Mam pytanie odnośnie procesu leczenia u psychologa. Chodziłam na terapię (psychodynamiczną) przez r

3 odpowiedzi
Mam pytanie odnośnie procesu leczenia u psychologa.
Chodziłam na terapię (psychodynamiczną) przez rok, zrezygnowałam, bo nie widziałam satysfakcjonujących mnie efektów. Generalnie, psychoterapeutka rozmawiała ze mną w zasadzie na każdy temat, który poruszyłam (starałam się być otwarta), ale całościowo można powiedzieć, że była to taka... pogadanka właśnie. Był ogólny zarys celów terapeutycznych, ale nie mogłam uzyskać odpowiedzi od psycholog w jaki sposób taka rozmowa ma mi pomagać (pytałam o to, kiedy już po czasie nie widziałam efektów). Psycholog powiedziała mi też, że być może jest za wcześnie na to, żeby czuć, że zaszła wyraźna zmiana (nie zgadzam się). Z tego co wiem, podlegała ona superwizji. Moje pytanie brzmi - jak uchronić się przed nieskuteczna terapia? Wydaje mi się, że powinnam odejść już wcześniej.
Myślę że uniwersalnego środka nie ma przed brakiem skuteczności w procesie terapeutycznym. To Co Pani zaobserwowała jest bardzo na wagę złota bo Pani odczucia w tej sytuacji wydały się Pani najbardziej trafne i myślę że dobrze iż uwierzyła Pani w siebie bo w innym wypadku relacja i tak by osłabła a przy okazji i motywacja. Superwizja tutaj w moim odczuciu nie gra roli, znam wielu psychologów i psycholożek bez stałej superwizji którzy pomagają skutecznie bo też każdy z nas ma inne zasoby i potrzeby. W zależności też od tego z czym Pani udała się do psychologa, warto skorzystać z różnych nurtów i nie zamykać się tylko na jeden (tutaj nurt psychodynamiczny). Pozdrawiam serdecznie

Uzyskaj odpowiedzi dzięki konsultacji online

Jeśli potrzebujesz specjalistycznej porady, umów konsultację online. Otrzymasz wszystkie odpowiedzi bez wychodzenia z domu.

Pokaż specjalistów Jak to działa?
Dzień dobry. Skuteczność i długość terapii zależy od różnych czynników, chociażby od ilości i głębokości trudności, z którymi zmaga się pacjent. Bywa, że rok nie jest wystarczającym okresem, aby zaszła zmiana. Potrzeba czasu i wysiłku, aby przepracować problem, który był utrwalany latami. Warto wiedzieć, że psychoterapeuci pracują w różnych nurtach, co wpływa na to, jak wyglądają sesje. Być może lepiej odnalazłaby się Pani w podejściu poznawczo-behawioralnym. Wiele badań potwierdza jego skuteczność. Taka terapia często trwa krócej niż psychodynamiczna, aczkolwiek jak wspomniałam, to zależy od przypadku. Celem jest zmiana sposobu myślenia na bardziej służące pacjentowi, co wpływa w efekcie na odczuwane emocje. Polega nie tylko na jak to Pani określiła "pogadance", ale przede wszystkim próbowaniu konkretnych technik i ćwiczeń. Także między sesjami pacjent wykonuje pracę własną. Istotna jest też relacja terapeutyczna, a więc znalezienie terapeuty, z którym dobrze będzie nam się współpracować. Pozdrawiam serdecznie.
Dzień dobry. Czasami jest tak, że możemy wybrać nurt terapii, który nie będzie rezonował z naszym wyobrażeniem o tym czym psychoterapia jest, a czym nie. Zachęcam do konsultacji z psychologiem, który pomoże Pani zidentyfikować jaki nurt byłby dla Pani odpowiedni. Możliwe będzie to dzięki poznaniu Pani potrzeb i przeprowadzeniu psychoedukacji z zakresu tego jak wygląda każdy z nurtow terapeutycznych, jakie są pomiędzy nimi różnice i podobieństwa. Z pozdrowieniami, Karolina Maciejewicz

Wciąż szukasz odpowiedzi? Zadaj nowe pytanie

  • Twoje pytanie zostanie opublikowane anonimowo.
  • Pamiętaj, by zadać jedno konkretne pytanie, opisując problem zwięźle.
  • Pytanie trafi do specjalistów korzystających z serwisu, nie do konkretnego lekarza.
  • Pamiętaj, że zadanie pytania nie zastąpi konsultacji z lekarzem czy specjalistą.
  • Miejsce to nie służy do uzyskania diagnozy czy potwierdzenia tej już wystawionej przez lekarza. W tym celu umów się na wizytę do lekarza.
  • Z troski o Wasze zdrowie nie publikujemy informacji o dawkowaniu leków.

Ta wartość jest za krótka. Powinna mieć __LIMIT__ lub więcej znaków.


Wybierz specjalizację lekarza, do którego chcesz skierować pytanie
Użyjemy go tylko do powiadomienia Cię o odpowiedzi lekarza. Nie będzie widoczny publicznie.
Wszystkie treści, w szczególności pytania i odpowiedzi, dotyczące tematyki medycznej mają charakter informacyjny i w żadnym wypadku nie mogą zastąpić diagnozy medycznej.