Mam szumy w uchu, od niedawna pojawiły sue w drugim. Bardzo dużo myślę, by zrozumieć otaczający mnie

2 odpowiedzi
Mam szumy w uchu, od niedawna pojawiły sue w drugim. Bardzo dużo myślę, by zrozumieć otaczający mnie świat, jednak przy szumie w uchu jest to znacznie utrudnione. Dodatkowo mam po około 8 metow w każdym oku, niektóre zamglewaja mi obraz co uniemożliwia mi spełniać swoje zainteresowania graficzne.
Mam myśli samobójcze z tego powodu. Byłam u lekarzy i ani z jedną ani z drugą przypadłościa nie mogę nic zrobić. Nie chcę mi się żyć, coraz bardziej jest mi wszystko obojętne, głupia rozmowa z kimś mnie drażni, głupie zakupy bo nie mogę się skupić przez te dolegliwości na najprostszych czynnościach. Co mogę zrobić? Co mi może dać terapia? Nie przyzwyczaje się do szumów ani do metow bo przez lata mi się nie udało, metow jest coraz więcej. Czuję że moje życie jest zrujnowane przez tak głupie przypadłości.
Szanowna Pani,
Nie jestem lekarzem, więc co do zlikwidowania mętów czy szumów usznych nie chcę się wypowiadać autorytatywnie. Powodów szumów usznych jest wiele. Nie wiem u jakich lekarzy specjalistów Pani była, ale oprócz przyczyn związanych z samym uchem, istnieją też przyczyny związane np. z miażdżycą, z urazami mechanicznymi głowy czy szyi, z wysokim ciśnieniem, nadużywaniem pewnych preparatów, z nadczynnością tarczycy, czy obniżoną krzepliwością krwi. Jeżeli Pani do tej pory nie zrobiła badań w tych kierunkach, to warto się nad tym zastanowić. Nie wiem też, czy wyczerpała Pani wszystkie dostępne metody proponowane w tym przypadku przez otolaryngologów. Obok medycyny konwencjonalnej, uznawaną medycyną w Europie jest także medycyna chińska. Może warto byłoby spróbować takiej terapii.
Jeżeli chodzi o męty, to na tym portalu można znaleźć odpowiedzi specjalistów okulistów odnośnie tego tematu. Są też tam wskazówki terapeutyczne. Medycyna chińska też może pomóc. Tyle mogę na ten temat powiedzieć nie przekraczając swoich kompetencji w tych kwestiach.
Dlaczego byłby potrzebny psycholog? Dlatego, że długotrwałe zmaganie się z cierpieniem i stresem powstałymi z powodu opisywanych przez Pani dolegliwości, tak jak Pani stwierdza, spowodowały u Pani długotrwałe obniżenie nastroju i myśli samobójcze. Jak najbardziej jest wskazane udanie się do psychologa psychoterapeuty!!! Pomoże on Pani uporać się z lękami i obniżonym nastrojem, gdyż one, w sposób wtórny, mogą pogłębiać Pani dolegliwości! Proszę Panią, aby zatroszczyła się Pani o swoją psychikę, bo ma ona bardzo duży wpływ na na Pani samopoczucie! Życząc Pani jak najszybszego powrotu do zdrowia pozdrawiam serdecznie
Maria Christowa-Dobrowolska

Dzień dobry. Przede wszystkim zalecam szczegółowe konsultacje medyczne - u laryngologa, okulisty, a także innych specjalistów, jeśli będzie takie wskazanie, a następnie, jeśli uda się zdiagnozować problem, podjąć leczenie. Z drugiej strony, choroby i inne symptomy fizyczne mogą mieć podłoże emocjonalne i można też pracować nad nimi na terapii. To zależy od podejścia psychoterapeutycznego - akurat psychologia zorientowana na proces dużą uwagę poświęca symptomom fizycznym, ponieważ niosą informacje na temat naszych emocji i psychiki i mogą pomóc dowiedzieć się czegoś ważnego na nasz temat. Dlatego zachęcam do skorzystania z takiego rodzaju terapii. Oprócz tego, terapia może też pomóc Pani radzić sobie ze stresem, który przeżywa Pani w obecnej sytuacji, oraz poszukać powiązania Pani dolegliwości z doświadczeniami, jakie Pani mogła przeżyć ostatnio, i pomóc radzić sobie z nimi.
Pozdrawiam
Justyna Wojciechowska
Sugeruję wizytę: Psychoterapia indywidualna - 100 zł
Na wizytę można umówić się przez serwis ZnanyLekarz, klikając w przycisk Umów wizytę.