Mam pytanie odnośnie brania tabletek antykoncepcyjnych przy migrenie. Mam migreny od dziecka, z chwi

1 odpowiedzi
Mam pytanie odnośnie brania tabletek antykoncepcyjnych przy migrenie. Mam migreny od dziecka, z chwilową przerwą. Po bardzo silnym ataku w 2017 w wieku 19 lat zdiagnozowano u mnie migreny z aurą. Od początku 2018 roku biorę tabletki antykoncepcyjne dwuskładnikowe - Sylvie 30.
Bóle głowy są trochę częstsze jednak delikatne w porównaniu z tym jakie były, jest to prawdopodobnie związane z dużym stresem, ciężką pracą umysłową i ostatnimi zmianami pogody, mocne bóle głowy występują o wiele rzadziej (głównie po spożyciu alkoholu). Aury mam dość rzadko (prawdpodobnie rzadziej niż przed braniem tabletek antykoncepcyjnych), maksymalnie 2 razy w miesiącu, a ostatnią przed wakacjami. Też nie zawsze są związane z późniejszym bólem głowy. Tabletki antykoncepcyjne zostały przepisane również z powodu bardzo nieregularnych i obfitych miesiączek.
Czy powinnam zrezygnować z tabletek?
Szanowna Pani, o ile ginekolog przepisał Pani preparat Sylvie 30 z powodu bardzo nieregularnych i obfitych miesiączek, to przed decyzją o stosowaniu dwuskładnikowej antykoncepcji doustnej, w ramach przeprowadzanego z Panią wywiadu lekarskiego, powinien zostać poinformowany, że choruje Pani na migrenę. Każdy lekarz ginekolog powinien wiedzieć, że doustna antykoncepcja prowokuje występowanie migreny, nasila jej przebieg i utrudnia, a nawet uniemożliwia jej leczenie. Poza tym w sytuacji współistnienia migreny i stosowania hormonalnej antykoncepcji mamy do czynienia ze znacznie podwyższonym ryzykiem wystąpienie zakrzepowego udaru mózgu. Ryzyko jest bardzo wysokie przy jednoczesnym używaniu tytoniu. Antykoncepcja hormonalna nawet przy braku migreny stanowi podwyższony czynnik ryzyka zakrzepicy żylnej, zawału serca, depresji oraz samobójstw. Pomijając względne wskazania lekarskie zalecenia Pani preparatu antykoncepcyjnego ( cyt. :...zostały przepisane również z powodu... ) należy rozważyć u siebie hierarchię ważności ryzyka chorobowego z powodu antykoncepcji wobec możliwości nie mniej skutecznej naturalnej regulacji poczęć, którą należy zrozumieć, nauczyć się i rygorystycznie stosować dla zdrowia ciała i nie prowokowania frustracji.

Uzyskaj odpowiedzi dzięki konsultacji online

Jeśli potrzebujesz specjalistycznej porady, umów konsultację online. Otrzymasz wszystkie odpowiedzi bez wychodzenia z domu.

Pokaż specjalistów Jak to działa?

Wciąż szukasz odpowiedzi? Zadaj nowe pytanie

  • Twoje pytanie zostanie opublikowane anonimowo.
  • Pamiętaj, by zadać jedno konkretne pytanie, opisując problem zwięźle.
  • Pytanie trafi do specjalistów korzystających z serwisu, nie do konkretnego lekarza.
  • Pamiętaj, że zadanie pytania nie zastąpi konsultacji z lekarzem czy specjalistą.
  • Miejsce to nie służy do uzyskania diagnozy czy potwierdzenia tej już wystawionej przez lekarza. W tym celu umów się na wizytę do lekarza.
  • Z troski o Wasze zdrowie nie publikujemy informacji o dawkowaniu leków.

Ta wartość jest zbyt krótka. Powinna mieć __LIMIT__ lub więcej znaków.


Wybierz specjalizację lekarza, do którego chcesz skierować pytanie
Użyjemy go tylko do powiadomienia Cię o odpowiedzi lekarza. Nie będzie widoczny publicznie.
Wszystkie treści, w szczególności pytania i odpowiedzi, dotyczące tematyki medycznej mają charakter informacyjny i w żadnym wypadku nie mogą zastąpić diagnozy medycznej.