Mam pytanie odnośnie leczenia kanałowego górnej szóstki. Ząb był leczony kanałowo około 16 lat temu

5 odpowiedzi
Mam pytanie odnośnie leczenia kanałowego górnej szóstki. Ząb był leczony kanałowo około 16 lat temu plomba amalgamat. Dentysta rozwiercił wyczyścił ale doszliśmy wspólnie że kanałów nie leczymy (ząb podobno ma 4 kanały 2 źle wyleczone, 2 nieleczone, podczas usuwania amalgamatu dentysta skrócił ząb) ząb został zaplombowany, nie została przywrócona jego normalna wysokość dentysta powiedział że się nie da tego zrobić przy plombowaniu. Nie odczuwałem bólu przed leczeniem i po leczeniu . Czy decyzja o nieleczeniu kanału była słuszna? Czy faktycznie nie można było przywrócić normalnej wysokości zęba?
Nie jest to dobra droga ,zab trzeba porządnie przeliczyć kanałowo i zrobić należytą odbudowę ,w przeciwnym przypadku zab zostanie utracony ,zapraszamy do nas

Uzyskaj odpowiedzi dzięki konsultacji online

Jeśli potrzebujesz specjalistycznej porady, umów konsultację online. Otrzymasz wszystkie odpowiedzi bez wychodzenia z domu.

Pokaż specjalistów Jak to działa?
Witam, aby dokładnie ocenić stan zęba należałoby wykonać tomografię CBCT. Jeśli korona zęba była mocno zniszczona, lekarz prawdopodobnie na tej podstawie podjął decyzję o odciążeniu ze zgryzu, aby zapobiec jego złamaniu, pozdrawiam.
Wszystkie kanały powinny zostać prawidłowo przeleczone i wypełnione.Jeśli ząb ma słabą koronę,to należy wykonać wkład koronowo-korzeniowy ( z metalu lub włókna szklanego) i koronę protetyczną.
Kanały leczone tak dawno powinny być przeleczone ponownie, a kanały nie przeleczone poddane leczeniu.Pozostawienie w takim stanie spowoduje stan zapalny tej okolicy.Po leczeniu kanałowym ząb należy wzmocnić wkładem koronowo-korzeniowym i odbudować są to korony protetyczny czy kompozytowe. Zapraszam na konsultację.
Trochę za mało informacji, dlaczego dentysta podjął taką decyzję. Przy dużych wypełnieniach amalgamatowych często dochodzi do pionowych pęknięć w strukturze zęba i leczenie kanałowe nie przyniesie efektów. Jednak nawet przy pęknięciu należy podjąć decyzję co do dalszych losów takiego zęba. Stanowi on potencjalne źródło zakażenia.
Przy braku pęknięć należy zawsze takiego zęba przeleczyć kanałowo i odbudować, jeśli nie zachowawczo , to protetycznie.

Wciąż szukasz odpowiedzi? Zadaj nowe pytanie

  • Twoje pytanie zostanie opublikowane anonimowo.
  • Pamiętaj, by zadać jedno konkretne pytanie, opisując problem zwięźle.
  • Pytanie trafi do specjalistów korzystających z serwisu, nie do konkretnego lekarza.
  • Pamiętaj, że zadanie pytania nie zastąpi konsultacji z lekarzem czy specjalistą.
  • Miejsce to nie służy do uzyskania diagnozy czy potwierdzenia tej już wystawionej przez lekarza. W tym celu umów się na wizytę do lekarza.
  • Z troski o Wasze zdrowie nie publikujemy informacji o dawkowaniu leków.

Ta wartość jest za krótka. Powinna mieć __LIMIT__ lub więcej znaków.


Wybierz specjalizację lekarza, do którego chcesz skierować pytanie
Użyjemy go tylko do powiadomienia Cię o odpowiedzi lekarza. Nie będzie widoczny publicznie.
Wszystkie treści, w szczególności pytania i odpowiedzi, dotyczące tematyki medycznej mają charakter informacyjny i w żadnym wypadku nie mogą zastąpić diagnozy medycznej.