisze mogą wywołać PTSD. Osobowość w tym wieku jest jeszcze nieukształtowana ale takie wydarzenie moglo wpłynąć na jej kształtowanie. Zaciekawia mnie w jakim kontekście Pan pyta i co dzieje sie teraz. Jakich trudności Pan doświadcza? Jeśli zadaje Pan sobie pytania o traumę i o to co spowodowało takie a nie inne trudności w życiu to pewnie dobry moment na pracę z terapeuta lub chociaz konsultacje. Pozdrawiam.
Dzień dobry. Pisze Pan o dwóch traumatycznych wydarzeniach, które miały miejsce krótko po sobie - wypadek z kulką oraz operacja. Takie wydarzenia mogły mieć wpływ na Pana rozwój i póżniejsze kształtowanie się Pana osobowości tak jak i w dorosłym życiu, sytuacje, których doświadczamy zmnieniają nasze spostrzeganie samego siebie i interpretowanie zdarzeń. Wiek 9 lat to nadal wiek, w którym Pan się rozwijał, być może podczas tego okresu operacyjnego i pooperacyjnego pozbawiony był Pan tymczasowo sytuacj, które kształtują umiejętności rozwojowe dziecka, lecz też niekoniecznie. Jeśli ma Pan poczucie, że dzieje się w tej chwili coś co powoduje cierpienie psychiczne oraz trudności w codziennym funkcjonowaniu, relacjach czy postrzeganiu świata i jest to dla Pana uciążliwe, może warto skonsultować to ze specjalistą, po to by Pan sam miał poczucie wewnętrznego spokoju i życia w zgodzie ze sobą.
To, co opisujesz, brzmi jak doświadczenie, które mogło wpłynąć na Twoje emocje, psychikę i sposób, w jaki postrzegasz świat. Uderzenie kulką w oko z pistoletu ASG, operacja serca oraz związany z tym strach i stres, zwłaszcza w młodym wieku, mogły wywrzeć wpływ na Twoją osobowość. Istnieje kilka aspektów, które mogły odegrać rolę:

Trauma fizyczna i psychiczna: Nawet jeśli uraz fizyczny nie był bardzo poważny, takie wydarzenie mogło wywołać traumę emocjonalną. Nawet krótkotrwałe, ale intensywne doświadczenia, jak wypadki czy operacje, mogą prowadzić do zaburzeń stresu pourazowego (PTSD), szczególnie u dzieci. Objawy PTSD mogą obejmować zmianę nastroju, wycofanie się, drażliwość, trudności z koncentracją czy nawet unikanie sytuacji przypominających traumatyczne wydarzenie.

Lęk i stres związany z operacją serca: Diagnoza wady serca i konieczność przeprowadzenia operacji mogły wzbudzić w Tobie poczucie zagrożenia, strachu o swoje zdrowie i życie. Dla dziecka takie doświadczenie może wywołać silny stres, który może wpłynąć na długoterminowe zmiany w emocjonalnym funkcjonowaniu.

Zmiany rozwojowe: Dzieci rozwijają się psychicznie i emocjonalnie w różnym tempie. Traumatyczne doświadczenia mogą przyspieszyć pewne zmiany w osobowości, szczególnie związane z poczuciem bezpieczeństwa, radzeniem sobie ze stresem i emocjami.

Poczucie straty: Możliwe, że po tym wypadku czy operacji mogłeś odczuwać, że coś „utraciłeś” — beztroskę, pewność siebie lub swobodę, którą miałeś przedtem. Nawet jeśli zewnętrznie wszystko wyglądało dobrze, wewnętrznie mogłeś przeżywać trudne emocje, które zmieniły Twój sposób patrzenia na życie.

Nie jest wykluczone, że mogłeś doświadczyć objawów PTSD, ale nawet bez formalnej diagnozy, taki wypadek mógł wpłynąć na Twoje emocje i rozwój psychiczny.

Warto rozważyć rozmowę z psychologiem lub terapeutą, jeśli czujesz, że to wydarzenie nadal na Ciebie wpływa. Czasem pomocne jest przetworzenie takich doświadczeń w bezpiecznych warunkach, co może pomóc zrozumieć, jak to wydarzenie wpłynęło na Twoją osobowość i jak poradzić sobie z ewentualnymi jego skutkami.
Dziękuję za podzielenie się swoją historią. Wydarzenia z dzieciństwa, zwłaszcza te traumatyczne, mogą mieć wpływ na naszą osobowość i samopoczucie. To, co opisujesz, może być związane z różnymi aspektami psychologicznymi, w tym z potencjalnym PTSD (zespołem stresu pourazowego).
Kilka pytań, które mogą pomóc zrozumieć sytuację:
Objawy PTSD: Czy po wypadku doświadczałeś objawów takich jak natrętne wspomnienia, koszmary, unikanie miejsc lub sytuacji przypominających o wypadku, zwiększona drażliwość, problemy ze snem lub koncentracją?
Zmiany w zachowaniu: Jakie konkretne zmiany w swojej osobowości zauważyłeś po wypadku? Czy stałeś się bardziej wycofany, lękliwy, mniej zainteresowany rzeczami, które wcześniej sprawiały Ci radość?
Wsparcie: Czy po wypadku miałeś dostęp do jakiejkolwiek formy wsparcia psychologicznego, np. rozmowy z psychologiem czy terapeutą?
Twoje doświadczenie mogło wpłynąć na Twoje samopoczucie i sposób, w jaki radzisz sobie z trudnymi sytuacjami. Zespół stresu pourazowego to jedno z możliwych wyjaśnień, ale równie dobrze mogą to być inne formy reakcji na traumę.
Co możesz zrobić?
Konsultacja z psychologiem lub psychiatrą:
Najlepszym krokiem byłoby skonsultowanie się z profesjonalistą, który może przeprowadzić dokładną ocenę i zaproponować adekwatne formy wsparcia. Może to być pomocne w zrozumieniu, czy rzeczywiście masz PTSD, czy też inne trudności wynikające z traumatycznego doświadczenia.
Wsparcie terapeutyczne:
Terapeuta może pomóc Ci pracować nad przetwarzaniem traumatycznego wydarzenia i jego wpływem na Twoje życie. Terapia poznawczo-behawioralna (CBT) jest jedną z metod, które mogą być skuteczne w leczeniu PTSD.
Samopomoc:
Warto również zadbać o swoje zdrowie psychiczne poprzez regularne ćwiczenia, dbanie o higienę snu, zdrową dietę oraz techniki relaksacyjne jak medytacja czy mindfulness.