Mam taki problem. Jestem po zakończonym leczeniu ortodontycznym (skończyłem je 2 tygodnie temu). M

4 odpowiedzi
Mam taki problem.

Jestem po zakończonym leczeniu ortodontycznym (skończyłem je 2 tygodnie temu). Moja wada była stosunkowo spora. Zrobiono mi kamuflaż (wyrwane dwie 5-ki u góry). Jakiś miesiąc po wyrwaniu drugiego zęba zaczęły się u mnie pewne kłopoty z mową (wcześniej tego nie było). Otóż mam bowiem problemy z prawidłowym wymówieniem cz, sz, czasami rz (zwłaszcza, jak chce coś powiedzieć szybko - w mojej pracy natomiast używam głosu). Wcześniej tego nie było, chociaż wada zgryzu była stosunkowo spora. Lekarz mówi, że nie jest to związane z leczeniem ortodontycznym. Co więcej, twierdzi, że po leczeniu takie szeleszczenie powinno być w sumie o wiele mniejsze niż wcześniej :)

Natomiast fakt jest taki, że po wyrwaniu tego drugiego zęba zacząłem zauważać takie problemy, czasami po prostu wypowiadane słowa nie są do końca "czyste". Co może być tego przyczyną? Czy mimo wszystko jest to efekt leczenia ortodontycznego i jakoś muszę się przyzwyczaić do nowego ustawienia zębów? Czy to w końcu minie? Jak sobie z tym poradzić?

Pozdrawiam
Dzień dobry, zadaje Pan dużo pytań na które, pełnej odpowiedzi można udzielić dopiero po dokonaniu diagnozy przyczyny lub kilku powodów tego problemu.Na pewno po zmianie ułożenia zębów trzeba przyzwyczaić się do nowego kształtu łuku zębowego.Jednaj nieprawidłowości artykulacyjne nie powstają z powodu samej ingerencji ortodontycznej.Tylko w trakcie pełnej diagnozy motorycznej można ustalić przyczynę zaistniałych trudności i zastosować odpowiednią strategię leczenia.Konieczna więc jest konsultacja logopedyczna.

Uzyskaj odpowiedzi dzięki konsultacji online

Jeśli potrzebujesz specjalistycznej porady, umów konsultację online. Otrzymasz wszystkie odpowiedzi bez wychodzenia z domu.

Pokaż specjalistów Jak to działa?
Zapraszam na konsultację, bez badania logopedycznego żaden logopeda nie udzieli Panu odpowiedzi na pytania. Z całą pewnością Pana problemy są związane z leczeniem ortodontycznym . Kluczową rolę w terapii wad zgryzu stanowi terapia logopedyczna ponieważ każdy element aparatu artykulacyjnego pacjenta ma tendencję do przyzwyczajania się do określonej pozycji w układzie patologicznym.
Celem działań logopedy jest wtedy wypracowanie nowych, prawidłowych nawyków artykulacyjnych, co zapobiega także nawrotom wad zgryzu i nieprawidłowości w realizacji poszczególnych głosek.
Pozdrawiam
Sugeruję wizytę: Konsultacja logopedyczna - 120 zł
Na wizytę można umówić się przez serwis ZnanyLekarz, klikając w przycisk Umów wizytę.
Dzień dobry. Pytanie jak długo był Pan bez tych górnych 5-tek? Może być tak, że problem był widoczny już wcześniej ale nie był dostrzegany albo jest to nabyte stosunkowo niedawno. Bez konsultacji logopedycznej nie da się tego określić jak i związku z leczeniem ortodontycznym.

Pozdrawiam
Karolina Modzelewska
witam serdecznie. zachęcam do konsultacji z logopedą, który prowadzi terapie miofunkcjoną. Wada zgryzu najczęściej jest efektem nieprawidłowej pracy mięśni artykulacyjnych. utrzymanie efektów leczenia zależne jest od prawidłowej pracy w obrębie układu orofacjalnego

Wciąż szukasz odpowiedzi? Zadaj nowe pytanie

  • Twoje pytanie zostanie opublikowane anonimowo.
  • Pamiętaj, by zadać jedno konkretne pytanie, opisując problem zwięźle.
  • Pytanie trafi do specjalistów korzystających z serwisu, nie do konkretnego lekarza.
  • Pamiętaj, że zadanie pytania nie zastąpi konsultacji z lekarzem czy specjalistą.
  • Miejsce to nie służy do uzyskania diagnozy czy potwierdzenia tej już wystawionej przez lekarza. W tym celu umów się na wizytę do lekarza.
  • Z troski o Wasze zdrowie nie publikujemy informacji o dawkowaniu leków.

Ta wartość jest zbyt krótka. Powinna mieć __LIMIT__ lub więcej znaków.


Wybierz specjalizację lekarza, do którego chcesz skierować pytanie
Użyjemy go tylko do powiadomienia Cię o odpowiedzi lekarza. Nie będzie widoczny publicznie.
Wszystkie treści, w szczególności pytania i odpowiedzi, dotyczące tematyki medycznej mają charakter informacyjny i w żadnym wypadku nie mogą zastąpić diagnozy medycznej.