Mam pytanie odnośnie mojego przyjaciela - 22 lata Jest on trochę dziwny. Kiedy jest smutny lub nap

3 odpowiedzi
Mam pytanie odnośnie mojego przyjaciela - 22 lata
Jest on trochę dziwny. Kiedy jest smutny lub napotyka na swojej drodze jakiś problem, zdarza mu się izolować. Ostatnio było tak prawie ciągle przez 2 miesiące. Nie chce mu się odpisywać na wiadomość, chociaż jest online [mówi, iż to samo robi z wiadomościami od rodziny]. Podobno myśli wtedy o mnie, ale nie umie - cytując - "przezwyciężyć złego nawyku". Normalnie nie wchodzi w interakcję z ludźmi [kolegami z klasy lub z pokoju w akademiku]. Na uczelnie dojeżdża sam, a zamiast spróbować spędzić z nimi czas, chodzi samotnie po okolicy. Ostatnio podobno prawie codziennie kłócić się ze współlokatorami. Mówił także, iż ciężko mu odpisać, gdy otaczają go inni ludzie, których podobno mniej lubi.
Według mnie łatwo się poddaje. Ma również problem z dotrzymywaniem obietnic i trzymaniem się planu. Wydaję mi się, że czasami kłamie, ale gdy poruszam ten temat, bardzo stara się przekonywać, iż mówi prawdę. Gdy wytknę mu błąd, przeprasza i próbuje się usprawiedliwiać, lecz jego odpowiedzi są irracjonalnie i brzmią, jak głupie wymówki. Prośby członków rodziny wykonuje, jak "piesek".
Znam go 2 lata i zawsze był trochę dziwny. Nie tak dawno powiedział mi, że nie czuje się normalny.
Czy może to być jakieś zaburzenie bądź choroba?
Opisane zachowania mogą wskazywać na możliwość występowania zaburzeń psychicznych, jednak aby dokładniej ocenić sytuację i ewentualną potrzebę pomocy specjalisty, konieczne jest przeprowadzenie dokładnej diagnostyki przez profesjonalistę, takiego jak psycholog lub psychiatra.
Każda osoba jest unikalna i może przejawiać różne zachowania, które niekoniecznie muszą wskazywać na chorobę. Niemniej jednak, jeśli przyjaciel odczuwa dyskomfort lub cierpienie, a jego zachowania utrudniają mu funkcjonowanie na co dzień, warto zachęcić go do skonsultowania się z psychologiem lub psychiatrą, którzy są wykwalifikowani w diagnozowaniu i leczeniu zaburzeń psychicznych.

Jeśli Twój przyjaciel nie jest gotowy na taką wizytę, warto dalej okazywać mu wsparcie i wykazać zainteresowanie jego stanem emocjonalnym. Dobrze jest także zachęcić go do podejmowania zdrowych działań, takich jak regularna aktywność fizyczna, dieta i sen. Ważne jest, aby okazywać zrozumienie i wspierać go w trudnych momentach, ale jednocześnie podkreślać, że korzystanie z pomocy specjalisty może przynieść ulgę i polepszyć jakość życia.

Dzień dobry.
Jeśli wykonuje polecenia rodziny ,,jak piesek" można wnioskować, że nie miał w dzieciństwie zbyt dużej przestrzeni na wyrażanie własnego zdania. Z tego mógł się wziąć problem z asertywnością, wyrażaniem uczuć oraz przeżywaniem trudnych emocji w obecności innej osoby. Jeśli rodzice byli surowi, narzucający swoje zdanie, możemy mieć do czynienia z autorytarnym stylem wychowawczym. Takie osoby mają problem z wyrażaniem własnego zdania, mają niskie poczucie własnej wartości, a także jest im trudno odnaleźć się się w grupie. Kłamanie jest objawem braku asertywności, być może kiedyś kłamał ze strachu przed konsekwencjami. To tylko moje przypuszczenia, oczywiście możemy mieć do czynienia z różnego rodzaju zaburzeniami. Aby móc to ustalić, przyjaciel musi skonsultować się z psychologiem, które zbierze wywiad. Pozdrawiam.
Sugeruję wizytę: Konsultacja psychologiczna - 160 zł
Na wizytę można umówić się przez serwis ZnanyLekarz, klikając w przycisk Umów wizytę.
Opisujesz zachowania i objawy swojego przyjaciela, które mogą sugerować, że zmaga się z pewnymi trudnościami emocjonalnymi lub psychicznymi, takimi jak Depresja, Lęk społeczny, Problemy z samoregulacją, Zaburzenia osobowości: Niektóre z opisanych przez Ciebie zachowań mogą również sugerować obecność zaburzeń osobowości, takich jak osobowość unikająca lub zależna. Osoby z zaburzeniami osobowości mogą mieć trudności z nawiązywaniem i utrzymywaniem relacji oraz z radzeniem sobie ze stresem.

Bądź dla niego wsparciem. Pokaż, że jesteś gotowa/y go wysłuchać i że troszczysz się o jego dobro. Czasami świadomość, że ktoś jest przy nas, może być ogromnym wsparciem.
Delikatnie zasugeruj, aby skonsultował się z profesjonalistą, takim jak psycholog lub psychiatra. Możesz powiedzieć, że zauważasz, że ma trudności i że takie osoby mogą mu pomóc znaleźć odpowiednie strategie radzenia sobie. Proszę starać się być wyrozumiałym i cierpliwym. Pamiętaj, że zmiana zachowań i nawyków wymaga czasu.

Podsumowanie
Twoje obserwacje wskazują, że Twój przyjaciel może mieć trudności, które warto zbadać głębiej z pomocą specjalisty. Empatyczne podejście, wsparcie emocjonalne i delikatne zachęcanie go do szukania pomocy mogą być kluczowe w pomaganiu mu radzić sobie z jego problemami. Jeśli zauważasz, że jego stan się pogarsza lub że jest zagrożony, ważne jest, aby natychmiast skontaktować się z profesjonalistą lub bliskimi osobami, które mogą zapewnić mu potrzebną pomoc.