Mam straszne obawy przed ludźmi od bardzo dawna, głęboko zakorzenioną nieśmiałość, zdarza mi się kła

2 odpowiedzi
Mam straszne obawy przed ludźmi od bardzo dawna, głęboko zakorzenioną nieśmiałość, zdarza mi się kłamać, ostatnio częściej z czym czuję się strasznie. Obawiam się że w moim życiu nic się nie ułoży, oczekuje nieuniknionego, spektakularnej porażki pod wieloma względami. Nie lubię samego siebie, nie potrafię się otwierać przed innymi, często czuję się niepotrzebny, mam problemy z prowadzeniem rozmowy, często czuję się głupio, mam zero samozaparcia, nie potrafię realizować celów które sobie stawiam, nawet jeśli próbuje to bardzo szybko się poddaje. Chciałbym osiągnąć tak wiele, tak dużo się nauczyć, ale strach że to jest nieosiągalne bierze górę. Niepokoi mnie fakt, że ktoś mógł się do mnie przywiązać, bo może oczekiwać od tej relacji czegoś, czego nie potrafię dać. Chciałbym i nawet próbowałem coś zmieniać, jednak ze znikomym skutkiem, jednak zawsze to poprawiało samopoczucie, które na ogół bardzo się waha. Wydawało mi się że nad tym panuję, że to kwestia czasu zanim jakoś się z tym uporam, jednak dociera do mnie że jest źle i prawdopodobnie będzie jeszcze gorzej.
Dzień dobry,

mówi Pan o wielu trudnych uczuciach i przekonaniach o sobie, które sprawiają, że jest Panu naprawdę źle, i które wpływają na Pana działania. Na przykład o: obawie przed ludźmi, głęboko zakorzenionej nieśmiałości, skłonności do kłamania, wielokrotnego poczucia porażki, nieakceptowaniu siebie, poczuciu bycia niepotrzebnym, brakach wiary we własne możliwości zarówno jeśli chodzi o naukę, jak i relacje międzyludzkie.
Współpraca z psychologiem mogłaby naprawdę wiele pomóc. Jak mogłaby ona wyglądać?
Przede wszystkim psycholog postara się dobrze poznać poznać Pana problemy, ustalić, na czym one polegają. Już ten początkowy etap może wiele wnieść w dotychczasowe spojrzenie, pogłębić samoświadomość i wewnętrznie przygotować się na zmianę.
W zależności od metod pracy psychologa, a zwłaszcza wspólnych ustaleń, Pana chęci i możliwości - można:
1. Skupić się na tu-i-teraz. Czyli przyjrzeć się bieżącym sytuacjom, trudnościom, które wiążą się z powyższymi punktami i szukać "doraźnych rozwiązań", by przy wsparciu psychologa wystawiać sobie cele, realizować je i mierzyć z przeszkodami, które po drodze pewnie się pojawią.
2. Wspólnie z psychologiem poszukać przyczyn takiego sposobu myślenia i działania, zaglądając niejako w przeszłość i w to, co mogło ukształtować tego rodzaju schematy i przekonania na swój temat.
Rozumiejąc, co mogło się przyczynić do tego, jak w danym momencie czuję i myślę - mogę świadomie coś z tym zrobić za pomocą określonych metod.

Dociera do Pana, że jest źle i prawdopodobnie będzie jeszcze gorzej, zatem zgłoszenie się po pomoc jest naprawdę dobrym krokiem, zwłaszcza jeśli problemy nie pojawiły się "ostatnio", a trwa to już bardzo długo i wciąż się pogłębia.

Pozdrawiam serdecznie
Daria Stokłosa

Uzyskaj odpowiedzi dzięki konsultacji online

Jeśli potrzebujesz specjalistycznej porady, umów konsultację online. Otrzymasz wszystkie odpowiedzi bez wychodzenia z domu.

Pokaż specjalistów Jak to działa?
Dzień Dobry,
zachęcam do kontaktu ze specjalistą , aby szerzej omówić ten temat podczas wizyty .
Pozdrawiam serdecznie

Wciąż szukasz odpowiedzi? Zadaj nowe pytanie

  • Twoje pytanie zostanie opublikowane anonimowo.
  • Pamiętaj, by zadać jedno konkretne pytanie, opisując problem zwięźle.
  • Pytanie trafi do specjalistów korzystających z serwisu, nie do konkretnego lekarza.
  • Pamiętaj, że zadanie pytania nie zastąpi konsultacji z lekarzem czy specjalistą.
  • Miejsce to nie służy do uzyskania diagnozy czy potwierdzenia tej już wystawionej przez lekarza. W tym celu umów się na wizytę do lekarza.
  • Z troski o Wasze zdrowie nie publikujemy informacji o dawkowaniu leków.

Ta wartość jest za krótka. Powinna mieć __LIMIT__ lub więcej znaków.


Wybierz specjalizację lekarza, do którego chcesz skierować pytanie
Użyjemy go tylko do powiadomienia Cię o odpowiedzi lekarza. Nie będzie widoczny publicznie.
Wszystkie treści, w szczególności pytania i odpowiedzi, dotyczące tematyki medycznej mają charakter informacyjny i w żadnym wypadku nie mogą zastąpić diagnozy medycznej.