Mam takie pytanie, dość dużo googluję, ale nie mogę na aż tak subtelną kwestię znaleźć odpowiedzi.

2 odpowiedzi
Mam takie pytanie, dość dużo googluję, ale nie mogę na aż tak subtelną kwestię znaleźć odpowiedzi.
Na jakiej podstawie lekarz określa, czy dany objaw jest nerwicowy czy psychotyczny? Np. ktoś wie, że nie może być obserwowany, bo w domu nikogo nie ma i nikt też nie mógł zainstalować kamer, ale pomimo to czuje strach, obchodzi całe mieszkanie i sprawdza?
Proszę też o odpowiedź, jak to jest z tym wglądem we własną chorobę przy schizofrenii? Czy człowiek może wiedzieć, że jest chory czy nie?
Ja mam objawy zespołu prepsychotycznego, tak to się chyba nazywa. Biorę leki od niedawna i zaskakuje mnie prawda, którą odkrywam. W gruncie rzeczy już nie wiem, co z tego mojego odbioru rzeczywistości jest obiektywne, a co subiektywne. Trochę też tęsknię za niektórymi stanami, oprócz lęku.
Komputer nie zastąpi osobistego kontaktu z lekarzem. Psychiatria to dość subtelna specjalizacja, nie wygugluje Pan / Pani wiele z praktyki w psychiatrii, tu nie ma ścisłych podziałów i diagnoz. Pozdrawiam.

Uzyskaj odpowiedzi dzięki konsultacji online

Jeśli potrzebujesz specjalistycznej porady, umów konsultację online. Otrzymasz wszystkie odpowiedzi bez wychodzenia z domu.

Pokaż specjalistów Jak to działa?
Myślę, że jest to ważne pytanie dla osoby, która już sama określa siebie jako będącą w stanie prepsychotyczym. Taką która traci orientacje co do tego, co jest rzeczywiste, a co tylko subiektywnym zniekształceniem tej rzeczywistości. To subiektywne zniekształcenie rzeczywistości jest właśnie tym co nazywamy często objawami psychotycznymi. Z drugiej strony można zapytać: przecież każdy z nas, tak naprawdę żyje we własnej subiektywnej rzeczywistości. Inaczej się nie da. Jest jednak pewna „zgoda” co do tego, jak ludzie wzajemnie sobie tą rzeczywistość opisują. Ten wspólny dla nas wszystkich, uzgodniony przez nas, opis świata jest tym ważnym punktem odniesienia. Jakkolwiek to nie zabrzmi - objawy psychotyczne odbiegają jakościowo od tego punktu odniesienia. Będąc pacjentem cierpiącym na zaburzenia psychotyczne, można się nauczyć odróżniać to co rzeczywiste, od tego co „zniekształca nam w obrazie świata sama choroba”. Jest to jeden z najważniejszych elementów leczenia. Temu służą na przykład różne formy treningu metapoznawczego. Pozdrawiam.

Wciąż szukasz odpowiedzi? Zadaj nowe pytanie

  • Twoje pytanie zostanie opublikowane anonimowo.
  • Pamiętaj, by zadać jedno konkretne pytanie, opisując problem zwięźle.
  • Pytanie trafi do specjalistów korzystających z serwisu, nie do konkretnego lekarza.
  • Pamiętaj, że zadanie pytania nie zastąpi konsultacji z lekarzem czy specjalistą.
  • Miejsce to nie służy do uzyskania diagnozy czy potwierdzenia tej już wystawionej przez lekarza. W tym celu umów się na wizytę do lekarza.
  • Z troski o Wasze zdrowie nie publikujemy informacji o dawkowaniu leków.

Ta wartość jest zbyt krótka. Powinna mieć __LIMIT__ lub więcej znaków.


Wybierz specjalizację lekarza, do którego chcesz skierować pytanie
Użyjemy go tylko do powiadomienia Cię o odpowiedzi lekarza. Nie będzie widoczny publicznie.
Wszystkie treści, w szczególności pytania i odpowiedzi, dotyczące tematyki medycznej mają charakter informacyjny i w żadnym wypadku nie mogą zastąpić diagnozy medycznej.