Mam taki problem, bo od kilku miesięcy spotykam się z ciotką (siostrą mojego taty) mam 23 lata a ona

3 odpowiedzi
Mam taki problem, bo od kilku miesięcy spotykam się z ciotką (siostrą mojego taty) mam 23 lata a ona 51. W związku z tym mam dwa pytania:
1.Czy możemy chodzić ze sobą?
2.Czy się ujawnić przed najbliższymi?
Dzień dobry,
Temat jest o tyle trudny, że można na niego spojrzeć z wielu stron. Przede wszystkim, prawo polskie zabrania na zawieranie związków między rodzeństwem oraz w linii prostej (dziadkowie - rodzice - dzieci). Ciekawostka: dotyczy to również przysposobionych (adoptowanych) członków rodziny. W Pana wypadku występuje pokrewieństwo boczne, a takie jest dozwolone prawnie. Nieco inaczej ma się sprawa w Kościele Katolickim: prawo kanoniczne zabrania zawierania małżeństw również w linii bocznej, do 4 stopnia pokrewieństwa, więc gdyby zechciał Pan zawrzeć z ciotką sakrament małżeństwa, zgodę musiałby wyrazić biskup. Co do kontekstu psychologicznego: ja bym podeszła do tego, jak do każdego innego związku. Z jednej strony taki układ jest rzadko spotykany, więc może budzić wątpliwości, z drugiej jednak, rzadkość nie oznacza od razu patologii. Może być tak samo zdrowy, jak każdy inny związek zawierany między dwojgiem ludzi dowolnej płci i w dowolnym wieku. Odrębną sprawą jest kwestia przyznania się rodzinie - tu wiele zależy od norm moralnych. Jeśli Państwa rodzina jest otwarta i tolerancyjna, nic złego nie musi się wydarzyć. Jeśli jednak uznają Państwa związek za "brudny", "nieczysty", "chory" - mogą stanąć Państwo przed trudnym wyborem. Niełatwo powiedzieć, jak rodzina zareaguje. Związek między bratankiem, a ciotką jest dozwolony prawnie i może być całkowicie zdrowy i szczęśliwy, co nie znaczy, że Państwa rodzina go zaakceptuje. Tak się sprawa ma z każdym nietradycyjnym związkiem, np. gdy oboje partnerzy są jednej płci, dzieli je duża różnica wieku, poziom wykształcenia lub wysokość dochodów. Ich związek nie musi być patologiczny, a jednak - może być tak postrzegany.
Gdyby potrzebował Pan pomocy w rozważeniu najlepszej dla Pana drogi, zapraszam do kontaktu z psychologiem (również ze mną - poprzez internet). Jednym z zadań psychologa jest wspólne dojście do najlepszej odpowiedzi.
Pozdrawiam,
Anna Głowocz

Uzyskaj odpowiedzi dzięki konsultacji online

Jeśli potrzebujesz specjalistycznej porady, umów konsultację online. Otrzymasz wszystkie odpowiedzi bez wychodzenia z domu.

Pokaż specjalistów Jak to działa?
Dzień dobry,
Na zadane w taki sposób pytania nie jestem w stanie odpowiedzieć gdyż wybór należy do Pana. Prawo nie zabrania takich związków, więc byłaby możliwa jego legalizacja. Polecam wykonać bilans zysków i strat związanych z byciem w tym związku. Świetnie sprawdzi się do tego czas sesji terapeutycznej.
Rozumiem, że stoisz przed pytaniami dotyczącymi ważnych decyzji osobistych i ich potencjalnych konsekwencji. Decyzje te mogą mieć różne aspekty, a każdy z nich wpływa na Twoje życie i relacje.
Możliwość bycia razem? W relacjach międzyludzkich, szczególnie w takich, które dotykają granic rodzinnych więzi, kluczowe stają się pytania o wzajemne intencje i znaczenie, jakie ta relacja wnosi do Twojego życia. Być może warto zastanowić się, jak to wpływa na Twój rozwój, potrzeby emocjonalne i poczucie własnej tożsamości. Relacja z ciocią to niecodzienna sytuacja, co może budzić różnorodne emocje i wątpliwości, ale odpowiedzi są bardziej związane z indywidualnymi wartościami i granicami, jakie sam dla siebie wyznaczasz.
Ujawnienie się przed najbliższymi?
Zastanawiając się nad możliwością podzielenia się informacją z rodziną, możesz rozważyć, co dla Ciebie oznacza ten krok. Być może ważne będzie ustalenie, co wyrażasz przez tę relację i jakie będą dla Ciebie istotne skutki takiego wyznania. Odpowiedź na pytanie o to, czy i kiedy ujawniać się rodzinie, można oprzeć o to, jaką wartość ma dla Ciebie szczerość z najbliższymi oraz co może to zmienić w Twoich relacjach.

Decyzje tego rodzaju są zawsze złożone, i niezależnie od wyboru, może być pomocne omówienie sytuacji z kimś zaufanym, kto pomoże Ci przyjrzeć się swoim obawom i potrzebom, bez presji na podejmowanie konkretnych działań.

Życzę wszystkiego dobrego! SR

Eksperci

Łukasz Chruściel

Łukasz Chruściel

Psycholog, Psychoterapeuta

Lublin

Karol Barra

Karol Barra

Psycholog

Grudziądz

Maria Agnieszka Jakubowska

Maria Agnieszka Jakubowska

Psycholog

Warszawa

Natalia Marcinkowska

Natalia Marcinkowska

Psycholog

Lipno

Klaudia Latak

Klaudia Latak

Psycholog

Katowice

umów wizytę

Podobne pytania

Masz pytania?

Nasi lekarze i specjaliści odpowiedzieli na 32 pytań dotyczących: Konsultacja psychologiczna
  • Twoje pytanie zostanie opublikowane anonimowo.
  • Pamiętaj, by zadać jedno konkretne pytanie, opisując problem zwięźle.
  • Pytanie trafi do specjalistów korzystających z serwisu, nie do konkretnego lekarza.
  • Pamiętaj, że zadanie pytania nie zastąpi konsultacji z lekarzem czy specjalistą.
  • Miejsce to nie służy do uzyskania diagnozy czy potwierdzenia tej już wystawionej przez lekarza. W tym celu umów się na wizytę do lekarza.
  • Z troski o Wasze zdrowie nie publikujemy informacji o dawkowaniu leków.

Ta wartość jest za krótka. Powinna mieć __LIMIT__ lub więcej znaków.


Wybierz specjalizację lekarza, do którego chcesz skierować pytanie
Użyjemy go tylko do powiadomienia Cię o odpowiedzi lekarza. Nie będzie widoczny publicznie.
Wszystkie treści, w szczególności pytania i odpowiedzi, dotyczące tematyki medycznej mają charakter informacyjny i w żadnym wypadku nie mogą zastąpić diagnozy medycznej.