mam wynik cholesterolu 218,48 to bardzo żle martwie się i nie wiem co i jak zrobić nigdy takiego nie

2 odpowiedzi
mam wynik cholesterolu 218,48 to bardzo żle martwie się i nie wiem co i jak zrobić nigdy takiego nie miałam. :(
Dzień dobry, spokojnie, jest to wynik, który powinno udać się "zbić" samą dietą. Należałoby jednak przeprowadzić analizę sposobu Pani żywienia, aby określić, gdzie pojawia się problem. Zwykle jest to zbyt duży udział produktów odzwierzęcych w diecie, takich jak: tłuste mięso, przetwory mięsne, masło czy tłusty nabiał. Należy produkty te zastąpić chudym nabiałem, chudymi mięsami, drobiem, rybami oraz roślinami strączkowymi oraz zwiększyć ilość warzyw i pełnoziarnistych produktów w diecie. To powinno przynieść pożądany efekt.
Pozdrawiam, Anna Walus

Uzyskaj odpowiedzi dzięki konsultacji online

Jeśli potrzebujesz specjalistycznej porady, umów konsultację online. Otrzymasz wszystkie odpowiedzi bez wychodzenia z domu.

Pokaż specjalistów Jak to działa?
Dzień dobry,

Jest to nieznacznie podwyższony wskaźnik chorób sercowo-naczyniowych, niemniej jednak warto go interpretować w odniesieniu do pozostałych parametrów wchodzących w skład tzw. lipidogramu, a więc stężenia lipoprotein LDL, HDL i triglicerydów w surowicy krwi, jak również innych czynników ryzyka np. wartość ciśnienia tętniczego, poziom glukozy na czczo, czy chociażby stężenie homocysteiny. Niewątpliwie zmiana nawyków żywieniowych i modyfikacja stylu życia powinna w dużym stopniu poprawić parametry lipidowe krwi i funkcjonowanie gospodarki węglowodanowej organizmu. Wyniki licznych badań w tej materii wskazują, że korzystny wpływ na poprawę lipidogramu można uzyskać w wyniku np. zwiększenia spożycia oliwy z oliwek z pierwszego tłoczenia, oleju rzepakowego tłoczonego na zimno, świeżo mielonego siemienia lnianego, niesolonych i niesłodzonych orzechów, pestek, nasion, tłustych świeżych gatunków ryb morskich bogatych w kwasy omega-3 (EPA i DHA), warzyw (szczególnie pomidorów i ich przetworów - likopen), owoców, pełnoziarnistych produktów zbożowych (błonnik pokarmowy), czy między innymi w wyniku zwiększenia aktywności fizycznej oraz wyraźnego zmniejszenia spożycia produktów żywnościowych o wysokim stopniu przetworzenia (np. tłuste gatunki mięs, tłuste wędliny, żywność typu fast-food, słodycze, ciasta, torty, kremy, twarde kostkowe margaryny, chipsy, frytki, inne słone przekąski, itp.).

Z wyrazami szacunku,
Mgr Mateusz Durbas
Dietetyk Kliniczny i Sportowy
mateuszdurbas.pl
Sugeruję wizytę: Konsultacja dietetyczna (pierwsza wizyta) - 160 zł
Na wizytę można umówić się przez serwis ZnanyLekarz, klikając w przycisk Umów wizytę.

Wciąż szukasz odpowiedzi? Zadaj nowe pytanie

  • Twoje pytanie zostanie opublikowane anonimowo.
  • Pamiętaj, by zadać jedno konkretne pytanie, opisując problem zwięźle.
  • Pytanie trafi do specjalistów korzystających z serwisu, nie do konkretnego lekarza.
  • Pamiętaj, że zadanie pytania nie zastąpi konsultacji z lekarzem czy specjalistą.
  • Miejsce to nie służy do uzyskania diagnozy czy potwierdzenia tej już wystawionej przez lekarza. W tym celu umów się na wizytę do lekarza.
  • Z troski o Wasze zdrowie nie publikujemy informacji o dawkowaniu leków.

Ta wartość jest za krótka. Powinna mieć __LIMIT__ lub więcej znaków.


Wybierz specjalizację lekarza, do którego chcesz skierować pytanie
Użyjemy go tylko do powiadomienia Cię o odpowiedzi lekarza. Nie będzie widoczny publicznie.
Wszystkie treści, w szczególności pytania i odpowiedzi, dotyczące tematyki medycznej mają charakter informacyjny i w żadnym wypadku nie mogą zastąpić diagnozy medycznej.