Mam pytanie, po mobbingu w pracy pojawiły się u mnie lęk przed kolejna pracą, samo szukanie, przeglą

5 odpowiedzi
Mam pytanie, po mobbingu w pracy pojawiły się u mnie lęk przed kolejna pracą, samo szukanie, przeglądanie ofert pracy powoduje lęk. W ciągu dnia jest ciągły niepokój, napięcie, zmęczenie, senność, zmęczenie psychiczne, trudności z koncentracją, z zapamiętywaniem, lęk przed wychodzeniem z domu, unikam kontaktów z ludźmi, nic mi się nie chce, po przebudzeniu rano dalej jestem zmęczony. jestem osobą nieśmiałą, wrażliwą, po mobbingu wszystko stanęło w miejscu, jest lęk przed jakąkolwiek zmianą, przed pójściem do nowej pracy, boję się o to że sobie w niej nie poradzę , że znowu praca skończy się kolejnym mobbingiem, ciągłe myślenie o tym że muszę się zmienić bo tak jak jest teraz nie poradzę sobie. w teście internetowym wyszło depresja i fobia społeczna. czy to może być depresja?
Witam,
Trudne doświadczenia jakie napotykamy w życiu, w tym mobbing mogą obniżyć nastrój i wiarę w siebie oraz spowodować lęk i niechęć do podejmowania aktywności. Pisze Pan o potrzebie zmiany, może być to słuszny kierunek, pytanie tylko co mogłoby/miało zostać zmienione ? Mam pewność, że na zachowania mobbingowe nie mam zgody i dobrym kierunkiem było odejście z tego miejsca pracy, ale trudnością może stać się obawa, że sytuacja się powtórzy. Warto porozmawiać o sytuacji z bliską osobą nie zostać z trudnościami sam bądź zachęcam do kontaktu z psychoterapeutą. Jeżeli pojawią się pytania zachęcam do kontaktu.
Pozdrawiam serdecznie,
Agata Jóźwik

Uzyskaj odpowiedzi dzięki konsultacji online

Jeśli potrzebujesz specjalistycznej porady, umów konsultację online. Otrzymasz wszystkie odpowiedzi bez wychodzenia z domu.

Pokaż specjalistów Jak to działa?
Może to być depresja, ale taką diagnozę stawia lekarz psychiatra.

Jeśli ma Pan problem z pogranicza kwestii emocjonalnych i zawodowych to tak się akurat składa, że specjalizuję się w tym temacie.
Przede wszystkim trzeba przepracować trudne doświadczenia w poprzedniej pracy. One nie tylko nadal do Pana wracają, ale też zostały uogólnione w ogóle na kontekst zawodowy. Blokują przed działaniem.

Zapraszam do umówienia konsultacji.

Pozdrawiam :)
Dzień dobry. Takie trudne doświadczenia oraz to w jaki sposób sobie z nimi radzimy mogą powodować wymienione przez Pana dolegliwości. Mam wrażenie, że ta kryzysowa sytuacja wpływa na Pana codzienne funkcjonowanie. Wydaje mi się, że w tym wypadku warto udać się na konsultację psychologiczną w celu rozwiania wątpliwości diagnostycznych i uzyskania wsparcia. Pozdrawiam serdecznie.
Doświadczył Pan mobbingu w pracy, co wywołało u Pana lęk związany ze znalezieniem pracy. Odczuwa Pan niepokój, napięcie, zmęczenie, trudności z koncentracją i zapamiętywaniem, lęk przed wychodzeniem z domu... Zalecam skonsultowanie się z lekarzem psychiatrą lub psychologiem, którzy będą mogli przeprowadzić dokładną ocenę Pana stanu emocjonalnego i ustalić diagnozę (wdrożyć skuteczny plan leczenia).
Twoje objawy – lęk, napięcie, zmęczenie, trudności z koncentracją i izolacja – mogą wskazywać na depresję i/lub fobię społeczną (jednakże musi to sprawdzić lekarz, aby wydać diagnozę), zwłaszcza w kontekście traumatycznego doświadczenia, jakim był mobbing. Ważne jest jednak, aby pamiętać, że testy internetowe mogą jedynie zasugerować kierunek, ale ostateczną diagnozę może postawić specjalista – psycholog lub psychiatra.

Twoja reakcja na mobbing jest naturalna. Tak silne doświadczenie mogło wpłynąć na Twoje poczucie własnej wartości i poczucie bezpieczeństwa, co z kolei wywołało obawy przed nową pracą czy kontaktami z ludźmi. Takie przeżycia mogą wymagać czasu i wsparcia, aby je przepracować.

Zdecydowanie zachęcam Cię do umówienia się na konsultację z psychologiem lub psychiatrą. Specjalista pomoże Ci zrozumieć, co się dzieje, i zaproponuje odpowiednią terapię, np. psychoterapię, która pozwoli Ci odbudować pewność siebie, nauczyć się radzenia sobie z lękiem i przetworzyć trudne emocje związane z mobbingiem. W niektórych przypadkach wsparcie farmakologiczne może również przynieść ulgę.

To, co czujesz, nie musi być trwałe. Proszę, nie bój się sięgać po pomoc – zasługujesz na lepsze samopoczucie i życie bez obciążającego lęku. To pierwszy krok w stronę zmiany.

Eksperci

Aleksandra Krupska

Aleksandra Krupska

Seksuolog, Psycholog

Warszawa

Hubert Kulik

Hubert Kulik

Psycholog

Gdynia

Justyna Chodyna-Kubala

Justyna Chodyna-Kubala

Psychoterapeuta

Warszawa

Natalia Lachowicz-Wilk

Natalia Lachowicz-Wilk

Seksuolog, Psycholog

Warszawa

Bożena Orzechowska

Bożena Orzechowska

Alergolog, Pulmonolog, Pediatra

Radomsko

Dorota Kardas - Sobantka

Dorota Kardas - Sobantka

Alergolog, Pediatra

Łódź

Podobne pytania

Masz pytania?

Nasi lekarze i specjaliści odpowiedzieli na 173 pytań dotyczących usługi: zaburzenia psychiczne
  • Twoje pytanie zostanie opublikowane anonimowo.
  • Pamiętaj, by zadać jedno konkretne pytanie, opisując problem zwięźle.
  • Pytanie trafi do specjalistów korzystających z serwisu, nie do konkretnego lekarza.
  • Pamiętaj, że zadanie pytania nie zastąpi konsultacji z lekarzem czy specjalistą.
  • Miejsce to nie służy do uzyskania diagnozy czy potwierdzenia tej już wystawionej przez lekarza. W tym celu umów się na wizytę do lekarza.
  • Z troski o Wasze zdrowie nie publikujemy informacji o dawkowaniu leków.

Ta wartość jest zbyt krótka. Powinna mieć __LIMIT__ lub więcej znaków.


Wybierz specjalizację lekarza, do którego chcesz skierować pytanie
Użyjemy go tylko do powiadomienia Cię o odpowiedzi lekarza. Nie będzie widoczny publicznie.
Wszystkie treści, w szczególności pytania i odpowiedzi, dotyczące tematyki medycznej mają charakter informacyjny i w żadnym wypadku nie mogą zastąpić diagnozy medycznej.