Mam pytanie odnośnie działania leków antydepresyjnych. Zacząłem je stosować (sertralina) ponad rok t

6 odpowiedzi
Mam pytanie odnośnie działania leków antydepresyjnych. Zacząłem je stosować (sertralina) ponad rok temu z powodu umiarkowanych stanów lękowo-depresyjnych, czarnych wizji na temat przyszłości i nieco obniżonej samooceny oraz braku motywacji do codziennych czynności. Miałem w życiu wiele traumatycznych i stresujących doświadczeń (w szkole, pracy) i niestety cały czas dają one znać o sobie. Po leku poprawa nastąpiła szybko, niestety wystapił początkowo tzw. epizod maniakalny, a po 3 miesiącach działanie leków kompletnie ustało, pogrążając mnie w dużo gorszym stanie niż był początkowo. Zmiany na inne leki antydepresyjne, dołączenie pregabaliny oraz neuroleptyków nie przyniosły rezultatu. Aktualnie nie biorę już nic, ale jest nadal dużo gorzej niż przedtem. Mój nastrój jest rozchwiany, po nieskopojnej nocy budzę się z koszmarną depresją i lękiem, który ustępuje dopiero po południu kiedy to nastrój znacznie się polepsza, ale potem idę spac i znów mam koszmary. Codziennie przeżywam huśtawkę. Czy możliwe, że lek antydepresyjny uzależnił mnie a w efekcie pogłębił depresję i lęk? Czy też może zostałem po prostu źle zdiagnozowany i powinienem brać inne leki?
Witam Pana. Leki przeciwdepresyjne nie uzależniają. Bywa, ale to wymaga diagnostycznego potwierdzenia, że zmienność emocji ma charakter nerwicowy, wtedy istnieją wskazania do psychoterapii. Jeśli jest Pan z Wrocławia lub okolic, zapraszam na konsultację celem ustalenia indywidualnego planu terapii. Pozdrawiam.

Uzyskaj odpowiedzi dzięki konsultacji online

Jeśli potrzebujesz specjalistycznej porady, umów konsultację online. Otrzymasz wszystkie odpowiedzi bez wychodzenia z domu.

Pokaż specjalistów Jak to działa?
Dzień dobry. Warto ponowić próbę i skonsultować się z lekarzem - specjalistą psychiatrą. Być może wdroży inne postępowanie i leczenie farmakologiczne. Myślę również, że warto rozważyć podjęcie psychoterapii. Szczególnie polecam psychoterapię prowadzoną w nurcie poznawczo-behawioralnym. Pozdrawiam serdecznie, dr Paulina Jaworska-Andryszewska.
Jeśli stosowane dotąd leki nie pomogły, warto rozważyć ich zmianę. Czy podejmował Pan kiedykolwiek psychoterapię? Uważam, że wskazane byłoby całościowe podejście do Pana problemu - zarówno ze strony farmakologicznej, jak i psychoterapeutycznej. Samo leczenie psychiatryczne może nie wystarczyć, szczególnie jeśli chodzi o zapobieganie nawrotom.
Dzień dobry.
Leki przeciwdepresyjne nie są lekami uzależniającymi. Prawdopodobieństwo wystąpienia tolerancji na te leki jest praktycznie zerowe, nie powodują również pogłębienia się depresji ani lęków.
Aby udzielić rzetelnej odpowiedzi na następne Pana pytania potrzebne byłoby więcej danych, to znaczy- czy leki które Pan zażywał, zostały odstawione w porozumieniu z lekarzem prowadzącym? Czy poinformował Pan lekarza o wystąpieniu "epizodu maniakalnego", czy sam Pan go u siebie rozpoznał? Jak ten epizod przebiegał? Jak długo trwał? Czy w przeszłości występowały u Pana stany podobne intensywnością, do wspomnianego przez Pana wcześniej "epizodu maniakalnego"? W związku z dużą ilościa niewiadomych, sugerowałabym zasięgnąć konsultacji u lekarza psychiatry. Ważne, aby poddał się Pan procesowi diagnostycznemu, ponieważ sytuacja którą Pan opisuje, może wskazywać konieczność obserwacji w kierunku innego rozpoznania niż zaburzenia depresyjne czy depresyjno-lękowe. Może ono wymagać włączenia do leczenia tzw. stabilizatora nastroju. Jest to o tyle prawdopodobne, że przy stosowaniu dotychczasowego leczenia nie uzyskał Pan długotrwałej poprawy stanu zdrowia.
Proponowałabym także rozważyć podjęcie psychoterapii. Jeśli zdecyduje się Pan podjąć te dwa kroki, tzn. umówi się na kosultację psychiatryczną oraz psychoterapeutyczną, z dużym prawdopodobieństwem osiągnie Pan poprawę samopoczucia i funkcjonowania.
Pozdrawiam i życzę powodzenia.
Witam, wydaje mi się że lek tylko poprawia jakość życia w trakcie brania i objawy powracają po zakończeniu stosowania. Bardziej skuteczne jest stosowanie psychoterapii a potem stopniowe zmniejszanie dawek pod okiem lekarza psychiatry. Nasilenie symptomów powodują różne sytuacje, dlatego myślę że może warto rozważyć psychoterapię, która pogłębi pana wiedzę o sobie i z czasem przyniesie zmianę.
Leki przeciwdepresyjne nie uzależniają, wydaje się raczej , że jest to naturalny przebieg choroby. Często zwłaszcza po przeżyciu traumy skuteczniej działa psychoterapia. Farmakoterapia pełni wtedy rolę wspierającą pacjenta. Proszę poszukać w swojej okolicy certyfikowanego psychoterapeuty i/lub lekarza psychiatry. Silne zaburzenia depresyjno-lękowe zwłaszcza o podłożu psychotraumatycznym to nie angina którą można wyleczyć na jednej wizycie. Pozdrawiam i życzę powodzenia

Eksperci

Arkadiusz Siekierzycki

Arkadiusz Siekierzycki

Psycholog, Psychoterapeuta

Szczecin

Justyna Chodyna-Kubala

Justyna Chodyna-Kubala

Psychoterapeuta

Warszawa

Zuzanna Bończyk

Zuzanna Bończyk

Psycholog, Psychoterapeuta

Łódź

Maria Snarska

Maria Snarska

Psycholog, Psychoterapeuta

Warszawa

Joanna Żurada-Wyrwińska

Joanna Żurada-Wyrwińska

Psychiatra

Sopot

Danuta Myłek

Danuta Myłek

Alergolog, Dietetyk, Dermatolog

Warszawa

Podobne pytania

Masz pytania?

Nasi lekarze i specjaliści odpowiedzieli na 330 pytań dotyczących usługi: depresja
  • Twoje pytanie zostanie opublikowane anonimowo.
  • Pamiętaj, by zadać jedno konkretne pytanie, opisując problem zwięźle.
  • Pytanie trafi do specjalistów korzystających z serwisu, nie do konkretnego lekarza.
  • Pamiętaj, że zadanie pytania nie zastąpi konsultacji z lekarzem czy specjalistą.
  • Miejsce to nie służy do uzyskania diagnozy czy potwierdzenia tej już wystawionej przez lekarza. W tym celu umów się na wizytę do lekarza.
  • Z troski o Wasze zdrowie nie publikujemy informacji o dawkowaniu leków.

Ta wartość jest za krótka. Powinna mieć __LIMIT__ lub więcej znaków.


Wybierz specjalizację lekarza, do którego chcesz skierować pytanie
Użyjemy go tylko do powiadomienia Cię o odpowiedzi lekarza. Nie będzie widoczny publicznie.
Wszystkie treści, w szczególności pytania i odpowiedzi, dotyczące tematyki medycznej mają charakter informacyjny i w żadnym wypadku nie mogą zastąpić diagnozy medycznej.