Mam w życiu kilka problemów, które chciałabym rozwiązać na psychoterapii (zaburzenia odżywiania i os

5 odpowiedzi
Mam w życiu kilka problemów, które chciałabym rozwiązać na psychoterapii (zaburzenia odżywiania i osobowości, brak pewności siebie, nieumiejętność podejmowania decyzji, przewlekły stres itp). Podejmowałam terapię już dwukrotnie, jednak na każdej wizycie nie byłam w stanie odpowiedzieć na pytania psychoterapeuty, ponieważ płaczę i nie mogę wydusić słowa z siebie. Nie wiem co mam z tym zrobić, nie umiem nad tym zapanować. Nie wiem czy jest sens podejmować się kolejny raz terapii. Czy może jednak podjąć ją ponownie, przepłakać kilka wizyt i jest szansa, że mi to przejdzie?
Witam, jak najbardziej jest sens podjęcia psychoterapii. Proszę dać sobie czas i nie starać się zapanować nad płaczem. Jeśli na terapii, w relacji terapeutycznej pozwoli sobie Pani na bycie w tym co jest, bez względu na to czy są to łzy czy trudne do przeżywania uczucia, to wszystko z czasem minie. Pozdrawiam - Krzysztof Pawłuszko

Uzyskaj odpowiedzi dzięki konsultacji online

Jeśli potrzebujesz specjalistycznej porady, umów konsultację online. Otrzymasz wszystkie odpowiedzi bez wychodzenia z domu.

Pokaż specjalistów Jak to działa?
Dzień dobry,

To jest trudne otworzyć się przed obcą osobą i mówić o prywatnych sprawach. To, że Pani płacze i nie może wydusić słowa na pierwszej sesji jest w porządku. Tak może być. Sama sytuacja wizyty u terapeuty jest stresująca, a do tego dochodzą wszystkie nagromadzone emocje, które nareszcie mogą się uwolnić… Wypłakanie tego wszystkiego jest potrzebne i leczące.

Ważne jest także, by odpowiedziała sobie Pani na pytanie, jak się Pani czuła podczas tych wizyt w kontakcie z psychoterapeutą? Czy czuła się Pani bezpiecznie, czy czuła Pani, że może tym osobom zaufać?

Niezwykle ważne jest, by znaleźć psychoterapeutę, który da Pani poczucie bezpieczeństwa, jest cierpliwy i ma miejsce na wszystko, co się pojawia - na płacz, milczenie, itd… Jeśli poczuje Pani, że może zaufać terapeucie, że jest życzliwie traktowana bez oceniania, łatwiej będzie się Pani otworzyć.

Dlatego jeśli pragnie Pani zmiany i potrzebuje pomocy psychoterapeuty, proszę się nie poddawać i poszukać kogoś, przy kim będzie się Pani czuła bezpiecznie. Jeśli podczas pierwszej wizyty będzie Pani płakać, proszę sobie na to pozwolić i odważyć się pójść na drugie spotkanie i zobaczyć, co się wydarzy.

Pozdrawiam serdecznie i życzę wszystkiego dobrego.

Barbara Borycka

Witam,
Wielu Pacjentów którzy przychodzą do gabinetów psychoterapeutycznych boryka się z takim problemem. Terapia rzeczywiście polega na rozmowie, ale rozmowa odbywa się w specyficznych warunkach, dogodnych dla Pacjenta. Potrzebne jest zaufanie, akceptacja i zrozumienie . Takie spotkanie i odpowiednie warunki, pozwalają otworzyć się. Pacjenci, którzy mają kłopot z wyrażaniem swoich uczuć, mając wsparcie w terapeucie, poczucie bezpieczeństwa i akceptację, łatwiej radzą sobie z tym problemem. Terapia z każdym Pacjentem ma sens :-).
Pozdrawiam,
Serdecznie zapraszam.
Witam, dołączając do poprzednich pragnę również zachęcić Panią do zastanowienia się nad tym, dlaczego w ogóle Pani rezygnowała z terapii. Czy tematyka ta była omawiana z Pani terapeutką/tą czy też zakończenie "zniknięcie" było Pani własną decyzją. Chęć przedwczesnego zakończenia, przerwania terapii towaryszy wielu o ile nie większości pacjentów w toku procesu terapeutycznego i jest ważnym jej elementem. Każdorazowo warto taka chęć omawiac z terapeutą, gdyż jest ona źródłem cennych informacji, które paradoksalnie mogą ułatwić poradzenie sobie z problemem.
Pozdrawiam
Witam. Pani płacz o czymś świadczy i jest ważną informacją, uważam, że nie chodzi o zapanowanie nad nim, ale o wsłuchanie się w jego znaczenie. Gabinet psychoterapeutyczny to dobre miejsce aby to zrobić. Zarówno zaburzenia odżywiania jak i zaburzenia osobowości to powód do podjęcia psychoterapii, szczególnie, że tutaj nie ma leku, który mógłby rozwiązać problem sięgając do jego źródła. Co najwyżej pozwoli przetrwać, gdy jest bardzo ciężko. Zachęcam Panią do tego żeby następnym razem nie rezygnować tak szybko i dać sobie czas i szansę na zmianę.
Pozdrawiam.

Wciąż szukasz odpowiedzi? Zadaj nowe pytanie

  • Twoje pytanie zostanie opublikowane anonimowo.
  • Pamiętaj, by zadać jedno konkretne pytanie, opisując problem zwięźle.
  • Pytanie trafi do specjalistów korzystających z serwisu, nie do konkretnego lekarza.
  • Pamiętaj, że zadanie pytania nie zastąpi konsultacji z lekarzem czy specjalistą.
  • Miejsce to nie służy do uzyskania diagnozy czy potwierdzenia tej już wystawionej przez lekarza. W tym celu umów się na wizytę do lekarza.
  • Z troski o Wasze zdrowie nie publikujemy informacji o dawkowaniu leków.

Ta wartość jest zbyt krótka. Powinna mieć __LIMIT__ lub więcej znaków.


Wybierz specjalizację lekarza, do którego chcesz skierować pytanie
Użyjemy go tylko do powiadomienia Cię o odpowiedzi lekarza. Nie będzie widoczny publicznie.
Wszystkie treści, w szczególności pytania i odpowiedzi, dotyczące tematyki medycznej mają charakter informacyjny i w żadnym wypadku nie mogą zastąpić diagnozy medycznej.