Mam stwierdzony astygmatyzm i krótkowzroczność (-0.5) i pomimo noszenia okularów z antyrefleksem mam

2 odpowiedzi
Mam stwierdzony astygmatyzm i krótkowzroczność (-0.5) i pomimo noszenia okularów z antyrefleksem mam problem z prowadzeniem auta po zmierzchu. Od każdego źródła światła nocą pojawiają mi się kreski i rozbłyski. Widzę je bez okularów jak i zarówno w nich. Jakie badania należy wykonać (oprócz wizyty u okulisty) żeby stwierdzić konkretną przyczynę? Czy wystarczy jedynie zwiększenie mocy szkieł? Z góry dziękuję za odpowiedź.
Układ wzrokowy nie jest statyczny i zmienia się w zależności od warunków oświetleniowych. Wraz ze zmniejszeniem jasności otoczenia, rozszerza się źrenica, a wówczas może okazać się że potrzebna jest trochę inna wartość korekcji niż -0,50. Oprócz tego układ wzrokowy wprowadza zniekształcenia zwane aberracjami wyższego rzędu, które mogą dać o sobie znać w słabym świetle. W tym przypadku przeprowadziłbym badanie wzroku w warunkach jasnych i ciemnych, aby określić czy wada jest stabilna niezależnie od natężenia światła, oraz zrobił aberrometrię aby sprawdzić czy tych aberracji wyższego rzędu nie ma za dużo przy szerokiej źrenicy.
Jeśli jest ich dużo, wówczas trzeba sprawdzić dlaczego - czy to kwestia rogówki oka (nieregularności), czy też zmian w soczewce oka.

Dzień dobry, warto pomyśleć również o dobrym filtrze w soczewce, który będzie chronił oko, a jednocześnie da komfort podczas prowadzenia auta. Pozdrawiam!