Mam straszny lęk przed brudem. Ostatnio ubrudziłam się w taki sposób, że nie wyobrażam sobie dalszeg

3 odpowiedzi
Mam straszny lęk przed brudem. Ostatnio ubrudziłam się w taki sposób, że nie wyobrażam sobie dalszego życia. Byłam chora i nie zdążyłam do toalety. Umyłam się, ale nie zauważyłam, że mam pobrudzony klapek i go nie domyłam. Dotykałam stóp, a potem wszystkiego w pokoju i weszłam z nogami do łóżka. Zauważyłam brud dopiero, jak już byłam ubrana i chciałam założyć buty. Umyłam się jeszcze raz, wyrzuciłam pościel, ale wcześniej dotykałam wszystkich swoich rzeczy w pokoju, nawet nie pamiętam czego. Nie mogę znieść świadomości, że wszystkie moje rzeczy są brudne od kupy. Nie potrafię dalej z tym żyć. Brzydzi mi się wszystko w pokoju, zwłaszcza łóżko. Wszystko, czego teraz dotknę jest brudne. Nawet gdybym kupiła nowe mieszkanie, to jak wniosę tam rzeczy osobiste - to będzie brudne. Byłam w pracy - więc tam też już jest brudno. Jak dalej z tym żyć? Czy innym ludziom się zdarzają takie rzeczy? Czy normalni ludzie by się brzydzili tak, jak ja, czy moje reakcje są nadmierne? Co robić?
Bezwzględnie zalecilabym terapię, gdyż wszelakie natręctwa uniemożliwiają codzienne funkcjonowanie i destabilizują.mogą doprowadzić do całkowitej izolacji Pani z otoczenia.Poza tym mogą sugerować jakąś Pani nieuświadonioną niechęć do czegoś lub kogoś a terapia może pomóc Pani poszukać tego źródła

Uzyskaj odpowiedzi dzięki konsultacji online

Jeśli potrzebujesz specjalistycznej porady, umów konsultację online. Otrzymasz wszystkie odpowiedzi bez wychodzenia z domu.

Pokaż specjalistów Jak to działa?
Witam

Być może ta sytuacja wywołała myśli natrętne. Pytanie czy wcześniej też tak było czy to tylko po tej sytuacji? Myśli natrętne najczęściej pomagają redukować napięcie emocjonalne. W tym wypadku mogły by pomagać redukować emocje związane z ewentualnym wstydem jaki być może się pojawił po tym zdarzeniu. Na pytanie czy można z tym żyć jest odp. tak. Jak żyć ? Tu myślę że jednak warto porozmawiać z psychoterapeutą by przyjżeć się temu co takiego się dzieje. Czy chodzi tylko o tę sytuacje czy o coś jeszcze, a ta sytuacja była tylko czynnikiem wyzwalającym myśli natrętne.

Pozdrawiam
Mateusz Dąbrowski
Bardzo mi przykro, że przeżywa Pani tak ogromny lęk i niepokój związany z czystością. To, co Pani opisuje wskazuje na silną reakcję. Lęk przed brudem, a także poczucie konieczności „odkażania” otoczenia mogą być wynikiem wewnętrznego przymusu utrzymania kontroli nad czystością, co powoduje ogromny stres.

Zdarzenia, które Pani opisuje – fakt, że ubrudziła się Pani w sytuacji choroby – są niestety naturalną częścią życia. Każdemu zdarzają się takie sytuacje, ale Pani reakcja wskazuje na to, że lęk przed brudem jest dla Pani szczególnie trudny do zniesienia. Może to oznaczać, że Pani reakcje są bardziej intensywne niż u większości ludzi, co nie oznacza, że są „złe” – to po prostu sygnał, że Pani psychika zmaga się z pewnym rodzajem trudności.

Proponuję, żeby skontaktowała się Pani z psychoterapeutą, który pomoże Pani zrozumieć mechanizmy stojące za Pani lękami i nauczy Panią radzenia sobie z nimi w sposób, który pozwoli lepiej funkcjonować na co dzień. Praca nad lękiem i obawami to proces, ale wsparcie specjalisty może przynieść ulgę i poprawić Pani jakość życia.
Jeżeli potrzebowałaby Pani jakiegokolwiek wsparcia zapraszam do kontaktu Katarzyna Jedlińska Klinika Zdrowia Ohana

Sugeruję wizytę: Psychoterapia psychodynamiczna - 280 zł
Na wizytę można umówić się przez serwis ZnanyLekarz, klikając w przycisk Umów wizytę.

Eksperci

Agata Seweryn

Agata Seweryn

Psycholog, Psychoterapeuta

Warszawa

umów wizytę
Maria Gaj

Maria Gaj

Psychoterapeuta, Psycholog

Łódź

Anna Jarzewska

Anna Jarzewska

Psycholog, Psychoterapeuta

Gdynia

umów wizytę
Łukasz Chruściel

Łukasz Chruściel

Psycholog, Psychoterapeuta

Lublin

Anna Wójcik-Pruszyńska

Anna Wójcik-Pruszyńska

Psychoterapeuta

Bielsko-Biała

umów wizytę

Podobne pytania

Masz pytania?

Nasi lekarze i specjaliści odpowiedzieli na 37 pytań dotyczących: Psychoterapia
  • Twoje pytanie zostanie opublikowane anonimowo.
  • Pamiętaj, by zadać jedno konkretne pytanie, opisując problem zwięźle.
  • Pytanie trafi do specjalistów korzystających z serwisu, nie do konkretnego lekarza.
  • Pamiętaj, że zadanie pytania nie zastąpi konsultacji z lekarzem czy specjalistą.
  • Miejsce to nie służy do uzyskania diagnozy czy potwierdzenia tej już wystawionej przez lekarza. W tym celu umów się na wizytę do lekarza.
  • Z troski o Wasze zdrowie nie publikujemy informacji o dawkowaniu leków.

Ta wartość jest zbyt krótka. Powinna mieć __LIMIT__ lub więcej znaków.


Wybierz specjalizację lekarza, do którego chcesz skierować pytanie
Użyjemy go tylko do powiadomienia Cię o odpowiedzi lekarza. Nie będzie widoczny publicznie.
Wszystkie treści, w szczególności pytania i odpowiedzi, dotyczące tematyki medycznej mają charakter informacyjny i w żadnym wypadku nie mogą zastąpić diagnozy medycznej.